Uçak Bileti Bul

THY Uçak Bileti, Ucuz THY Uçak Biletleri - Fırsatı Yakala!

Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

GENEL MERKEZİ
KURULUŞ TARİHİ 20.05.1933
UÇTUĞU NOKTA SAYISI 123
UÇTUĞU ÜLKE SAYISI 311
TOPLAM UÇAK SAYISI 285

Türk Hava Yolları Uçak Bileti

Türkiye'nin ulusal bayrak taşıyıcısı hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları (THY), 2019 itibariyle, Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'daki 304 varış noktasına planlı hizmetler vermektedir. Bu anlamda, yolcu varış yerlerinin sayısına göre, dünyanın en büyük havayolu şirketi konumundadır. Tek bir havaalanından kesintisiz olarak dünyadaki diğer havayollarından daha fazla noktaya hizmet vermekte olan Türk Hava Yolları, 20 adet kargo uçağını operasyon filosunda bulundurmaktadır ve bu kargo uçakları da 82 noktaya uçuş gerçekleştirmektedir.

Türk Hava Yolları, 20 Mayıs 1933 tarihinde Devlet Hava Yolları İdaresi Başkanlığı adı altında Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuştur. Havayolunun ilk filosu iki adet beş kişilik Curtiss Kingbirds, iki adet dört kişilik Junkers F.13s ve bir adet on kişilik Tupolev ANT-9'dan oluşmaktaydı. 1935 yılında, Bayındırlık Bakanlığı'na devredilen hava yolu şirketinin ismi daha sonra Devlet Hava Yolları Genel Müdürlüğü olarak değiştirildi. Üç yıl sonra, 1938 yılında ise Ulaştırma Bakanlığı'nın bir parçası olmuştur.

Faaliyet anlamında olumlu ve olumsuz dönemler geçiren fakat her durumda Türkiye’nin en büyük hava yolu firmalarından biri olmayı başarabilen THY, Ocak 2000 tarihinde İstanbul'daki İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yeni bir terminal açmıştır. Türk Hava Yolları, Asiana Hava Yolları, Amerikan Hava Yolları, Malezya Hava Yolları, LOT Polonya Hava Yolları, Çek Hava Yolları ve Cathay Pacific ile pazarlama anlaşmaları imzalayarak uluslararası erişimlerini genişletmeye devam etmiştir.

Türkiye’nin 2001 yılında geçirdiği ekonomik krizden ötürü özellikle iç hatlardaki trafiği azalan ve oeprasyonel anlamda zor günler geçiren THY, birçok özel ve kamu şirketi kapatılırken ayakta kalabilmeyi başarmıştır.

2004 yılında başlatılan bir filo genişletme programı ile THY'nin Avrupa'nın en genç filolarından biri olması sağlanmıştır. O yılın temmuz ayında THY, Airbus'tan 36 adet ve Boeing’ten 15 adet 737s uçağı için 2,8 milyar dolarlık sipariş vermiştir.

Sadece yeni uçaklar sipariş etmekle kalmayan THY, İstanbul'un az kullanılan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda 350 milyon dolarlık yeni bir teknik ve eğitim tesisi kurmayı hedefleri arasına almıştı. THY, yalnızca kendi uçaklarını değil diğer hava yolu şirketlerinin filosunda bulunan uçaklara da hizmet vermeyi amaçlayan THY Teknik A.Ş ismi altında büyük bir uçak bakım ve servis şirketi kurmuştur.

Şirket halka açık olmasına rağmen, devlet, ilk başlarda şirket hisselerinin %98'ine sahipti. 2004 yılında gerçekleştirilen bir özelleştirme programı kapsamında hisselerin %20'lik bir kısmı halka arz edilerek İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki işlem görmeye başlamıştır. Devam edne yıllarda haka arz edilen hisse oranalrı artmıştır ve halihazırda, THY’nin %49,12 oranındaki hissesi TC Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığının durumundayken kalan % 50,88'lik hisse ise halka açık olarak işlem görmektedir.

1 Nisan 2008'de Türk Hava Yolları, Aralık 2006'da başlayan 18 aylık bir entegrasyon sürecinden sonra Star Alliance'a katılmış ve 20 üyeli birlikte yedinci Avrupa hava yolu şirketi olmuştur

Türk Hava Yolları, 2013 yılı sonu itibariyle uçuş noktalarının sayısını 241’e (199 uluslararası ve 42 yerli) yükselterek büyümeye devam etmiştir. THY Uçak bileti internetten talep edenlerin sayısı son yıllarda oldukça artmıştır.

Genel Müdürlük faaliyetleri, Ekim 2016 itibariyle Bilal Ekşi tarafından yürütülen THY, son yıllarda sadece kendi içinde değil, çeşitli ortaklıklar dâhilinde de 15 farklı şirketle çalışmalarını sürdürmektedir. Şu anda, 122 ülkedeki 304 varış noktası bulunan şirket, operasyon kabiliyetlerini, kalite standartlarını ve iş hacmini her geçen yıl daha da artırarak Türkiye’nin bayrak taşıyıcı ulusal hava yolu şirketi olmaya devam etmektedir.           Hava yolu ittifakları
 1. Türk Hava Yolları ilk hava yolu ittifakı tecrübesini, 1990'lı yılların ikinci yarısında yaşamıştır. O yıllarda Swiss Air'in başını çekmekte olduğu Qualiflyer grubuna 31 Mart 1998 tarihinde üye olmuştur.

  Bu kapsamda, Türk Hava Yolları'nın 1989 yılından beri sürdürmekte olduğu 'Sık Uçan Yolcu Programı' (Frequent Flyer), Qualiflyer ile birleştirilmiştir.

  Ancak bu ittifak denemesi hedeflendiği gibi gitmemiş, Türk Hava Yolları 2000 yılında gruptan ayrılmıştır.

  Bu gelişmenin ardından, Türk Hava Yolları sık uçan yolcu programı yeniden yapılandırılmış ve yoluna 'Miles&Smiles' adı altında devam etmiştir.

  Türk Hava Yolları'nın ikinci ittifak denemesi ise, ilkinden tam 10 yıl sonra gerçekleşmiş ve 1 Nisan 2008 tarihinde İstanbul'da imzalanan anlaşma ile şirket bu kez, Lufthansa'nın başını çektiği (SA) Star Alliance'a üye olmuştur.

  Ortak uçtuğu hava yolları
  Şubat 2016 itibarı ile Türk Hava Yolları'nın ortak uçuş anlaşmasının bulunduğu hava yolu şirketleri aşağıda listelenmiştir

  1. Adria Airways
  2. Aegean Airlines
  3. Air Astana
  4. Air Canada
  5. Air China
  6. Air India
  7. Air Kyrgyzstan
  8. Air Malta
  9. Air New Zealand
  10. All Nippon Airways
  11. Asiana Airlines
  12. Austrian Airlines
  13. Avianca
  14. Azerbaijan Airlines
  15. Croatia Airlines
  16. EgyptAir
  17. Ethiopian Airlines
  18. Etihad Airways
  19. EVA Air
  20. Garuda Indonesia
  21. Hawaiian Airlines
  22. Iran Air
  23. Jetblue Airways
  24. Kuwait Airways
  25. Lufthansa
  26. Luxair
  27. LOT Polish Airlines
  28. Malaysia Airlines
  29. Oman Air
  30. Pakistan International Airlines
  31. Philippine Airlines
  32. Royal Air Maroc
  33. Royal Brunei Airlines
  34. Royal Jordanian
  35. RwandAir
  36. Scandinavian Airlines
  37. Singapore Airlines
  38. Swiss International Air Lines
  39. TAP Portugal
  40. Thai Airways International
  41. Ukraine International Airlines
  42. United Airlines
  43. UTair