En Uygun & Ucuz İstanbul Oslo Uçak Bileti

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
15
Cts
16
Paz
17
Pts
18
Sal
19
Çar
20
Per
21
Cum
22
Cts
23
Paz
24
Pts
25
Sal
26
Çar
27
Per
28
Cum
29
Cts
30
Paz
000
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Oslo Gezilecek Yerler

Vigeland Heykel Parkı'nı Keşfedin : Oslo'nun ünlü Frogner Parkı'nda (Frognerparken) yer alan ikonik Vigeland Heykel Parkı (Vigelandsanlegget), Norveç'in en ünlü turistik yerlerinden biridir. Yıl boyunca açık olan bu eşsiz heykel parkı, Gustav Vigeland'ın yaşam çalışmasıdır ve onun bronz, granit ve ferforje olarak 650 dinamik heykelini içerir.

Heykellerin çoğu 853 metre uzunluğundaki eksen boyunca beş temalı grup halinde. Bunların en eskisi, insan yaşamının döngüsünü tasvir eden ve ötesinde 121 iç içe geçmiş insan bedeninden oluşan 16 metre yüksekliğindeki Monolith'in görülebildiği çeşme grubudur.

Turistler, piknikler, dinlenme tesisleri, muazzam bir gül bahçesi ve ülkenin en büyük oyun alanı için geniş yeşil alanların bulunduğu Frogner Park'ın geri kalanını keşfetmek için zaman harcamak isteyecekler. Burada, Oslo Şehir Müzesi'ni (Oslo Bymuseum) ve parkın hemen dışında bulunan Vigeland Müzesi'ni (Vigelandmuseet) de bulabilirsiniz.


Akershus Kalesi'ndeki Müzeyi Gezin: Akernes'in burnundaki Oslofjord'un üzerinde yükselen, 13. yüzyılın sonunda Håkon V tarafından inşa edilen görkemli Akershus Kalesi (Akershus Festning) oturuyor. Gezinin en güzel bölümünü burada kolayca geçirebilirsiniz.

Håkon VII (1872-1957) mezarı ve orijinal ortaçağ kalesinin kalıntıları ile şirin şapeli keşfetmeden önce, harika liman manzaralarıyla arazileri ve surları dolaşmak için zaman ayırın. Ayrıca arazide yer alan Norveç Direniş Müzesi, aynı zamanda Norveç Ev Cephesi Müzesi (Norges Hjemmefrontmuseum) olarak da bilinir. 1940-45 Alman işgali hakkında burada birkaç saat geçirmeye hazır olun.

Herhangi bir enerjiniz kaldıysa, Oslo'nun eski Arsenal'indeki Norveç Silahlı Kuvvetler Müzesi'ne (Forsvarsmuseet) gidin. Bu büyüleyici müzede, Norveç kuvvetlerinin tarihini ve Norveç'in yüzyıllar boyunca savunmasını gösteren çok sayıda silah ve sergi bulunuyor.


Viking Gemi Müzesi : Norveç'e yapılan hiçbir gezi, ülkenin Viking geçmişine adanmış birçok müze ve sergiden en az birini ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz. En iyilerinden biri Viking Gemi Müzesi'dir (Vikingskipshuset på Bygdøy). Bu popüler cazibe merkezi, en iyi korunmuş olanı 21 metre uzunluğundaki Oseberg Gemisi olan, 9. yüzyıldan kalma üç tarihi gemiye ev sahipliği yapmaktadır.

İskandinavya'da hayatta kalan en büyük Hıristiyanlık öncesi eser olan bu etkileyici şekilde dekore edilmiş gemi, MS 800 civarında inşa edildi ve bir şefin karısı ve diğer iki kadının cenazesinde kullanıldı. Viking yaşamı hakkında büyük bir fikir veren mobilyalar, giysiler ve kişisel eşyalar dahil olmak üzere çok çeşitli eşyalarla gömülmüşlerdi.

Sergilenen diğer gemiler arasında 23 metre uzunluğundaki Gokstad Gemisi, yelken altında veya küreklerle kullanılmak üzere tasarlanmış bir açık deniz gemisi ve daha az sağlam Tune Gemisi yer alıyor. Müzenin filmi Vikings Alive, bu eserlere büyüleyici bir bakış sağlıyor ve CGI animasyonu kullanarak Viking gemi yapımının uzun sürecini gösteriyor. Müze ayrıca denizlerdeki Viking yaşamını keşfeden birkaç ek sergi ve filme de ev sahipliği yapıyor. Tesis bünyesinde bir dükkan bulunmaktadır ve girişte İngilizce sesli rehberler mevcuttur (rehberli turlar da sağlanmaktadır).


"Yeni" Ulusal Müze'ye Hazır Olun: 2022'de açılması planlanan Oslo'nun yeni Ulusal Müzesi, Ulusal Galeri ve Ulusal Müze - Mimarlık koleksiyonlarının yanı sıra ek çağdaş sanat ve tasarım koleksiyonlarından oluşacak. İskandinavya'nın bu türden en büyük müzesi olan müze, J. C. Dahl ve Edvard Munch'ın en ünlü eseri The Scream de dahil olmak üzere 19. yüzyıldan günümüze kadar Norveçli sanatçıların eserlerini içeren ülkenin en büyük sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapacak.

Yeni Ulusal Müze, nihayetinde şu anda kapalı olan Çağdaş Sanat Müzesi ile Dekoratif Sanatlar ve Tasarım Müzesi'nden koleksiyonlara ev sahipliği yapacak ve Ulusal Galeri koleksiyonlarına ev sahipliği yapacak. Turistler, taşınma sırasında çeşitli sergilerin açılmayabileceğinin farkında olmalıdır, bu nedenle bir gezi planlamadan önce müzenin web sitesini kontrol edin.


Munch Müzesi : Norveç'in en büyük ressamı Edvard Munch'ın (1863-1944) hayatına ve eserlerine adanan Munch Müzesi (Munch-museet), büyük bir sanatçının hayatından çok sayıda resim, grafik sanatı, çizim, sulu boya ve heykel koleksiyonu içerir.

Kişisel efektlere ve araçlara ek olarak neredeyse 28.000 sanat eserini içeren müze - hatta özel kütüphanesi - Munch'un çalışmalarının belirli yönlerine yönelik film gösterimleri, konserler, rehberli turlar ve konferanslar aracılığıyla özel sergiler de sergiliyor.

Lütfen dikkat: Munch Müzesi şehrin opera binasının yakınındaki yeni bir tesise taşınıyor. Hareketin 2021'in sonunda tamamlanması beklenirken, öncelikle aşağıdaki resmi web sitelerinde bulunan bilgileri kontrol ettiğinizden emin olun.


Kraliyet Sarayı Turu : Karl Johansgate'in kuzeybatı ucunda yüksek bir yerde bulunan Norveç Kraliyet Sarayı (Slottet) 1825'te inşa edilmiştir ve şehir manzarasına hakimdir. Etkileyici 173 odalı bina, yalnızca yaz aylarında rehberli turlar için halka açıktır ve İngilizce rehberleri günde dört kez mevcuttur.

Turlar arasında Kabine Salonu ve Vestiyer, Beyaz Salon, Aynalı Salon, Büyük Salon, Ziyafet Salonu ve saraydaki diğer önemli odalar bulunmaktadır. Ziyaretçiler ayrıca arazide ve bahçelerde dolaşabilir veya yıl boyunca nöbetçilerin düzenli olarak değiştirilmesini izleyebilirler. Sarayın hemen güneyinde, Nobel Barış Ödülü'nün verildiği Norveç Nobel Enstitüsü (Det Norske Nobelinstitutt) bulunuyor.


Kültür Tarihi Müzesi : Kültür Tarihi Müzesi (Kulturhistorisk müzesi) ayrıca Viking Gemi Müzesi'ni işletiyor ve şehrin insanlık tarihinin çeşitli yönlerini araştıran Tarih Müzesi'ni yönetiyor. Mumyalar ve cenaze eşyaları dahil olmak üzere Norveç'teki en büyük Mısır eserleri topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

Müzenin Orta Çağ Galerisi de oldukça geniştir ve etkileyici bir günlük eşya koleksiyonunun yanı sıra çeşitli kilise sanatı ve dini eserler örneğini sergiler. Ayrıca, son 2.600 yıllık madeni para örnekleri de dahil olmak üzere, altın madeni para tarihine adanmış büyük bir sergi var.

Müzenin diğer alanları, insanlara bakmaya, yerli halkların yaşamlarını keşfetmeye ve insanlığın kontrolünün ötesinde tehdit ve zorlukların üstesinden gelme yeteneği hakkında düşündürücü bir sergiye odaklanıyor. Müze ayrıca çeşitli geçici sergilere ev sahipliği yapıyor ve korunmuş bir Viking kaskı gibi nadir öğeler içeren Viking Çağı Sergisine eklemeye devam ediyor.


Fram Müzesi : Kutup araştırmaları için özel olarak inşa edilen ilk Norveç gemisinin adını taşıyan Fram Müzesi (Frammuseet), Kuzey Kutbu keşiflerine ilgi duyan herkes için bir zorunluluktur. Müzenin yıldız cazibesi, birçok başarılı kutup yolculuğundan dolayı bir simge olan Fram ve Kuzeybatı Geçidi'nde gezinen ilk gemi olan Gjøa'dır.

Oradayken, yakındaki Norveç Denizcilik Müzesi'ni (Norsk Maritimt Müzesi) ziyaret etmeyi unutmayın. Balıkçılık, gemi yapımı ve deniz arkeolojisi ile ilgili büyüleyici sergilerinin yanı sıra etkileyici bir model ve resim koleksiyonuyla, burayı ziyaret etmek iyi harcanan zamandır.


Kon-Tiki Müzesi : Fram Müzesi'ne bitişik bir binada yer alan Kon-Tiki Müzesi (Kon-Tiki Museet), Thor Heyerdahl'a adanmış sergileri ile. Bu Norveçli denizci, kaşif ve maceracı, 1947'de Pasifik bölgesinin nasıl yerleştiğine inandığını göstermek için tamamen balsa ağacından yapılmış bir sal üzerinde Peru'dan Doğu Polinezyası'na yelken açtığında dünyanın kalbini ve zihnini ele geçirdi.

1957'de bugünkü konumunda açılan bu büyüleyici cazibe, hem Heyerdahl hem de ünlü gemisi hakkında birçok ayrıntı sunuyor. Ünlü Kon-Tiki'yi yakından görmenin yanı sıra, efsanevi Norveçli tarafından kullanılan, papirüsten yapılmış ve 1970 yılında Atlantik Okyanusu'nu aştığı 14 metre uzunluğundaki Ra II de dahil olmak üzere diğer gemiler de sergileniyor.

İngilizce rehberli turlar mevcuttur ve Heyerdahl'ı şöhrete iten Akademi Ödüllü belgeseli izlemeyi unutmayın.


Oslo Katedrali : 1697'de kutsanmasına rağmen, Oslo Katedrali (Oslo Domkirke) defalarca yeniden inşa edilmiş ve yenilenmiştir. Kulesi 1850'de yeniden inşa edilirken, iç kısmı İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden kısa bir süre sonra yenilenmiştir.

Dikkate değer özellikler arasında, süslü bronz kapıları ile ana giriş kapısı, H.L.Mohr'un tavan resimleri, Barok minber ve sunak (1699) ve Emanuel Vigeland'ın vitrayları sayılabilir. Daha sonra eski kilise duvarları boyunca Oslo Çarşısı'nı mutlaka ziyaret edin. 1841 yılına kadar uzanan bu büyüleyici salonlar şimdi galeriler, kafeler ve antika satıcıları tarafından işgal edilmiş durumda.


Belediye Binası (Rådhuset) : Oslo'nun devasa Belediye Binası (Rådhuset) şüphesiz şehrin en önemli simge yapılarından biridir. Tuğla kaplı betondan yapılmış bu heybetli kare bina, Arnstein Arneberg ve Magnus Poulson tarafından tasarlandı ve biri devasa bir saat yüzüyle süslenmiş iki kulesi var. Kulelerden biri, liman bölgesinde çınlayan 38 çanı barındırıyor.

Heykelleri ve kabartmaları ile büyüleyici cephesinin yanı sıra iç mekanı da görülmeye değer. Burada, Henrik Sørensen, Per Krohg, Edvard Munch ve diğer ünlü Norveçli sanatçılar tarafından oluşturulan zengin bir fresk göreceksiniz.


Aker Brygge : Terk edilmiş bir tersanenin etrafına inşa edilen Oslo'nun Aker Brygge bölgesi, şehrin kalbi ve ruhu. Kalabalık ve canlı gece ve gündüz, çarpıcı mimarisi - Norveç'in çarpıcı doğal güzelliğini mükemmel bir şekilde tamamlayan yeni ve eskinin muhteşem karışımı - her yerde sergileniyor ve her yerde nefes kesici.

Her yıl 12 milyon ziyaretçinin, deniz kenarındaki tahta kaldırımı, kaliteli alışveriş mekanları, harika restoranları ve rahat kilimleri ve şömineleriyle yıl boyunca rahat teras barlarıyla çizilen Aker Brygge'ye ulaştığı tahmin edilmektedir.

Ziyaret ederken, yeni açılan Astrup Fearnley Modern Sanat Müzesi'ne uğramayı unutmayın. Müze iki binadan oluşuyor: biri Andy Warhol, Damien Hirst ve Jeff Koons gibi büyüklerin kendi koleksiyonları için, diğeri ise dönen sergiler için.


Doğa Tarihi Müzesi ve Botanik Bahçeleri : Jeoloji Müzesi, Zooloji Müzesi ve Botanik Bahçelerinden oluşan Oslo Doğa Tarihi Müzesi (Doğa Tarihi Müzesi), Norveç'in en büyük doğal tarih koleksiyonudur. Jeoloji Müzesi, mineraller, değerli metaller ve meteorların yanı sıra etkileyici bir dinozor iskeleti koleksiyonunu içerirken, Zooloji Müzesi'nde Norveç faunasının dioramalarını bulacaksınız. Ancak hepsinden iyisi, enfes Botanik Bahçesi.

1814 yılında kurulan bahçede, Norveç'ten ve dünyanın diğer bölgelerinden gelen 7.500 farklı bitki türü bulunuyor, bunlardan 1.500'ü şelaleli güzel Rock Garden'da bulunuyor.


Oslo Opera Binası ve Yıllık Müzik Festivalleri : Norveç Ulusal Opera ve Balesi'nin yanı sıra Ulusal Opera Tiyatrosu'na ev sahipliği yapan 1.364 koltuklu Oslo Opera Binası (Operahuset), neredeyse şehrin limanına girmek istiyor gibi görünüyor, bu da abartılan bir etki. açılı dış yüzeyleri. İtalyan mermeri ve beyaz granit kaplı Opera Binası, 14. yüzyılda Trondheim'ın Nidaros Katedrali'nden bu yana Norveç'te inşa edilmiş en büyük kültürel yapıdır.

Ziyaretçiler, birçok gösteriye ek olarak, çeşitli ilginç halka açık programlara ve sahne arkası turlarına katılabilir ve binanın çatısında bir yürüyüşten manzaraların keyfini çıkarabilir.

Ağustos ayında Oslo'yu ziyaret ediyorsanız, dünyanın dört bir yanından uluslararası üne sahip müzisyenlerin katıldığı düzinelerce oda müziği konserini içeren bir ay süren Oda Müziği Festivali'nin tadını çıkarmayı unutmayın. Arka planda çarpıcı Oslofjord ile muhteşem Akershus Kalesi'nde performanslar gerçekleştirilir.

Aynı ay ve aynı yerde gerçekleşen Oslo Caz Festivali, hem müzisyenler hem de hayranlar için büyük bir cazibe merkezi. Oslo, Ekim ayı ortasında yeni orkestra eserleri için bir yarışma düzenleyen Ultima Çağdaş Müzik Festivali'ne de ev sahipliği yapıyor.


Oslo Hakkında

Norveç'in başkenti 11. yüzyılda İmparator Harald Hardråde tarafından kurulmuştur. Antik çağda şehir birkaç kez yakılmış ve her seferinde eskisinden daha sağlam bir şekilde ortaya çıkmıştır. Oslo küresel bir şehir olarak kabul edilir ve ticaret, nakliye ve bankacılık için Norveç'in en büyük merkezidir.


Oslo'nun konumu:

 Oslo, Oslofjord'un en kuzey ucunda yer alır ve sınırları dahilinde irili ufaklı yaklaşık 40 adayı işgal eder. Bölgenin iklimi ılıman ve nemlidir. Oslo'da hava güzel olduğu için turistler yıl boyunca Oslo'yu ziyaret ediyor.

 Ülkenin devlet dairelerinin ve binalarının çoğu Oslo'da bulunmaktadır. Daha sonra şehir, Avrupa'da istikrarlı ve sağlam bir ekonomiye sahiptir.

 1049 civarında, Kral Harald Hardråde Oslo'yu kurdu. Bununla birlikte, son arkeolojik araştırmalar, erken kentsel yerleşimi gösteren, 1000'den önceki Hıristiyan mezarlarını ortaya çıkardı. Håkon V (1299 - 1319), şehirde kalıcı olarak ikamet eden ilk kraldı. Akershus Kalesi'nin yapımına başladı.

 Oslo, yangınlarla birkaç kez paramparça oldu. 1624'te, on dördüncü felaketten sonra, Kral Christian IV, Akershus Kalesi yakınlarındaki bölgeyi yeniden inşa etti ve 1814'te Danimarka yıkıldığında gerçek bir başkent olan Christiana adını verdi. Kraliyet Sarayı, Stortinget, Üniversite, Ulusal Tiyatro ve Borsa 19. yüzyılda kuruldu. Christiana, Bergen'i geçti ve 1850'de en popüler şehir oldu ve 1878'de Kristiana olarak yeniden adlandırıldı. Orijinal adı Oslo, 1925'te yeniden kuruldu.

1850'lerden 1900'lere kadar şehir birçok yapıyla gelişti. Gecekondu bölgesi 1960'larda yıkıldı ve yerini modern beton ve camlı daireler aldı.

 Oslo belediyesi şehri kentleştirdi ve Ullevål bahçe şehri (1918–1926) ve Torshov (1917–1925) gibi yeni alanlar kurdu. Belediye Binası, 1931-1950 yılları arasında Vika'nın eski gecekondu bölgesinde inşa edilmiştir. 1948'de Aker belediyesi Oslo'ya entegre edildi ve aynı zamanda Lambertseter gibi diğer banliyöler geliştirildi. Aker Brygge ayrıca 1982–1998 yılları arasında eski tersane Akers Mekaniske Verksted'in şantiyesinde inşa edilmiştir.

 2011 yılında Oslo şehri, Hükümet mahallesini parçalayan ve Başbakanlık gibi birkaç binaya zarar veren bir bomba patlamasıyla vuruldu. Tüm ülkeyi sarsan o bombalı saldırıda sekiz kişi de hayatını kaybetti.


Oslo, coğrafi olarak Oslofjord'un tepesinde, ormanlar ve dağlarla çevrili bir konumdadır. Şehir sınırları içinde ve çevresinde yaklaşık 40 ada var, en önemlisi Oslofjord'a en yakın olan Malmøya.

Oslo'da en büyüğü Maridalsvannet olmak üzere yaklaşık 343 olmak üzere birçok göl vardır. Bu göl, Oslo için birincil içme suyu kaynağıdır. Akerselva'nın Oslo'yu ikiye böldüğü iki nehir Akerselva ve Alna vardır; Doğu ve Batı Oslo.

Oslo bölgesindeki en yüksek dağ 629 metre yüksekliğindeki Kirkeberget'dir. Oslo, Norveç'in önemli bir bölümünü kaplar, ancak ironik bir şekilde, diğer Avrupa başkentleriyle karşılaştırıldığında nüfusu oldukça azdır. Oslo'nun üçte iki bölgesi koruma altındaki ormanlar, göller, parklar ve tepelerle dolu.

Korunan ormanlar, tepeler ve göller Oslo'nun üçte ikisini kaplar.


İklim

 Ilık suları getiren Meksika Körfezi sayesinde Oslo'daki iklim, enleminin talep edeceğinden çok daha ılıman.

 Konumu nedeniyle, bazı insanlar Oslo'nun en iyi şekilde sadece kışın ziyaret edildiğine inanıyor. Ancak yazları ılık ve ılık olduğu kadar keyiflidir.

 Yaz ayları mayıs ayından ağustos ayına kadar sürer, bu da özellikle mayıs ve temmuz ayları arasında yükselen güneşi seven ziyaretçiler için Oslo'ya gitmek için en uygun zaman. Oslo, genellikle haziran veya temmuz aylarında ortaya çıkan ünlü gece yarısı güneşiyle neredeyse 24 saat gün ışığını yaşayabilir.

 Kış sezonu, kayak yapmayı ve buzda balık tutma, buz pateni ve hatta kros kayağı gibi diğer kış aktivitelerini seven turistler için en iyisidir. Kış sezonu eylül ayından nisan ayına kadar sürüyor ve kayak meraklıları için oldukça faydalı. Fiyortta buz oluşur ve sıcaklıklar –6.0 ° C'nin altına inebilir. Ortalama olarak, yılda 30 gün 25 santimetreden (9,8 inç) fazla kar örtüsü yaşanır.

Yıllık ortalama yağış 763 milimetredir (30.0 inç) ve kış, yaz aylarından biraz daha kurudur.


 Oslo, Avrupa'nın en yüksek bölgesel GSYİH'larından birine sahip çok çeşitli ve sağlam bir ekonomiye sahiptir. Oslo, iş dostu kategorisinde Amsterdam'dan sonra 2. sırada. Rakamlara göre, 2003 yılında bölgedeki kişi başına GSYİH 49.465 € (NOK391, 399) idi ve bu, diğer AB ülkelerinin GSYİH'sinin neredeyse iki katı.

 Norveç'in başkenti Oslo, yaklaşık 2000 şirketi ile önemli bir deniz limanıdır. En büyük nakliye şirketlerinin, gemi komisyoncularının ve sigorta komisyoncularının bazıları Oslo'da bulunuyor.

 Oslo Limanı, limana yanaşan yaklaşık 6000 gemi ile önemli bir kargo ve yolcu taşımacılığı merkezidir. Oslo'ya ve Oslo'dan yaklaşık 6 milyon ton yük taşınıyor ve her yıl beş milyondan fazla yolcu limandan yararlanıyor. Oslo'ya iki milyondan fazla misafir geliyor ve Oslo şehri hızla Avrupa'nın en çok turist çeken yerlerinden biri haline geliyor.

 Dahası, Det Norske Veritas'ın da dahil olduğu dünyadaki üç büyük deniz klaslama kurumu, genel merkezi Oslo dışındaki Høvik'te bulunmaktadır.

 2003 yılında Oslo'nun gayri safi yurtiçi hasılası 268.047 milyar NOK (33.876 milyar €) oldu ve bu da ulusal GSYİH'nın% 17'sine tekabül ediyordu.

 Oslo aynı zamanda dünyanın en pahalı şehirlerinden biridir. EIU'nun Dünya Çapında Yaşam Maliyeti anketine göre, 2015'te üçüncü sırada yer aldı. Bugün itibariyle, yaklaşık 2655 büyük şirket Oslo, Norveç'te bulunuyor. Şirketlerin çoğu petrol ve gaz sektöründendir.

 İstihdam sektöründe, işlerin% 59'undan fazlasını oluşturan hizmet sektörü Oslo'da baskındır. Diğer istihdam alanları turizm endüstrisi, oteller ve restoranlar, ticaret, bankacılık ve sigortacılıktır.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

Sabiha Gökçen Havaalanı

 İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : Sabiha Gökçen Havaalanı, İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

E3 - 4. Levent - Sabiha Gökçen Havalimanı

E9 - Bostancı - Sabiha Gökçen Havalimanı

E10 - Kadıköy - Kurtköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

E11 - Kadıköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

16S - Sabiha Gökçen Havalimanı - Metrobüs Uzunçayır

KM33 - Pendik YHT - Esenkent Metro

130H - Deniz Harp Okulu - Sabiha Gökçen Havalimanı

132H - Pendik YHT - Sabiha Gökçen Havalimanı

122H - 4.Levent - Yenişehir - Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

HAVABUS : Kadıköy ve Taksim ile Sabiha Gökçen Havaalanı arasında hizmet vermekte olan ve belirli noktalardan her yarım saatte bir hareket eden HAVABUS otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanına ulaşım sağlanabilmektedir.

HAVABUS otobüslerinin Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan hareket noktası terminal binası gelen katı çıkışı karşısındadır. Otobüsler, Taksim’den Taksim Divan oteli karşısında, Abdulhakhamit caddesinde Point Otel önünden, Kadıköy’den de rıhtım İETT durakları önünden hareket etmektedirler.

Havaalanı ile Kadıköy arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Tem Bağlantı Yolu - Yeni Sahra – Kadıköy

Havaalanı ile Taksim arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Kavacık - FSM Köprüsü - 1.Levent - Zincirlikuyu Metrobüs -  Dolapdere - Taksim

Taksim - Beşiktaş - Boğaziçi Köprüsü - Tem Bağlantı Yolu - Sabiha Gökçen Havaalanı

Araç kiralama : Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında hizmet veren birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç temin edilebilmektedir.

İstanbul Havaalanı

İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : İstanbul Havaalanı, Avrupa Yakası’nda Tayakadın ve Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilmiştir. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

H–1 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havalimanı

Mahmutbey Metro – Karacaoğlan İÖO. – İnönü Caddesi – Halkalı Caddesi – Pirireis – 15 Temmuz Mah. – Sanayi Mahallesi – İkitelli Köprü – İstanbul Havalimanı                                                                                                   

H–2 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı

Mecidiyeköy Metrobüs – Çağlayan Yolu – Nurtepe Viyadük – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kıyı Emniyeti – İstanbul Havalimanı

H–3 | Halkalı – İstanbul Havalimanı

Gümrük –  Halkalı İstasyon – Gültepe Mahallesi – Göl Konutları – Bezirganbahçe TOKİ – İstasyon Mah. Muh. – Sakarya Sokak – M. Akif Ersoy Hastane – Avrupa Konutları 3 – Halkalı Polis Merkezi – Halkalı Park – Koca Ali Sokak – Güneşpark Evleri – Halkalı Yolu – İkitelli Caddesi – Atatürk Mahallesi – İkitelli Garajı – MASKO 2 – MASKO 1 – Demirciler Sitesi – İstanbul Havalimanı

H–4 | Atatürk Havalimanı –  İstanbul Havalimanı

Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı

HAVAİST : İstanbul Havaalanı’na düzenlenen 19 adet HAVAİST otobüs seferi ile şehrin hemen her noktasından havaalanına ulaşım sağlamak mümkündür. Bu otobüsler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

İST–1 | Yenikapı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 48 km, Süre: 110 dk)

Yenikapı İDO – Yenikapı Marmaray – Aksaray – Ulubatlı – İstanbul Havaalanı

İST–1 | Sultanahmet Deparı (Çatladıkapı – Sultanahmet – Eminönü Transit – Piyalepaşa – Nurtepe Viyadük – İstanbul Havaalanı) (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 52 km, Süre: 110 dk)

İST–2 | TÜYAP – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık 58 km, Süre: 110 dk)

TÜYAP – Cumhuriyet Mahallesi – Beylikdüzü – Haramidere – İstanbul Havaalanı

İST–3 | Otogar – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 39 km, Süre: 75 dk)

Otogar – Otogar Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–4 | Bakırköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 44 km, Süre: 80 dk)

Bakırköy İDO İskelesi – Ataköy 4. Kısım – Şirinevler – Kuleli – İstanbul Havaalanı

İST–5 | Beşiktaş – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 43 km, Süre: 110 dk)

Beşiktaş İskele – Zincirlikuyu Metrobüs 2 – 4. Levent – Seyrantepe Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–6 | Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 31 km, Süre: 55 dk)

Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı

İST–7 | Kadıköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 110 dk)

Kadıköy – Acıbadem Metro İst. – Uzunçayır Metrobüs – Yenisahra – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–8 | Pendik – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 30 TL, Uzaklık: 97 km, Süre: 100 dk)

Pendik İDO iskelesi – Pendik YHT İstasyonu – Tavşantepe Metro – Sabiha Gökçen Havaalanı – İstanbul Haavaalanı

İST–9 | Hacıosman – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Hacıosman – Maslak – İstanbul Havaalanı

İST–10 | Sancaktepe – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 120 dk)

Özyeğin Üniversitesi – Yenidoğan Üst Geçit – Madenler – Tepe Üstü – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–11 | Arnavutköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 12 TL, Uzaklık: 20 km, Süre: 35 dk)

Arnavutköy Peronlar – ArnavutköyBelediye – Taşoluk Peronlar – İstanbul Havaalanı

İST–12 | Kemerburgaz – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 21 km, Süre: 40 dk)

Bahçeköy Caddesi – Kemerburgaz – Kemerburgaz Evleri

İST–13 | Sarıyer – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Sarıyer – Maden Mahallesi – Nalbanttepe – Zekeriyaköy Yolu – Uskumruköy Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–14 | Başakşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 27 km, Süre: 45 dk)

Başakşehir Metrokent – İstanbul Havaalanı

İST–15 | Bahçeşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık: 42 km, Süre: 80 dk)

Bahçeşehir Merkez – Merkez Kayaşehir – İstanbul Havaalanı

İST–16 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 36 km, Süre: 60 dk)

Mahmutbey Metro – 15 Temmuz Mahallesi – İstanbul Havaalanı

İST–17 | Halkalı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 75 dk)

Gümrük – Halkalı İstasyon – Halkalı Park – Atatürk Mahallesi – Demirciler Sitesi – İstanbul Havaalanı

 

İST–18 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 37 km, Süre: 60 dk)

Mecidiyeköy Metrobüs – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havaalanı

İST–19 | Taksim – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 95 dk)

Abdülhakhamit Caddesi – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havalimanı

Araç kiralama : İstanbul Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında bulunan birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç talebinde bulunulabilmektedir.

Oslo Havalimanı Ulaşım

Oslo ve Drammen'e giden uçuş treni

Oslo Havaalanı'na gidip gelmenin en rahat yolu, Havaalanı Ekspres Treni olarak da bilinen yüksek hızlı tren bağlantısı Flytoget'tir. Her 10 dakikada bir tren, 3. platformdan Oslo S ana tren istasyonuna, saatte üç kez direkt ve saatte üç kez Lillestrøm İstasyonu'nda kısa bir durakla ve Drammen İstasyonuna doğru hareket eder. Cumartesi ve pazar günleri, Lillestrøm İstasyonu üzerinden Oslo Havaalanı'na her 20 dakikada bir çift yönlü tren vardır.


Hangi trene bineceğinize bağlı olarak, Oslo Merkez İstasyonu'na (Oslo Sentralstasjon) seyahat süresi 19 veya 22 dakikadır. Flytoget, Cumartesi günleri her 20 dakikada bir ve Pazar günleri 10 ila 20 dakikada bir kalkar. Oslo'nun batısında olmanız gerekiyorsa, aktarmalı bir treni seçseniz iyi olur, 28 dakika sonra Nationaltheatret İstasyonu'nda inebilirsiniz.


Flytoget biletleri

Flytoget web sitesi ve uygulaması üzerinden ve Oslo Gardermoen Havalimanı'ndaki bilet makinelerinden (Flytoget biletleri ve ücretleri) önceden bir bilet satın alınabilir. Kredi kartınızla temassız ödeme de başka bir olasılıktır. 16 yaşından küçük çocuklar, bir yetişkin eşliğinde ücretsiz seyahat edebilir. Oslo'ya tren yolculuğu fiyatları aşağıda bulunabilir. Drammen, trenin son durağında saatte üç kez, yetişkinler için ücret 240 NOK. Norveç'in en büyük beşinci şehrine seyahat süresi 60 dakikadır, yani NSB'nin normal tren servisinden daha hızlı değildir.