Uçak Bileti

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Biletliyo'da!

Uçak Bileti

Uçak bileti fiyatları bir seyahat için ayrılan bütçenin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Dolayısıyla, uçak bileti ne kadar ucuza alınabilirse, tatil ve eğlenceye ayrılan miktar da o kadar artabilecektir. Özellikle son yıllarda, hem yurtiçi hem de yurtdışı uçuş gerçekleştiren hava yolu şirketlerinin sayısındaki belirgin artış her ne kadar uçak biletleri fiyatlarını geçmişe nazaran düşürmüş olsa da; belirli yöntemler ve adımlar izlendiği takdirde, uçak biletini çok daha hesaplı alabilmek mümkün olmaktadır.

Uçak Bileti

Uçak bilet fiyatlarını etkileyen çeşitli etkenler bulunmaktadır. Uçuş yapılacak seyahat noktası, biletin tarihi, erken rezervasyon ve tatil günleri gibi faktörler bilet fiyatlarını etkileyen unsurlardan sadece birkaçıdır. Uygun uçak bileti alabilmek her ne kadar çok sık seyahat edenler için bir uzmanlık alanı gibi görünse de belirli kurallar gözetildiğinde ve uygulandığında çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Seyahat tarihlerinin esnek tutulması ucuz uçak bileti alabilmenin püf noktalarından biridir. Bilet fiyatları normal çalışma günleri ve hafta sonu arasında bile belirgin oranda değişiklik gösterebilirken; dini ve milli tatil günlerinde çok ciddi miktarda farklılık olabilmektedir. Özellikle ülkemizde okulların tatil olduğu aylar olan haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında uçak biletleri yüksek talep gördüğünden uygun fiyatlı uçak bileti bulmak zorlaşmaktadır. Bunun dışında, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı, yılbaşı gibi tatil günlerinin hafta sonları ile birleştirilmesi ile elde edilen tatil sürelerinde uçak biletlerine olan ilgi ciddi oranda artış göstermektedir. Bu sebeple, yıllık izin günlerinin bu tatil günlerinin dışında kullanılması ve seyahat planının ona göre yapılması ucuz uçak bileti bulmanın yollarından biri olmaktadır.

Seyahat noktası konusunda da esnek olunması uygun uçak bileti bulmanın bir diğer önemli kriteridir. Örnek vermek gerekirse, bir Avrupa seyahati planlanıyorsa ve seyahat noktası belirli ülke veya ülkelerden oluşuyorsa, seyahat tarihlerinde o noktaya alınacak uçak bileti pahalı ise seyahat noktası değiştirilmelidir. Yani seyahat tarihleri değiştirilemiyorsa, seyahat noktaları değiştirilerek ucuz uçak bileti bulmak mümkün olmaktadır.

Ülkemizde hemen her şehirde havaalanı bulunmaktadır. Eğer seyahat edilecek şehir belirlenmiş ve istenilen tarihlerde uygun fiyatlı bir uçak bileti bulunamamış ise; şehrin yakınında bulunan diğer şehirlerdeki havaalanlarını kullanmak ve o havaalanına gidecek bir uçaktan bilet almak yine ucuz uçak bileti bulmanın bir diğer yoludur. İstanbul’da olduğu gibi yurt dışında bazı şehir veya eyaletlerde birden fazla havaalanı bulunabilmektedir. Yine seyahat planı yapılırken seçilen tarihlerde talebin az olduğu havaalanı ile ulaşım sağlamak da uygun uçak bileti alabilmenin bir diğer yöntemidir.

Seyahat planlarını her zaman gidiş – dönüş olacak şekilde planlamak, seyahat öncesinde, seyahat sırasında ve sonrasında karşılaşabilecek muhtemel sorunları en aza indirmenin yollarından biridir. Fakat uçak biletlerini gidiş – dönüş almak fiyat anlamında her zaman avantajlı olmamaktadır. Bunun yerine, gidiş ve dönüşte farklı yollar kullanmak ve tek yön biletler almak uygun uçak bileti bulabilmek için bir alternatif yol niteliğindedir.

Ucuz uçak bileti ile uçmanın bir diğer yolu da alışılagelmiş hava yolu şirketlerinin dışındaki firmaları tercih etmek olacaktır. Hem yurtiçi hem de yurtdışına uçarken her zaman yolcu taşımacılığında önde gelen firmaları tercih etmek daha uygun uçak bileti ile uçmak varken insanları daha fazla para ödemek zorunda bırakabilmektedir. Bunun yerine, gerekirse aktarmalı uçuşlar tercih edilerek ve belki de konfor alanının dışına çıkarak farklı hava yolu şirketlerinden bilet almak, bazı zamanlarda zaman kaybı yaratsa da ucuz uçak bileti sağladığı için çok avantajlı olabilmektedir.

Hava yolu şirketleri zaman zaman uçuşlarında çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Bu bağlamda, uçak koltuklarının bir kısmını promosyon olarak ayırmaktadırlar. Bu koltukların sayısı çok az miktarda belirlendiğinden kampanyalardan herkesten önce haberdar olmak uygun fiyatlı uçak bileti alma işlemini kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple, kampanyalar hakkında bilgi almak ve hızlı davranmak için  hava yolu şirketlerinin, uçak bileti satan firmaların ve web sitelerinin mail listelerine kaydolmak gerekmektedir. Kampanyaların düzenlendiği tarihlerde bir seyahat planınız yoksa bile indirimli uçak bileti ile uçmak çok cazip geleceğinden hemen harekete geçip ucuz uçak bileti almak istenebilmektedir.

Seyahat tarihleri ve gidilecek nokta çok önceden belirlenmiş olsa da uçak biletini almak için uygun tarihler gözetilmelidir. Tatil programlarında olduğu gibi erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmamak adına uçak biletini almak için hızlı hareket edilmelidir. Bilet fiyatları seyahat edilecek tarih yaklaştıkça genellikle artış gösterme eğilimindedir. Bu sebeple, ucuz uçak bileti almak isteniyorsa seyahat planının her adımı netleştirilmeli ve uçak bileti erkenden alınmalıdır.

Aktarmalı uçuşlar uçulacak noktaya bağlı olarak bazı zamanlarda bir mecburiyet olsa da, zaman zaman sadece bir zaman kaybı niteliğindedir. Fakat, çoğu zaman fiyat anlamında çok daha avantajlı olduğu gerçeği yadsınamaz. Bu sebeple, seyahat edilecek noktaya direkt uçuşlara alternatif olması açısından uygun uçak bileti bulmak için aktarmalı uçuşlar da göz ardı edilmemelidir. Eğer aktarmalı uçuş yok ise kişiler kendi aktarmalarını oluşturabilirler. Bir örnek vermek gerekirse, A noktasından B noktasına sadece direkt uçuşlar düzenleniyorsa ve uçak bileti daha ucuza alınmak isteniyorsa; A noktasından önce C noktasına, buradan da B noktasına uçmak bir diğer seçenek olmaktadır. Her iki yön için de yukarıda bahsedilen adımlar izlenerek ayrı ayrı ucuz uçak bileti bulunabilir ve böylece direkt uçuşun ortaya çıkardığı uçak bileti maliyeti düşürülebilmektedir.

Günümüzde artık birçok alışveriş işleminde olduğu gibi uçak biletleri de internet üzerinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Bu sebeple, birçok banka seyahat ile ilgili çeşitli avantajları olan kredi kartlarını müşterilerine sunmaktadır. Bu kartlardan edinmek ve kullanmak da uygun uçak bileti bulmanın bir diğer yolu olabilmektedir. Bu kartlar genelde, her uçuşa ayrı bir puan, bonus vs vererek uçak seyahatini daha avantajlı hale getirmektedir. Kart içerisinde biriken bu puanlar biriktirilerek ve ucuz uçak bileti almak istendiğinde kullanılarak fiyat anlamında çok büyük indirimler elde edilebilmektedir.

Uygun uçak bileti bulmak her ne kadar insanlar için çok önemli bir husus olsa da, fiyattan daha önemli konular olduğu da unutulmamalıdır. Yolcu taşımacılığı hem ülkeler bazında hem de hava yolu şirketleri bazında bir kültür, bilgi ve tecrübe meselesi olduğundan, uçağı ile seyahat edilecek hava yolu şirketinin bu sektörde gösterdiği çalışmar ve tecrübesi de irdelenmelidir. Uçak seyahatlerinde özellikle uçuş güvenliği noktasında müşterileri üzerinde yeterince güven sağlayamamış firmalar, her ne kadar ucuz uçak bileti fırsatları sunsa da tercih edilmemelidir.

Uçak biletlerini daha ucuza satın almak konusunda dikkatli olunması gereken bir diğer konu da, ilgili hava yolu şirketinin uçak bileti fiyatına dahil ettiği hizmetlerin araştırılmasıdır. Bazı firmalar, hem reklam amaçlı hem de daha fazla uçak bileti satabilmek adına bagaj işlemleri ve yemek / ikram servisleri, vergiler gibi birçok ücret kalemini uçak bileti fiyatlarına dahil etmemektedir. Bu sebeple, uygun uçak bileti alındığı düşünerek seyahat tarihinde havaalanına gidildiğinde uçak bileti fiyatının dışında ilave ücret ödenmek zorunda kalınabilmektedir. Seyahat planında son anda değişiklik yapılması çok zor olduğundan bu ücretlerin ödenmesinden de maalesef kaçınmak oldukça zordur. Bu sebeple, uygun uçak bileti araştırması yapılırken, bilet fiyatına dahil edilen hizmetler konusunda emin olunmalıdır.