En Uygun & Ucuz İstanbul Zagreb Uçak Bileti

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
02
Paz
03
Pts
04
Sal
05
Çar
06
Per
07
Cum
08
Cts
09
Paz
10
Pts
11
Sal
12
Çar
13
Per
14
Cum
15
Cts
16
Paz
17
Pts
000
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Zagreb Gezilecek Yerler

Yukarı Şehir (Gornji Grad) : Zagreb'in Yukarı Şehri, orta çağdan kalma Gornji Grad'daki binaların görkemli arnavut kaldırımlı sokakları ve kırmızı kiremitli çatıları, Hırvat başkentinde bir gezi turuna başlamak için güzel bir yer yapar. Bir zamanlar Kaptol ve Gradec olarak bilinen iki ayrı kasaba olan Gornji Grad, katedral, parlamento binası ve çok sayıda müze ve kilise dahil olmak üzere şehrin en çok ziyaret edilen turistik yerlerine ev sahipliği yapmaktadır.

En ünlü caddesi olan, kaldırım kafeleri ve restoranlarının yanı sıra butiklerle dolu renkli Tkalciceva Caddesi boyunca dolaşmayı unutmayın. Diğer ilgi çekici yerler arasında 17. yüzyılın başlarından kalma binaları ve Dolac meyve ve sebze pazarı ile dikkat çeken Kaptol Meydanı sayılabilir.

Belki de en çarpıcı özellik, Hırvatistan, Dalmaçya, Slavonya ve Zagreb Şehri'nin armalarını taşıyan parlak renkli kiremit çatısıyla kolayca tanınan Aziz Mark Kilisesi'dir. Jozo Kljakovic tarafından boyanmış fresklerin yanı sıra ünlü Hırvat heykeltıraş Ivan Mestrovic'in heykelleri ile çarpıcı iç mekana bir göz atmak için de içeri girmeyi unutmayın.


Zagreb Katedrali ve Hazine : Zagreb Katedrali, 1200'lerin başında Tatarlar tarafından tahrip edilen daha önceki bir yapının yerine dikildi. Süslü bir şekilde dekore edilmiş iki kulesiyle ünlü olan mevcut katedral, 13. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş, ancak o zamandan beri yapıyı önemli ölçüde değiştiren birçok değişiklik ve yenileme yapılmıştır. Son zamanlarda, 1880 depremi, kubbe ve çan kulesi dahil olmak üzere büyük bölümleri tahrip etti, ancak yeniden yapılanma orijinal ortaçağ tasarımını korudu. Çok sayıda güzel dini sanat eseri, kıyafetleri ve kutsal objeleriyle katedral hazinesini de ziyaret ettiğinizden emin olun.


Lotrscak Kulesi: Gradec şehir surunun güney kapısını korumak için inşa edilen Lotrscak Kulesi (Kula Lotrscak) 13. yüzyıla tarihleniyor ve Zagreb'in en tanınmış yerlerinden biri. Efsaneye göre, bu büyük, kare Romanesk kulede, duvarların dışındaki sakinleri geri dönmeleri için uyarmak için kapıların kapanmasından önce her gece çalan bir zil vardı (dışarıda kalan herkesin gece orada kalması gerekecekti). 19. yüzyılda kuleye dördüncü bir kat ve pencereler eklenmiş ve o zamandan beri her gün öğle saatlerinde atılan bir top çatısına yerleştirilmiştir. Ziyaretçiler, şehrin muhteşem manzarasını görmek için kuleye tırmanabilir ve sergi galerisini ve hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret edebilir.


Taş Geçit: Bir diğer önemli ortaçağ yapısı, beş orijinal şehir kapısının sonuncusu olan ve aynı zamanda Yukarı Şehir'de bulunan ünlü Taş Kapı'dır (Kamenita Vrata). 13. yüzyılda inşa edilen bina, Meryem ve İsa'nın resminde olduğu gibi 1731'de bir yangından kurtuldu. Önemli kalıntıyı anmak için, o zamandan beri haclara konu olan ve hala metal bir ızgaranın arkasında görülebilen tabloyu barındırmak için bir şapel inşa edildi.

Hırvat Ulusal Tiyatrosu: 1895 yılında Viyanalı mimarlar Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından inşa edilen Hırvat Ulusal Tiyatrosu (Hrvatsko Narodno Kazaliste), Zagreb'in Donji Grad'daki "Yeşil At Nalı" nın kuzeybatı köşesinde yer alıyor. Resmi olarak 1894'te Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından açılan, Trg Marsala'daki bu heybetli sarı yapı, Aşağı Şehir'in bir dönüm noktasıdır.

Neo-Barok ve Rokoko tarzlarında inşa edilmiş, önde iki küçük kubbe ve arkaya doğru daha büyük bir kubbe ile bina, aynı zamanda Vlaho Bukovac ve Ivan Mestrovic'in The Well of Life eserlerini içeren mükemmel bir iç mekana sahiptir. Mümkünse, mekanın düzenli opera, bale veya drama performanslarından birine katılmaya çalışın.


Hırvat Ulusal Tiyatrosu: 1895 yılında Viyanalı mimarlar Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından inşa edilen Hırvat Ulusal Tiyatrosu (Hrvatsko Narodno Kazaliste), Zagreb'in Donji Grad'daki "Yeşil At Nalı" nın kuzeybatı köşesinde yer alıyor. Resmi olarak 1894'te Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph I tarafından açılan, Trg Marsala'daki bu heybetli sarı yapı, Aşağı Şehir'de bir simge yapıdır.

Neo-Barok ve Rokoko tarzlarında inşa edilmiş, önde iki küçük kubbe ve arkaya doğru daha büyük bir kubbe ile bina, aynı zamanda Vlaho Bukovac ve Ivan Mestrovic'in The Well of Life eserlerini içeren mükemmel bir iç mekana sahiptir. Mümkünse, mekanın düzenli opera, bale veya drama performanslarından birine katılmaya çalışın.


Maksimir Parkı: Eski bir İngiliz bahçesi tarzında tasarlanmış Maksimir Park (Maksimirska), yaklaşık 45 dönümlük bir alanı kaplayan güzel bir yeşil alan. Zagreb'in en büyük parkı, iki pavyon içeriyor: 1843'te inşa edilen Bellevue Pavilion ve bir İsviçre tasarımından sonra eklenen Echo Pavilion. Parkta ayrıca birçok mükemmel yol ve parkurun yanı sıra insan yapımı göller, ormanlık alanlar ve çiçek bahçeleri de bulunuyor, bu da onu dinlenmek veya piknik yapmak için harika bir yer haline getiriyor. Gençlerle seyahat edenler için küçük bir hayvanat bahçesi de var.

Yerel halk tarafından Zagreb'in "yaşayan anıtı" olarak anılan Maksimir Park, adını 1794'teki inşaatından sorumlu olan Piskopos Maksimilijan Vrhovac'tan alıyor. Maksimir parkının karşısında, Hırvatistan'ın uluslararası maçlara ev sahipliği yaptığı Dinamo Futbol Stadyumu bulunuyor.


Arkeolojik ve Etnografik Müzeler: Hırvatistan'ın zengin tarihine odaklanan Zagreb Arkeoloji Müzesi (Arheoloski Muzej), çoğu yerel bölgeden olan yaklaşık 400.000 parçadan oluşan beş ana koleksiyona sahiptir. Özellikle ilgi çekici olan, müzenin Mısır mumyalarının sergisi (Zagreb Mumyasından alınan kumaş henüz deşifre edilmemiş senaryoyu gösteriyor), Yunan vazoları ve Halkların Büyük Göçlerine odaklanan bir ortaçağ bölümü.

En önemli parçalardan biri, antik Salona kasabasından Plautilla'nın başı ve ayrıca Yunan, Kelt, Roma, Bizans ve modern parçalar da dahil olmak üzere kapsamlı bir madeni para koleksiyonudur. Ayrıca ilgi çekici olan Etnografya Müzesi (Etnografski Muzej), seramik, mücevher, altın, müzik aletleri, tekstil ürünleri, aletler, silahlar ve özenli kostümler sergileriyle Hırvatistan'ın kültürel tarihini gösteren kapsamlı koleksiyonuyla. Geleneksel halk kıyafetleri, ülkenin bölgesel çeşitliliğini gösteren çeşitli renk ve stillerle tek başına görülmeye değer.


Aziz Catherine Kilisesi: Aziz Catherine Cizvit Kilisesi 17. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir ve Zagreb'in en iyi kiliselerinden biri olarak kabul edilir. Öne çıkan özellikler arasında, Barok sanatının birçok güzel örneğini içeren güzel iç mekanı ve 1720'lerden kalma İtalyan sanatçı Antonio Quadrio'nun alçı kabartmaları yer alıyor. Ayrıca Giulio Quaglia tarafından Aziz Catherine'in hayatını tasvir eden sahneler ile birçok madalyonun bulunduğu nefin tavanı da dikkat çekicidir.

Diğer ilgi çekici özellikler arasında Francesco Robba'nın Aziz Ignatius Sunağı ve ana sunağın arkasında Kristof Andrej Jelovsek'in 1762'den kalma İskenderiye Filozofları ve Yazarları Arasında fresk St.


Zagreb Botanik Bahçesi: Botanik Bahçesi (Botanicki Vrt) başlangıçta Zagreb Üniversitesi Botanik Fakültesi için bir araştırma alanı olarak inşa edildi. Yaklaşık 50.000 metrekarelik bir alanı kaplayan burası, şehrin Donji Grad'daki "Yeşil At Nalı" nı oluşturan bir dizi parkın parçası. Gerekçede bir arboretum, çok sayıda su bitkisinin bulunduğu iki gölet, bir süs köprüsü ve yaklaşık 10.000 farklı bitki türü, şehirden hoş bir kaçış ve dinlenmek veya yürüyüş yapmak için harika bir yer.

Daha sonra, başka bir müzeye enerjiniz kaldıysa, yakındaki Doğa Tarihi Müzesi'ni (Hrvatski Prirodoslovni Muzej) ziyaret edin. 1700'lerin başında inşa edilen Amadeo Sarayı'nda yer alan müzede, dünyanın dört bir yanından gelen mineraller, Hırvatistan'dan çeşitli bitki ve hayvanları belgeleyen kapsamlı bir zooloji koleksiyonu ve yerel arkeolojik kazılardan buluntular da dahil olmak üzere yaklaşık 2,5 milyon parça bulunuyor.


Zagreb Hakkında

Zagreb, Hırvatistan'ın başkenti ve en büyük şehridir. Medvednica dağının güney yamaçlarında, Sava nehri boyunca ülkenin kuzeybatısında yer alır. Zagreb, deniz seviyesinden yaklaşık 122 m yükseklikte yer almaktadır. Şehrin 2018'deki tahmini nüfusu 804.507 idi. Zagreb kentsel yığılmasının nüfusu, Hırvatistan'ın toplam nüfusunun yaklaşık dörtte biri olan 1.153.255'tir.

Zagreb, Roma döneminden kalma zengin bir tarihe sahip bir şehirdir. Şehrin çevresindeki en eski yerleşim, bugünkü Ščitarjevo'da bulunan Roma Andautonia idi. "Zagreb" adı, 1094'te Kaptol'deki yerleşimin kuruluşuna atıfta bulunularak 1134'te kaydedildi. Zagreb, 1242'de özgür bir kraliyet şehri oldu. 1851'de Zagreb'in ilk belediye başkanı Janko Kamauf vardı.

Zagreb, Hırvat idari bölümü olarak özel statüye sahiptir ve konsolide bir şehir-ilçe olup idari olarak 17 şehir bölgesine bölünmüştür. Çoğu, Sava nehri vadisi boyunca alçak bir yükseklikte bulunurken, Podsljeme ve Sesvete gibi kuzey ve kuzeydoğu şehir bölgeleri, Medvednica dağının eteklerinde yer alır ve şehrin coğrafi görüntüsünü oldukça çeşitlendirir. Şehir doğu-batı 30 kilometre ve kuzey-güney yaklaşık 20 kilometre uzanır.

Zagreb, Küreselleşme ve Dünya Şehirleri Araştırma Ağı'ndan Beta derecesine sahip küresel bir şehir olarak kabul edilmektedir.

Ulaşım bağlantıları, sanayi, bilim ve araştırma kurumlarının yoğunlaşması ve endüstriyel gelenek, Hırvatistan'daki lider ekonomik konumunun temelini oluşturmaktadır. Zagreb, merkezi hükümetin, idari organların ve neredeyse tüm hükümet bakanlıklarının merkezidir.Neredeyse tüm en büyük Hırvat şirketlerinin, medyasının ve bilim kurumlarının merkezi şehirde bulunmaktadır. Zagreb, Orta Avrupa, Akdeniz ve Güneydoğu Avrupa'nın buluştuğu Hırvatistan'daki en önemli ulaşım merkezidir ve Zagreb bölgesini Hırvatistan'ın karayolu, demiryolu ve hava ağlarının merkezi haline getirmektedir. Farklı ekonomisi, yüksek yaşam kalitesi, müzeleri, spor ve eğlence etkinlikleri ile tanınan bir şehirdir. Ekonominin ana dalları, yüksek teknoloji endüstrileri ve hizmet sektörüdür.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

Sabiha Gökçen Havaalanı

 İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : Sabiha Gökçen Havaalanı, İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

E3 - 4. Levent - Sabiha Gökçen Havalimanı

E9 - Bostancı - Sabiha Gökçen Havalimanı

E10 - Kadıköy - Kurtköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

E11 - Kadıköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

16S - Sabiha Gökçen Havalimanı - Metrobüs Uzunçayır

KM33 - Pendik YHT - Esenkent Metro

130H - Deniz Harp Okulu - Sabiha Gökçen Havalimanı

132H - Pendik YHT - Sabiha Gökçen Havalimanı

122H - 4.Levent - Yenişehir - Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

HAVABUS : Kadıköy ve Taksim ile Sabiha Gökçen Havaalanı arasında hizmet vermekte olan ve belirli noktalardan her yarım saatte bir hareket eden HAVABUS otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanına ulaşım sağlanabilmektedir.

HAVABUS otobüslerinin Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan hareket noktası terminal binası gelen katı çıkışı karşısındadır. Otobüsler, Taksim’den Taksim Divan oteli karşısında, Abdulhakhamit caddesinde Point Otel önünden, Kadıköy’den de rıhtım İETT durakları önünden hareket etmektedirler.

Havaalanı ile Kadıköy arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Tem Bağlantı Yolu - Yeni Sahra – Kadıköy

Havaalanı ile Taksim arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Kavacık - FSM Köprüsü - 1.Levent - Zincirlikuyu Metrobüs -  Dolapdere - Taksim

Taksim - Beşiktaş - Boğaziçi Köprüsü - Tem Bağlantı Yolu - Sabiha Gökçen Havaalanı

Araç kiralama : Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında hizmet veren birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç temin edilebilmektedir.

İstanbul Havaalanı

İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : İstanbul Havaalanı, Avrupa Yakası’nda Tayakadın ve Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilmiştir. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

H–1 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havalimanı

Mahmutbey Metro – Karacaoğlan İÖO. – İnönü Caddesi – Halkalı Caddesi – Pirireis – 15 Temmuz Mah. – Sanayi Mahallesi – İkitelli Köprü – İstanbul Havalimanı                                                                                                   

H–2 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı

Mecidiyeköy Metrobüs – Çağlayan Yolu – Nurtepe Viyadük – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kıyı Emniyeti – İstanbul Havalimanı

H–3 | Halkalı – İstanbul Havalimanı

Gümrük –  Halkalı İstasyon – Gültepe Mahallesi – Göl Konutları – Bezirganbahçe TOKİ – İstasyon Mah. Muh. – Sakarya Sokak – M. Akif Ersoy Hastane – Avrupa Konutları 3 – Halkalı Polis Merkezi – Halkalı Park – Koca Ali Sokak – Güneşpark Evleri – Halkalı Yolu – İkitelli Caddesi – Atatürk Mahallesi – İkitelli Garajı – MASKO 2 – MASKO 1 – Demirciler Sitesi – İstanbul Havalimanı

H–4 | Atatürk Havalimanı –  İstanbul Havalimanı

Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı

HAVAİST : İstanbul Havaalanı’na düzenlenen 19 adet HAVAİST otobüs seferi ile şehrin hemen her noktasından havaalanına ulaşım sağlamak mümkündür. Bu otobüsler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

İST–1 | Yenikapı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 48 km, Süre: 110 dk)

Yenikapı İDO – Yenikapı Marmaray – Aksaray – Ulubatlı – İstanbul Havaalanı

İST–1 | Sultanahmet Deparı (Çatladıkapı – Sultanahmet – Eminönü Transit – Piyalepaşa – Nurtepe Viyadük – İstanbul Havaalanı) (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 52 km, Süre: 110 dk)

İST–2 | TÜYAP – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık 58 km, Süre: 110 dk)

TÜYAP – Cumhuriyet Mahallesi – Beylikdüzü – Haramidere – İstanbul Havaalanı

İST–3 | Otogar – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 39 km, Süre: 75 dk)

Otogar – Otogar Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–4 | Bakırköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 44 km, Süre: 80 dk)

Bakırköy İDO İskelesi – Ataköy 4. Kısım – Şirinevler – Kuleli – İstanbul Havaalanı

İST–5 | Beşiktaş – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 43 km, Süre: 110 dk)

Beşiktaş İskele – Zincirlikuyu Metrobüs 2 – 4. Levent – Seyrantepe Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–6 | Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 31 km, Süre: 55 dk)

Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı

İST–7 | Kadıköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 110 dk)

Kadıköy – Acıbadem Metro İst. – Uzunçayır Metrobüs – Yenisahra – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–8 | Pendik – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 30 TL, Uzaklık: 97 km, Süre: 100 dk)

Pendik İDO iskelesi – Pendik YHT İstasyonu – Tavşantepe Metro – Sabiha Gökçen Havaalanı – İstanbul Haavaalanı

İST–9 | Hacıosman – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Hacıosman – Maslak – İstanbul Havaalanı

İST–10 | Sancaktepe – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 120 dk)

Özyeğin Üniversitesi – Yenidoğan Üst Geçit – Madenler – Tepe Üstü – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–11 | Arnavutköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 12 TL, Uzaklık: 20 km, Süre: 35 dk)

Arnavutköy Peronlar – ArnavutköyBelediye – Taşoluk Peronlar – İstanbul Havaalanı

İST–12 | Kemerburgaz – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 21 km, Süre: 40 dk)

Bahçeköy Caddesi – Kemerburgaz – Kemerburgaz Evleri

İST–13 | Sarıyer – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Sarıyer – Maden Mahallesi – Nalbanttepe – Zekeriyaköy Yolu – Uskumruköy Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–14 | Başakşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 27 km, Süre: 45 dk)

Başakşehir Metrokent – İstanbul Havaalanı

İST–15 | Bahçeşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık: 42 km, Süre: 80 dk)

Bahçeşehir Merkez – Merkez Kayaşehir – İstanbul Havaalanı

İST–16 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 36 km, Süre: 60 dk)

Mahmutbey Metro – 15 Temmuz Mahallesi – İstanbul Havaalanı

İST–17 | Halkalı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 75 dk)

Gümrük – Halkalı İstasyon – Halkalı Park – Atatürk Mahallesi – Demirciler Sitesi – İstanbul Havaalanı

 

İST–18 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 37 km, Süre: 60 dk)

Mecidiyeköy Metrobüs – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havaalanı

İST–19 | Taksim – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 95 dk)

Abdülhakhamit Caddesi – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havalimanı

Araç kiralama : İstanbul Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında bulunan birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç talebinde bulunulabilmektedir.

Zagreb Havalimanı Ulaşım

Zagreb şehrine giden otobüs

Yeni terminalin resmi açılışının yapıldığı gün, havalimanı (Zračna luka) ile şehir arasında yeni bir tarifeli otobüs servisi başlatıldı. ZET'in 290 numaralı otobüs hattı, Velika Gorica ile Zagreb'deki "Kvaternikov trg" meydanı arasında çalışıyor. Hırvatistan'ın başkentindeki son durak, şehir merkezinin doğusunda yer alıyor, Zagreb Havalimanı'ndan yolculuk süresi 35 dakika. Havaalanı otobüs durağını ana yol üzerinde, otoparkın arkasında bulacaksınız. Zagreb'e giden otobüs solunuzda yolun diğer tarafından kalkıyor. Şehirden gelen otobüs Martićeva ulica ve Heinzelova ulica'nın (Peron 4) köşesindeki "Kvaternikov trg" nin güneyinden kalkar.

Zagreb'e otobüs yolculuğu için her biri 4,00 HRK'lık iki bilete ihtiyacınız var, bunlar Gelen Yolcu salonundaki ve Giden Yolcu salonundaki TİSAK kiosklarında satılıyor. Otobüse girdikten sonra ilk bileti otobüsün önündeki sarı bilet makinesinde doğrulamalısınız. Yaklaşık 10 dakika sonra, Sava Nehri'ni geçtikten sonra, ikinci bileti onaylamanız gerekir (Petruševec otobüs durağının yakınında). Şimdi farklı bir bölgedesiniz, yani ilk bilet artık geçerli değil.

"Kvaternikov trg" den Zagreb'in merkezine 11 numaralı tramvayla, 12 numaralı tramvayla veya yürüyerek gidebilirsiniz. Tramvay durağı Dubravica fırınının yanında yer almaktadır. Tramvay yolculuğu 5 ila 7 dakika sürer, başka bir 4,00 HRK bilete ihtiyacınız vardır (30 dakika için geçerlidir). Buradan "Trg bana Josipa Jelačića" ya (Ban Jelačić Meydanı) yürümek 20 dakika sürer. Zagreb'de otobüs ve tramvaylardan oluşan toplu taşıma ZET tarafından gerçekleştiriliyor. 290 numaralı otobüs hattı haftanın her günü, yaklaşık yarım saatte bir çalışır. 


Pleso Prijevoz'dan Zagreb'e: Zagreb Havaalanına vardığınızda, Hırvatistan Havayolları ile işbirliği içinde havaalanı (Zračna luka) ve otobüs istasyonu (Autobusni kolodvor Zagreb) arasında bir otobüs servisi sunan Pleso Prijevoz otobüsüne de binebilirsiniz. Bu otobüs haftanın her günü saatte iki kez çalışır, yolculuk süresi 30 dakikadır. Zagreb'deki otobüs durağı, ana tren istasyonuna 15 dakikalık, şehir merkezine ise 20 dakikalık yürüme mesafesindedir, ancak 6 numaralı tramvaya binmek daha hızlıdır.

Tarifeye göre Zagreb Havalimanı'ndan kalkan son otobüs 22: 30'da kalkıyor ancak uçuş geciktiğinde otobüs ulaşımı ayarlanacak. Şehirden ilk otobüs 04: 30'da kalkıyor. Birçok otobüs Zagreb Otobüs Terminali'nden kalkar ve varış noktaları arasında batı yönünde Karlovac ve Rijeka ve doğu yönünde Slavonski Brod ve Osijek yer alır.