En Uygun & Ucuz İstanbul Tiflis Uçak Bileti

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
19
Pts
20
Sal
21
Çar
22
Per
23
Cum
24
Cts
25
Paz
26
Pts
27
Sal
28
Çar
29
Per
30
Cum
01
Cts
02
Paz
03
Pts
04
Sal
000
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Tiflis Gezilecek Yerler

Tiflis Botanik Bahçesi : Dünyanın farklı noktalarından getirilen birçok ağaç ve bitki türleri ile oluşturulan bu bahçe yaklaşık 130 hektarlık bir alanda yer almaktadır. Şehrin en çok ilgi gören yerlerinden biri olan bu alan, özellikle sakin bir gün geçirmek isteyenlerin uğrak yeri olmaktadır. Yürüyüş alanları, dinlenme mekanları birçok bölümü olan bahçe, fotoğraf çekmek isteyenler için de oldukça iyi bir tercihtir.

Narikala Kalesi : Tiflis şehrinin kurulduğu yıllar olan 4. yüzyılda inşa edilen bu tarihi kaleden şehrin hemen her noktası görülebilmektedir. 7. Yüzyılda, Arapların bölge üzerinde hakimiyet sağladığı yıllarda bazı eklemeler ile büyüttüğü kale, Moğolların 14. yüzyılda bu bölgeyi istila ettiği yıllarda, küçük bir kale olduğu için Narin Kale olarak anılmıştır. Şehrin kuruluşunun 1500. yılı kutlamaları kapsamında yapılan Kartlis Deda heykeli ile şehrin adeta simgesi haline bu kale, Tiflis ziyaretçilerinin muhakkak uğradığı bir yerdir.

Tsminda Sameba Katedrali : Şehirdeki en büyük yapılardan biri olan bu katedral, muhteşem tasarımı ve ihtişamı ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Avlabari bölgesine yakın bir yerde bulunan ve Gürcü halkı için hem dini hem de tarihsel olarak çok önemli bir yeri haiz olan bu yapı, hem iç hem de dış mimarisi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağındadır.

Barış Köprüsü : Her ne kadar tarihi bir yapı olmasa da güzel tasarımı ile görenlerin ilgisini çeken Kura nehri üzerine inşa edilmiş bu köprü, şehrin önemli noktalarına yakınlığı ve özellikle gece saatlerindeki ışıklandırmalarıyla Tiflis’e gelindiğinde görülmeye değer bir yapıdır.

Abanotubani Hamam Bölgesi : 17. yüzyılda bölgede bulunan ve sülfür bakımından zengin olan sular ile ilgiyi üzerine çeken bu alan, şehir için sağlık turizmi açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Bölgedeki eski kervansaraylar ve evler ile eski yıllarda bölgeden geçen İpek Yolu’nun izlerini bünyesinde barındıran Abanotubani’ye metro ile ulaşım sağlanabilmektedir. Kubbelerinin Türk hamamlarını da andırdığı bu bölge, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir.

Eski Şehir (Old Tbilisi) Bölgesi : Şehrin en eski tarihi yapılarının yer aldığı bu bölgede birçok anıt mezar, kilise, sarnıç vb. yapı bulunmaktadır. Özellikle dar sokakları ve sokaklar boyunca yöresel ürün ve yiyecek satışı yapan dükkanları ile oldukça ilgi çekici bir bölge olan Eski Şehir, Tiflis’in çok kültürlü yapısını yansıtan önemli bir alandır.

Tiflis Hakkında

Günümüzde Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis toprakları üzerinde yapılan arkeolojik çalışmalardan yola çıkıldığında, şehrin M.Ö. 4000’lerde bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Yazılı kaynaklardan ise şehre ilk yerleşmelerin 4. yüzyılda başladığı görülmektedir. 6. yüzyılın ortalarında İranlıların elinde bulunan Tiflis ve çevresi, devam eden yıllarda Bizanslıların hakimiyetine geçmiştir. 8. yüzyılın ortalarında 2. Mervan komutasındaki Arap ordusunun girdiği şehir, 1050 yılına kadar Arapların kontrolünde kalmıştır. 1068 yılında ise, daha sonradan Bizanslıları Malazgirt Savaşı’nda bozguna uğratarak Anadolu’nun kapılarını Türklere açacak olan Sultan Alparslan bu bölgeyi ele geçirmiştir.

1236 yılında Moğollar bütün Gürcistan topraklarını istila edince Tiflis de diğer şehirler gibi Moğolların hakimiyeti altına girmiştir. Moğol egemenliğinin devam eden yıllarda hem kültürel hem de siyasi olarak güçlü bir şekilde görüldüğü toprakları Moğollar 1320 yılında terkedince şehir tekrardan Gürci devletinin başkenti olmuştur.

Sonraki yüzyıllarda kadar farklı devlet ve toplulukların hakimiyet sürdüğü Tiflis ve çevresindeki topraklar 16. yüzyılda Safevi Devleti’nin kontrolüne geçmiştir. O dönemlerde Kafkasya bölgesi için önemli bir şehir olan Tiflis, 24 Ağustos 1578 tarihinde Osmanlıların egemenliği altına girmiştir.

1603 yılında İran ordusu bu şehri Osmanlı Devleti’nin elinden geri almayı başarmıştır. Fakat bölgedeki siyasi istikrarsızlıklardan ötürü İran’ın buradaki hakimiyeti çok fazla sürmemiş ve Tiflis, 1612 yılında yeniden Osmanlı toprağı olmuştur. Daha sonra birkaç kez daha Osmanlı ve İran arasında el değiştiren Tiflis, Evliya Çelebi tarafından da ziyaret edilmesi bakımından önemli bir şehirdir. Camileri ve Müslüman alimleri ile bir İslam şehri olarak Seyahatname’de kendine yer bulan şehirdeki Osmanlı hakimiyeti, 1732 yılında kesin olarak son bulmuş ve Tiflis bu tarihlerde İran kontrolüne geçmiştir.

İran ordusunun 1795 yılında Tiflis şehrini yakıp yıkması ve neredeyse taş üstünde taş bırakmamasına rağmen şehir 1801 yılında Rusya’nın egemenliği altına girmiştir. Bu tarihlerden itibaren tekrardan gelişmeye başlayan; yeni yollar, inşaatlar, raylı sistemler gibi yatırımlarla büyüyen şehir, bölgedeki Batum ve Bakü gibi şehirlerle birlikte Kafkasya bölgesinin önemli ticari alanları haline gelmiştir.1850’li yıllara gelindiğinde ise artık bir ticaret ve kültür merkezi olmuştur. 1917 yılında Rusya’da gerçekleşen Bolşevik Devrimi ile bir siyasi istikrarsızlık dönemi yaşayan Gürcistan, 1936 ile 1991 yılları arasında Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olarak kalmıştır. 1991 yılında Sovyetler Birliğinin dağılması ile bağımsızlığını ilan eden Gürcistan, Tiflis’i yeniden devletin başkenti yapmıştır. Tarih boyunca farklı devletlere; bu vesileyle farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapan Tiflis, bugün de Kafkasya bölgesi için çok önemli bir şehirdir.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

Sabiha Gökçen Havaalanı

 İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : Sabiha Gökçen Havaalanı, İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

E3 - 4. Levent - Sabiha Gökçen Havalimanı

E9 - Bostancı - Sabiha Gökçen Havalimanı

E10 - Kadıköy - Kurtköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

E11 - Kadıköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

16S - Sabiha Gökçen Havalimanı - Metrobüs Uzunçayır

KM33 - Pendik YHT - Esenkent Metro

130H - Deniz Harp Okulu - Sabiha Gökçen Havalimanı

132H - Pendik YHT - Sabiha Gökçen Havalimanı

122H - 4.Levent - Yenişehir - Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

HAVABUS : Kadıköy ve Taksim ile Sabiha Gökçen Havaalanı arasında hizmet vermekte olan ve belirli noktalardan her yarım saatte bir hareket eden HAVABUS otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanına ulaşım sağlanabilmektedir.

HAVABUS otobüslerinin Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan hareket noktası terminal binası gelen katı çıkışı karşısındadır. Otobüsler, Taksim’den Taksim Divan oteli karşısında, Abdulhakhamit caddesinde Point Otel önünden, Kadıköy’den de rıhtım İETT durakları önünden hareket etmektedirler.

Havaalanı ile Kadıköy arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Tem Bağlantı Yolu - Yeni Sahra – Kadıköy

Havaalanı ile Taksim arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Kavacık - FSM Köprüsü - 1.Levent - Zincirlikuyu Metrobüs -  Dolapdere - Taksim

Taksim - Beşiktaş - Boğaziçi Köprüsü - Tem Bağlantı Yolu - Sabiha Gökçen Havaalanı

Araç kiralama : Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında hizmet veren birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç temin edilebilmektedir.

İstanbul Havaalanı

İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : İstanbul Havaalanı, Avrupa Yakası’nda Tayakadın ve Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilmiştir. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

H–1 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havalimanı

Mahmutbey Metro – Karacaoğlan İÖO. – İnönü Caddesi – Halkalı Caddesi – Pirireis – 15 Temmuz Mah. – Sanayi Mahallesi – İkitelli Köprü – İstanbul Havalimanı                                                                                                   

H–2 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı

Mecidiyeköy Metrobüs – Çağlayan Yolu – Nurtepe Viyadük – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kıyı Emniyeti – İstanbul Havalimanı

H–3 | Halkalı – İstanbul Havalimanı

Gümrük –  Halkalı İstasyon – Gültepe Mahallesi – Göl Konutları – Bezirganbahçe TOKİ – İstasyon Mah. Muh. – Sakarya Sokak – M. Akif Ersoy Hastane – Avrupa Konutları 3 – Halkalı Polis Merkezi – Halkalı Park – Koca Ali Sokak – Güneşpark Evleri – Halkalı Yolu – İkitelli Caddesi – Atatürk Mahallesi – İkitelli Garajı – MASKO 2 – MASKO 1 – Demirciler Sitesi – İstanbul Havalimanı

H–4 | Atatürk Havalimanı –  İstanbul Havalimanı

Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı

HAVAİST : İstanbul Havaalanı’na düzenlenen 19 adet HAVAİST otobüs seferi ile şehrin hemen her noktasından havaalanına ulaşım sağlamak mümkündür. Bu otobüsler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

İST–1 | Yenikapı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 48 km, Süre: 110 dk)

Yenikapı İDO – Yenikapı Marmaray – Aksaray – Ulubatlı – İstanbul Havaalanı

İST–1 | Sultanahmet Deparı (Çatladıkapı – Sultanahmet – Eminönü Transit – Piyalepaşa – Nurtepe Viyadük – İstanbul Havaalanı) (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 52 km, Süre: 110 dk)

İST–2 | TÜYAP – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık 58 km, Süre: 110 dk)

TÜYAP – Cumhuriyet Mahallesi – Beylikdüzü – Haramidere – İstanbul Havaalanı

İST–3 | Otogar – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 39 km, Süre: 75 dk)

Otogar – Otogar Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–4 | Bakırköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 44 km, Süre: 80 dk)

Bakırköy İDO İskelesi – Ataköy 4. Kısım – Şirinevler – Kuleli – İstanbul Havaalanı

İST–5 | Beşiktaş – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 43 km, Süre: 110 dk)

Beşiktaş İskele – Zincirlikuyu Metrobüs 2 – 4. Levent – Seyrantepe Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–6 | Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 31 km, Süre: 55 dk)

Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı

İST–7 | Kadıköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 110 dk)

Kadıköy – Acıbadem Metro İst. – Uzunçayır Metrobüs – Yenisahra – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–8 | Pendik – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 30 TL, Uzaklık: 97 km, Süre: 100 dk)

Pendik İDO iskelesi – Pendik YHT İstasyonu – Tavşantepe Metro – Sabiha Gökçen Havaalanı – İstanbul Haavaalanı

İST–9 | Hacıosman – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Hacıosman – Maslak – İstanbul Havaalanı

İST–10 | Sancaktepe – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 120 dk)

Özyeğin Üniversitesi – Yenidoğan Üst Geçit – Madenler – Tepe Üstü – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–11 | Arnavutköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 12 TL, Uzaklık: 20 km, Süre: 35 dk)

Arnavutköy Peronlar – ArnavutköyBelediye – Taşoluk Peronlar – İstanbul Havaalanı

İST–12 | Kemerburgaz – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 21 km, Süre: 40 dk)

Bahçeköy Caddesi – Kemerburgaz – Kemerburgaz Evleri

İST–13 | Sarıyer – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Sarıyer – Maden Mahallesi – Nalbanttepe – Zekeriyaköy Yolu – Uskumruköy Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–14 | Başakşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 27 km, Süre: 45 dk)

Başakşehir Metrokent – İstanbul Havaalanı

İST–15 | Bahçeşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık: 42 km, Süre: 80 dk)

Bahçeşehir Merkez – Merkez Kayaşehir – İstanbul Havaalanı

İST–16 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 36 km, Süre: 60 dk)

Mahmutbey Metro – 15 Temmuz Mahallesi – İstanbul Havaalanı

İST–17 | Halkalı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 75 dk)

Gümrük – Halkalı İstasyon – Halkalı Park – Atatürk Mahallesi – Demirciler Sitesi – İstanbul Havaalanı

 

İST–18 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 37 km, Süre: 60 dk)

Mecidiyeköy Metrobüs – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havaalanı

İST–19 | Taksim – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 95 dk)

Abdülhakhamit Caddesi – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havalimanı

Araç kiralama : İstanbul Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında bulunan birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç talebinde bulunulabilmektedir.

Tiflis Havalimanı Ulaşım

Şehir merkezine yaklaşık uzaklığı 17 km olan Tiflis Havaalanı’na ortalama ulaşım süresi 30 – 40 dk arasında olmaktadır ve çeşitli ulaşım alternatifleri bulunmaktadır.

Taksi : Günümüzde hemen her büyük şehirde günün her saatinde hizmet veren taksiler Tiflis’te de havalanı ulaşımı için en hızlı ve en komforlu ulaşım seçeneklerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

Otobüs : Tiflis Havaalanı’nın gelen yolcu terminali binasının çıkışında yer alan otobüs duraklarından hareket eden 37 numaralı otobüsler ile şehirin farklı noktaları ile havaalanı arasında iki yönlü olarak ulaşım sağlama imkanı bulunmaktadır. Gece saatlerinde her yarım saatte bir hareken eden 137 numaralı diğer bir otobüs de sabahın erken saatlerine kadar hizmet vermeye devam etmektedir.

Tren : Sadece sabah ve akşam saatlerinde bir kez düzenlenen tren seferleri, çok esnek ulaşım saatleri imkanı sunmasa da hareket saatlerine denk gelen yolcular için uygun bir alternatif olmaktadır.

Araç kiralama : Havalanı ile Tiflis şehir merkezi arasındaki en komforlu ulaşım seçeneklerinden biri olan kiralık araçlar için havaalanı içerisinde yer alan yetkili ofisler ile iletişime geçilebilmektedir.