En Uygun & Ucuz İstanbul Lizbon Uçak Bileti

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
15
Cts
16
Paz
17
Pts
18
Sal
19
Çar
20
Per
21
Cum
22
Cts
23
Paz
24
Pts
25
Sal
26
Çar
27
Per
28
Cum
29
Cts
30
Paz
000
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Lizbon Gezilecek Yerler

Castelo de São Jorge : Lizbon'un en önemli turistik yerlerinin en tanınmışlarından biri olan St. George Kalesi, Portekiz'in başkentine bakan bir tepenin tepesinde, Alfama yakınlarında görkemli bir konuma sahiptir.

Bu, Lizbon'un en popüler turistik yerlerinden biridir. Etkileyici siperler, ilgi çekici müzesi ve büyüleyici arkeolojik alanı, kaleyi tüm aile için ödüllendirici bir deneyim haline getirmek için birleşiyor ve özellikle çocuklar, araziyi çevreleyen sağlam duvarlar ve kuleler üzerinde tırmanmayı sevecekler.

Bu sitede Demir Çağı'ndan beri bir kale var, ancak Moors'un nihayet 1147'de Afonso Henriques tarafından istila edilmeden önce işgalci Hıristiyan güçlerine karşı savunduğu bir kaleydi. Muzaffer kral, nehrin yakınında yeni bir kraliyet ikametgahı inşa edilene kadar sonraki hükümdarlara ev sahipliği yapan Aláçova Sarayı'nı inşa etti. (Saray temelleri, bugün görülen kazıların bir parçasını oluşturmaktadır.)

Çoğunlukla, ziyaretçiler şehrin, Tagus Nehri'nin ve uzak Atlantik Okyanusu'nun kesintisiz bir panoramasını sunan gözlem terasından muhteşem manzaralara hayran kalacak kadar mutludur.

Farklı bir perspektif için, kulelerden birinde yer alan ve izleyicilere aşağıdaki şehrin alışılmadık 360 derecelik projeksiyonlu görüntüsünü sunan bir Camera Obscura periskopu var.


Mosteiro dos Jerónimos : Portekiz'in herhangi bir Lizbon gezi turunun öne çıkan Keşif Çağı onuruna inşa edilen 16. yüzyıldan kalma Jerónimos manastırı, UNESCO Dünya Mirası Alanını hak eden muazzam tarihi ve kültürel öneme sahip çarpıcı bir anıt olan Portekiz'in en önemli simge yapılarından biridir. övgü.

Lizbon'un çekici Belém semtinde nehir kıyısına yakın olan ve Hieronymite manastırı olarak da bilinen manastır, 1501 yılında Kral I. Manuel tarafından yaptırılmıştır. Vasco da Gama'nın Hindistan'a yaptığı destansı 1498 yolculuğunu onurlandırmak için inşa edilen Jerónimos, aynı zamanda zenginliğin bir sembolüdür. Keşif Çağı bir ibadethane olduğu için (inşaat çoğunlukla da Gama tarafından geri getirilen baharatların ticaretiyle finanse edildi).

Mosteiro dos Jerónimos'un yıldız özellikleri arasında fevkalade ayrıntılı güney portalı ve güzel ve sakin Manueline manastırı bulunur. Vasco da Gama'nın mezarı, Santa Maria kilisesinin girişinin hemen içinde yer almaktadır.


Oceanário de Lisboa : Modern Bir Akvaryum: Lizbon Okyanus Akvaryumu, Avrupa'nın en iyi akvaryumlarından biridir ve dünyanın en büyük akvaryumlarından biridir. Aynı zamanda, şehrin tüm ziyaretçi cazibe merkezleri arasında tartışmasız en aile odaklı olanıdır.

Peter Chermayeff tarafından tasarlanan ve şu anda Parque das Nações olarak bilinen bir alanda Expo 98 Dünya Fuarı için inşa edilen okyanus akvaryumu, düzinelerce farklı kuş türü de dahil olmak üzere akıllara durgunluk veren bir dizi balık ve deniz hayvanına ev sahipliği yapıyor.

Zekice hazırlanmış düzen, dört ayrı deniz ve manzarayı, etkili bir şekilde Atlantik, Pasifik, Hint ve Antarktik okyanuslarının yaşam alanlarını temsil ediyor. Bunlar, zarif ışınlar, soğanlı güneş balığı ve şık köpekbalıkları da dahil olmak üzere tüm şekil ve büyüklükteki balıklarla dolup taşan devasa bir merkezi tankı çevreliyor - çocukların en sevdiği derin sakinleri.

Sarmalayan pleksiglas, bu büyülü deniz altı dünyasının fantastik bir yakın plan görüntüsüne izin verir, ancak daha az belirgin olanı da aramalısınız, ancak daha küçük akvaryumlarda bulunan, zarif ve narin deniz ejderhası ve komik palyaço balığı gibi daha az sıra dışı türler aramalısınız.

Farklı ekosistemler, keşfetmek için bir zevktir. Örneğin Antarktika habitatı, oyuncu penguenleri sergilerken, bir çift su samuru Pasifik tankındaki şovu çalıyor.

Oceanário de Lisboa, dünya okyanuslarının korunmasını aktif olarak teşvik ediyor ve Portekiz'in en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olarak kıskanç ününün yanı sıra, deniz çevre bilinci kampanyalarıyla küresel övgü topladı. Ama en önemlisi, gerçekten eğlenceli.


Museu Calouste Gulbenkian : Paha Biçilmez Bir Batı ve Doğu Sanatı Koleksiyonu. Lizbon'un kültürel tacındaki ışıltılı bir mücevher olan Museu Calouste Gulbenkian, aynı zamanda Avrupa'nın en ünlü müzelerinden biridir. Şehrin kuzeyindeki yemyeşil bir parkta yer alan tesis, adını 1955'te ölümünden kısa bir süre önce Portekiz'e bırakan 1869 doğumlu Ermeni petrol patronu Calouste Sarkis Gulbenkian'dan almıştır. bu bağışın şartları, merkezinde bu amaca yönelik sanat kompleksi olan bir vakıf yaratıldı.

Gulbenkian'ın şaşırtıcı hazinesi, eski Mısır zamanlarından 20. yüzyılın sonlarına kadar dünyanın dört bir yanından 4000 yıla yayılan paha biçilmez sanat eserlerini içeriyor. Tarihte pek çok farklı dönemden emilecek çok sayıda parça ile, sergi galerilerine göz atarak yarım günü rahatlıkla geçirebilirsiniz, ancak sabrınız, kıtanın en iyi sanat koleksiyonlarından birinde büyüleyici bir yolculukla ödüllendirilecek.

Klasik ve Oryantal Sanat galerilerinde öne çıkan öne çıkan özellikler arasında, MS 242'de Makedonya'da düzenlenen Olimpiyat oyunlarını anmak için Mısır'da Ebu Qir'de ortaya çıkarılan bir yığının parçası olan 11 Roma madalyonu yer alıyor. Sergilenen 17. yüzyıl İran ve Türk halıları. Dünyadaki en iyi korunmuş eserlerden bazıları ve Gulbenkian'ın İslam sanatına olan yoğun ilgisinin açık kanıtı.

Avrupa Sanatına (14.-17. yüzyıllar) ve Rembrandts, Van Dycks ve diğer ustalar arasında, Gulbenkian'ın en sevdiği tablo Rubens'in Hélène Fourment'in Portresi (c. 1630) yer almaktadır.

Şaşırtıcı bir şekilde, Fransız 18. yüzyıl Dekoratif Sanatlar salonunda sergilenen nadir saatler ve kronometreler mükemmel çalışır durumda; saatte varın ve zil sesini duyun. Buradayken gözlerinizi bir zamanlar Marie Antoinette'e ait olan koltuğa çevirin.

Turner'ın canlı ve dramatik The Wreck of a Transport Ship (1810) adlı eserinin göze çarptığı 18. ve 19. yüzyıllardan kalma daha fazla resim ve heykel, siz binada ilerlerken hayranlıkla karşılanabilir. Bir oda, Francesco Guardi'ye ve Venedik hakkındaki çalışmalarına adanmıştır. Houdan'ın 1780'de yontulan zarif Diana'sına da dikkat edin.

Müze turu, Fransız Art Nouveau kuyumcu René Lalique (1860-1945) tarafından hazırlanan fantastik mücevher ve cam eşya koleksiyonuyla sona eriyor. Aktris Sarah Bernhardt (1844-1923) tarafından sahnede giyilen ürkütücü ve gösterişli Yusufçuk kadın korsaj süsü dışında hiçbir broş ve kolye kullanılmadı.


Museu do Oriente: Portekiz'in Asya ve Uzak Doğu'daki Varlığını Sergiliyor. Şehir merkezinin batısında, Alcântara yakınında ve etkili Fundação Oriente tarafından inşa edilen muhteşem bir doğu sanatı koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu ilgi çekici kültür tesisi, Portekiz'in Asya ve Uzak Doğu'daki varlığını anlatıyor.

Kalıcı sergi iki seviyeden oluşuyor ve özellikle Çinliler olmak üzere doğu sanatının birkaç temel alanı etrafında toplanıyor. Hafif bir aydınlatma altında sergilenen, ancak belirli bir spot ışığı altında sergilenen ayrı parçalarla, koleksiyon sizi Portekiz ile Hindistan, Japonya, Myanmar, Makao ve Timor arasında kurulan kültürel ve ticari bağların izini süren inanılmaz bir yolculuğa çıkarıyor.

Hindistan'dan demir ve bronzla süslenmiş muazzam bir 17. yüzyıl tik kapısı sizi Birinci Kat'ta karşılıyor ve Portekizli denizcileri şaşkınlıkla karşılanmak üzere Kurofune'dan inerken tasvir eden narin Namban ekranı gibi eserlerle göz kamaştıran bir salona açılan yolu açıyor. Japon yerliler.

Eski bir Portekiz kolonisi olan Macau, oyulmuş, vernikli ve altın oryantal ahşap, kamış ve demirden yapılmış asma tekne şeklindeki beşik (c. 1877) gibi göz alıcı parçalarla iyi bir şekilde temsil edilmektedir.

Başka yerlerde, Çin Ming ve Qing hanedanının pişmiş toprak heykelciklerinin etkileyici bir görüntüsü, 17. yüzyıldan kalma bir Samuray zincir zırhı setinin yakınına yerleştirilmiştir.

Ancak daha küçük parçalar, ilginç Çin enfiye kutuları koleksiyonu ve Timor'un gümüş alaşımlı bilezikleri gibi öğeleri aramaya da dikkat edin.

İkinci Kat, inek derisinden ve parşömenden kesilmiş ve kuklacılar tarafından Türkiye'den Tayland'a kadar gölge tiyatrolarında kullanılan 13.000'den fazla figür ve mitolojik varlık örneğinden oluşan kapsamlı Kwok Koleksiyonu'na ev sahipliği yapıyor.

Doğu Müzesi birkaç saat dikkatinizi çekecek, ancak sabah ortası için bir ziyarete zaman ayırırsanız, 5. kattaki restoranda öğle yemeği için mola verebilir ve deneyimi yeniden yaşayabilirsiniz.


Torre de Belém: Muhtemelen Lizbon'un tüm tarihi anıtlarının en simgesel olanı olan Belém Kulesi, 16. yüzyılda Portekiz'in olağanüstü Keşif Çağı'nın bir sembolü olarak Tagus Nehri'nin ağzına yakın sığlıklarda çömeliyor.

1515-21'de bir kale olarak inşa edilen ve başlangıçta nehrin ortasında bulunan (su yolu yıllar içinde değişmiştir), kule dekoratif Manueline mimarisinin en yüksek noktasını temsil eder. Süslü cephesi, hayali denizcilik motifleriyle bezenmiştir - hepsi bükülmüş ip ve taştan oyulmuş zırhlı küreler.

Nitekim, UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altına alınan bu anıt o kadar değerli ve ikoniktir. Çeşitli seviyelerde yer alan en ilginç iç özellik, odanın bir Rönesans sundurmasına açıldığı ikinci kattaki King's Chamber. I. Manuel'in kraliyet arması, zarif oyun salonlarının üzerine yerleştirilmiştir.

İnanılmaz derecede dik sarmal merdivenlerden en üst kattaki kule terasına tırmanın ve kıyı şeridinin ve nehrin güzel bir panoraması ile ödüllendirileceksiniz.


Elevador de Santa Justa : Lizbon'un Baixa (şehir merkezi) bölgesinin çatıları üzerinde bir şekilde uyumsuz bir şekilde yükselen garip görünümlü Santa Justa Asansörü, neo-Gotik bir asansör ve şehirdeki en eksantrik ve yeni toplu taşıma aracı.

İlk bakışta, perçinli ferforje çerçevesi ve savaş gemisi gri boyası, Paris'teki Eyfel Kulesi'nin görüntülerini çağrıştırıyor ve bir bağlantı var: Gustave Eiffel'in çırağı olan Fransız mimar Raoul Mésnier du Ponsard, asansörü tasarladı. 1901 yılında açılmıştır. Baixa'yı, pahalı dükkanlar, Fado evleri ve küçük restoranlarla dolu şehrin gözde bir bölgesi olan Bairro Alto mahallesindeki Largo do Carmo'ya bağlamak için inşa edilmiştir.

Bugün, 32 metrelik gezintiyi zirveye çıkaran, hala orijinal cilalı pirinç enstrümanların bulunduğu ahşap panelli kabinlerde seyahat eden, işe gidip gelen halktan çok meraklı turistler. Kabinler, üst terasın hemen altındaki bir platforma doğru gıcırdıyor. Yolcular buradan çıkıp bir köprüden Bairro Alto'ya doğru yürüyebilir veya üst terasa giden spiral merdiveni tırmanmayı seçebilirler.

Tepeden manzaralar muhteşem ve trafiğe kapalı sokaklar, pitoresk meydanlar ve her yerde bulunan kale ve Tagus Nehri'nin yoğun bir kentsel tuvalini alıyor. Ayrıca yakındaki Igreja do Carmo'nun harika bir perspektifinin keyfini çıkarabilirsiniz. Yaz sezonu boyunca büyük kuyruklar bekleyin.

Lizbon'daki bir başka benzersiz ulaşım şekli, Raoul Mesnier de Ponsard tarafından inşa edilen ve 1892'de halka açılan bir füniküler demiryolu olan Elevador da Bica'dır. Bugün, hala dik Rua da Bica de Duarte Belo'nun üzerinde yükseliyor ve yolcuları havaya uçuruyor panoramik bir bakış açısına. Bu füniküler demiryolunun alt istasyonu, Rua de S. Paulo'da "Ascensor da Bica" (no. 234) yazısıyla neredeyse bir cephenin arkasına gizlenmiştir.

Buradayken, Calçada do Combro / Rua do Loreto'dan Tagus'a uzanan Bica olarak bilinen bu huzurlu küçük mahalleyi keşfetmeye değer. Eğimli topografyası, dar sokakları ve yoğun şekilde dolu binaları nedeniyle burada sadece birkaç araba var.


Sé - Lizbon'un Heybetli Katedrali: Şehrin eski Alfama mahallesinin yakınlarındaki Castelo semtinde, Lizbon'un müstahkem Romanesk katedrali - Sé - orijinal yapının 1150'de kutsanmasından bu yana birkaç tasarım yenilemesi geçirdi. 1755'teki yıkıcı sarsıntıyla sonuçlanan bir dizi deprem, 12. yüzyıl.

Bugün gördüğünüz mimari tarzların bir karışımı, göze çarpan özellikler, şehir silüetini süsleyen ikiz kale şeklindeki çan kuleleri - özellikle de batan güneşin tuğlayı altın bir kaplama ile parlattığı öğleden sonraları anımsatan özellikler.

İçeride, görkemli bir gül penceresi, oldukça kasvetli bir iç mekanı aydınlatmaya yardımcı olur ve doğrudan katedralin en değerli eserlerinin sergilendiği hazineye, kadehler ve kalıntılardan oluşan gümüş eşyalar, karmaşık işlemeli giysiler, heykeller içeren eşyalara yönelmeniz muhtemeldir. ve birkaç nadir resimli el yazması.

Aynı zamanda Gotik manastırda kalmaya değer, bir dizi şapel için değil (13. yüzyıldan kalma ferforje kapısını koruyan bir şapel dahil), ancak yerinde yapılan kazıların Roma ve Mağribi konutlarının temellerini ortaya çıkardığı gerçeği için. (katedral bir cami kalıntıları üzerine inşa edilmiştir) ve arkeolojik kazı, başlı başına değerli bir ziyaretçi çekim merkezidir.


Arco da Rua Augusta : Lizbon'un nehir kıyısındaki büyük meydanı Praça do Comércio yerden görülebilecek kadar etkileyici, ancak Arco da Rua Augusta'dan bakıldığında geniş boyutları gerçekten takdir edilebilir.

19. yüzyıldan kalma simgesel kemer, şehrin trafiğe kapalı ana caddesi olan Rua Augusta'nın güney ucuna yakın, yolun kuzey ucunda yer almaktadır. Portekizli mimar Santos de Carvalho tarafından tasarlanan ve 1755 depreminden sonra başkentin yeniden inşasını işaretlemek için inşa edilen anıt, 1873'te açıldı.

Kısa bir süre önce halkın kemerin tepesini ziyaret etmesine izin verildi, burada bir teras alegorik bir Glory heykeli, Bravery ve Genius'u temsil eden figürleri taçlandırıyor ve çelenklerle süslenmiş. Bunun altında, bir saçak, Vasco da Gama ve Marquês de Pombal gibi ek ulusal kahraman heykellerini destekliyor.

Bir asansör, ziyaretçileri tepeye yakın bir yere bırakıyor, ardından terasa ulaşmak için dik bir döner merdivenden geçilmesi gerekiyor. Buradan güney manzarası görkemli ve meydan boyunca ve nehir boyunca uzanıyor. Kuzeye dönün ve manzara Rua Augusta ve Lizbon'un tüm Baixa (şehir merkezi) bölgesini kaplar.

Platformda 1941'de yapılan mekanik bir saat, bir buçuk saati vurur. Kemerin içine dayanan saat mekanizması, kemerin kendi tarihsel zaman çizelgesini özetleyen resimli bir panel gibi tüm karmaşık detaylarıyla hayranlıkla izlenebilir.


Igreja do Carmo : Şehrin en eski kiliselerinden biri olan Carmo kilisesinin iskelet kalıntıları, Lizbon'un tüm tarihi anıtlarının en çağrıştırıcıları arasındadır. Neredeyse seçkin bir Gotik tasarıma göre inşa edilen bu Karmelit hazinesi 1389 ve 1423 yılları arasında inşa edildi.

Bitişikteki manastırıyla göz kamaştıran Carmo, bir zamanlar şehrin en seçkin kilisesiydi. Ancak Azizler Günü olan 1 Kasım 1755 Pazar sabahı Portekiz'in başkentinde yıkıcı bir deprem meydana geldi. Şiddetli sarsıntılar binanın çoğunu neredeyse yok etti ve yüzlerce ibadet eden duvarcılık altında can verdi. Kanal, şok dalgalarına karşı koydu, ancak kilisenin geri kalanı asla yeniden inşa edilmedi.

Günümüzde ziyaretçiler, gökyüzüne doğru yükselen hayatta kalan kemerlerin gölgesinde kalan açık nefte dolaşabilirler. Kanal şimdi, sergilerin bir Visigoth sütunu ve bir Roma mezarı içerdiği hoş ve ilginç Museu Arqueológico do Carmo'dur. Daha tuhaf görüntüler arasında cam kasalarında yüzüstü yatan iki eski mumya var.Lizbon Hakkında

 Lizbon, 100,05 km2'lik bir alanda idari sınırları içinde 505,526 tahmini nüfusu ile Portekiz'in başkenti ve en büyük şehridir. Lizbon'un kentsel alanı, yaklaşık 2,0 milyonluk nüfusu ile şehrin idari sınırlarının ötesine uzanır ve Avrupa Birliği'nin en kalabalık 10. kentsel alanıdır. Ülke nüfusunun yaklaşık% 27'sini temsil eden Lizbon metropol bölgesinde yaklaşık 2,8 milyon insan yaşıyor. Anakara Avrupa'nın en batıdaki başkenti ve Atlantik kıyısı boyunca uzanan tek şehirdir. Lizbon, Atlantik Okyanusu ve Tagus Nehri üzerindeki batı İber Yarımadası'nda yer almaktadır. Metro bölgesinin en batıdaki kısımları olan Portekiz Rivierası, Cabo da Roca ile doruğa ulaşan Kıta Avrupası'nın en batı noktasını oluşturur.

 Lizbon, finans, ticaret, medya, eğlence, sanat, uluslararası ticaret, eğitim ve turizmdeki önemi nedeniyle alfa düzeyinde küresel bir şehir olarak kabul edilmektedir. Lizbon, küresel bir şehir olarak tanınacak iki Portekiz şehrinden (Porto ile birlikte) biridir. Büyüyen finans sektörü ve Avrupa'nın Atlantik kıyısındaki en büyük konteyner limanlarından biri ile kıtadaki en büyük ekonomik merkezlerden biridir. Ayrıca Humberto Delgado Havalimanı, Portekiz'in en yoğun, İber Yarımadası'nın 3. ve Avrupa'nın en yoğun 20. havalimanı olarak 2018'de 29 milyon yolcuya hizmet verdi. Otoyol ağı ve Alfa Pendular'ın yüksek hızlı demiryolu sistemi, Portekiz'in ana şehirlerini Lizbon'a bağlar. Şehir, 2018'de 3.539.400 turist ile İstanbul, Roma, Barselona, ​​Milano, Atina, Venedik, Madrid ve Floransa'dan sonra Güney Avrupa'da en çok ziyaret edilen 9. şehirdir. Lizbon bölgesi, diğer tüm bölgelerden daha yüksek kişi başına GSYİH'ye sahiptir. Portekizde. GSYİH'si 96,3 milyar ABD doları ve dolayısıyla kişi başına 32,434 ABD dolarıdır. Şehir, dünyadaki en yüksek brüt kazancın 40. sırasını işgal ediyor. Portekiz'deki çok uluslu şirketlerin genel merkezlerinin çoğu Lizbon bölgesinde yer almaktadır. Aynı zamanda hükümet koltuğu ve devlet başkanının ikametgahı olarak ülkenin siyasi merkezidir.

 Lizbon, dünyanın en eski şehirlerinden biri ve Avrupa'nın en eski ikinci başkentidir (Atina'dan sonra), diğer modern Avrupa başkentlerinden yüzyıllar öncesine kadar uzanmaktadır. Julius Caesar, Olissipo ismine ek olarak Felicitas Julia adında bir belediye yaptı. Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra, 5. yüzyıldan bir dizi Cermen kabilesi tarafından yönetildi; daha sonra 8. yüzyılda Moors tarafından ele geçirildi. 1147'de Afonso Henriques şehri fethetti ve o zamandan beri Portekiz'in politik, ekonomik ve kültürel merkezi oldu.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

Sabiha Gökçen Havaalanı

 İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : Sabiha Gökçen Havaalanı, İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

E3 - 4. Levent - Sabiha Gökçen Havalimanı

E9 - Bostancı - Sabiha Gökçen Havalimanı

E10 - Kadıköy - Kurtköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

E11 - Kadıköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

16S - Sabiha Gökçen Havalimanı - Metrobüs Uzunçayır

KM33 - Pendik YHT - Esenkent Metro

130H - Deniz Harp Okulu - Sabiha Gökçen Havalimanı

132H - Pendik YHT - Sabiha Gökçen Havalimanı

122H - 4.Levent - Yenişehir - Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

HAVABUS : Kadıköy ve Taksim ile Sabiha Gökçen Havaalanı arasında hizmet vermekte olan ve belirli noktalardan her yarım saatte bir hareket eden HAVABUS otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanına ulaşım sağlanabilmektedir.

HAVABUS otobüslerinin Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan hareket noktası terminal binası gelen katı çıkışı karşısındadır. Otobüsler, Taksim’den Taksim Divan oteli karşısında, Abdulhakhamit caddesinde Point Otel önünden, Kadıköy’den de rıhtım İETT durakları önünden hareket etmektedirler.

Havaalanı ile Kadıköy arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Tem Bağlantı Yolu - Yeni Sahra – Kadıköy

Havaalanı ile Taksim arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Kavacık - FSM Köprüsü - 1.Levent - Zincirlikuyu Metrobüs -  Dolapdere - Taksim

Taksim - Beşiktaş - Boğaziçi Köprüsü - Tem Bağlantı Yolu - Sabiha Gökçen Havaalanı

Araç kiralama : Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında hizmet veren birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç temin edilebilmektedir.

İstanbul Havaalanı

İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : İstanbul Havaalanı, Avrupa Yakası’nda Tayakadın ve Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilmiştir. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

H–1 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havalimanı

Mahmutbey Metro – Karacaoğlan İÖO. – İnönü Caddesi – Halkalı Caddesi – Pirireis – 15 Temmuz Mah. – Sanayi Mahallesi – İkitelli Köprü – İstanbul Havalimanı                                                                                                   

H–2 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı

Mecidiyeköy Metrobüs – Çağlayan Yolu – Nurtepe Viyadük – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kıyı Emniyeti – İstanbul Havalimanı

H–3 | Halkalı – İstanbul Havalimanı

Gümrük –  Halkalı İstasyon – Gültepe Mahallesi – Göl Konutları – Bezirganbahçe TOKİ – İstasyon Mah. Muh. – Sakarya Sokak – M. Akif Ersoy Hastane – Avrupa Konutları 3 – Halkalı Polis Merkezi – Halkalı Park – Koca Ali Sokak – Güneşpark Evleri – Halkalı Yolu – İkitelli Caddesi – Atatürk Mahallesi – İkitelli Garajı – MASKO 2 – MASKO 1 – Demirciler Sitesi – İstanbul Havalimanı

H–4 | Atatürk Havalimanı –  İstanbul Havalimanı

Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı

HAVAİST : İstanbul Havaalanı’na düzenlenen 19 adet HAVAİST otobüs seferi ile şehrin hemen her noktasından havaalanına ulaşım sağlamak mümkündür. Bu otobüsler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

İST–1 | Yenikapı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 48 km, Süre: 110 dk)

Yenikapı İDO – Yenikapı Marmaray – Aksaray – Ulubatlı – İstanbul Havaalanı

İST–1 | Sultanahmet Deparı (Çatladıkapı – Sultanahmet – Eminönü Transit – Piyalepaşa – Nurtepe Viyadük – İstanbul Havaalanı) (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 52 km, Süre: 110 dk)

İST–2 | TÜYAP – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık 58 km, Süre: 110 dk)

TÜYAP – Cumhuriyet Mahallesi – Beylikdüzü – Haramidere – İstanbul Havaalanı

İST–3 | Otogar – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 39 km, Süre: 75 dk)

Otogar – Otogar Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–4 | Bakırköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 44 km, Süre: 80 dk)

Bakırköy İDO İskelesi – Ataköy 4. Kısım – Şirinevler – Kuleli – İstanbul Havaalanı

İST–5 | Beşiktaş – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 43 km, Süre: 110 dk)

Beşiktaş İskele – Zincirlikuyu Metrobüs 2 – 4. Levent – Seyrantepe Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–6 | Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 31 km, Süre: 55 dk)

Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı

İST–7 | Kadıköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 110 dk)

Kadıköy – Acıbadem Metro İst. – Uzunçayır Metrobüs – Yenisahra – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–8 | Pendik – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 30 TL, Uzaklık: 97 km, Süre: 100 dk)

Pendik İDO iskelesi – Pendik YHT İstasyonu – Tavşantepe Metro – Sabiha Gökçen Havaalanı – İstanbul Haavaalanı

İST–9 | Hacıosman – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Hacıosman – Maslak – İstanbul Havaalanı

İST–10 | Sancaktepe – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 120 dk)

Özyeğin Üniversitesi – Yenidoğan Üst Geçit – Madenler – Tepe Üstü – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–11 | Arnavutköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 12 TL, Uzaklık: 20 km, Süre: 35 dk)

Arnavutköy Peronlar – ArnavutköyBelediye – Taşoluk Peronlar – İstanbul Havaalanı

İST–12 | Kemerburgaz – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 21 km, Süre: 40 dk)

Bahçeköy Caddesi – Kemerburgaz – Kemerburgaz Evleri

İST–13 | Sarıyer – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Sarıyer – Maden Mahallesi – Nalbanttepe – Zekeriyaköy Yolu – Uskumruköy Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–14 | Başakşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 27 km, Süre: 45 dk)

Başakşehir Metrokent – İstanbul Havaalanı

İST–15 | Bahçeşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık: 42 km, Süre: 80 dk)

Bahçeşehir Merkez – Merkez Kayaşehir – İstanbul Havaalanı

İST–16 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 36 km, Süre: 60 dk)

Mahmutbey Metro – 15 Temmuz Mahallesi – İstanbul Havaalanı

İST–17 | Halkalı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 75 dk)

Gümrük – Halkalı İstasyon – Halkalı Park – Atatürk Mahallesi – Demirciler Sitesi – İstanbul Havaalanı

 

İST–18 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 37 km, Süre: 60 dk)

Mecidiyeköy Metrobüs – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havaalanı

İST–19 | Taksim – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 95 dk)

Abdülhakhamit Caddesi – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havalimanı

Araç kiralama : İstanbul Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında bulunan birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç talebinde bulunulabilmektedir.

Lizbon Havalimanı Ulaşım

Lizbon'a Metro

Temmuz 2012'den beri havalimanına metroyla gidip gelmek mümkündür, Aeroporto kırmızı metro hattının (Linha Vermelha) son noktasıdır. 06: 30-01: 00 saatleri arasında her 6 ila 9 dakikada bir Lizbon Havaalanına çift yönlü bir metro kalkıyor. Metroyu kullanmak istiyorsanız 0,50 € 'ya bir Viva Viagem veya 7 Colinas kart satın almanız gerekiyor, bu elektronik kartlar para ile şarj edilebiliyor. Havaalanından Lizbon'daki herhangi bir metro istasyonuna metroyla gitmek ilk seferinde 2,00 avro ve daha sonra her seferinde 1,50 avro tutacaktır. Metro, otobüs veya tramvayı 24 saat içinde birden çok kez kullanmayı planlıyorsanız, 6,40 € (+ 0,50 €) karşılığında 24 saatlik bir bilet satın alabilirsiniz. Ancak, Lizbon'da toplu taşıma için ödeme yapmanın en kolay yolu zaplama seçeneğini kullanmak (giriş ve çıkış), yolculuk başına yalnızca 1,33 € ödüyorsunuz. Kişi başı bir Viva Viagem veya 7 Colinas kartı satın almanız ve parayla yüklemeniz gerekir (10,00 € 7 yolculuktur). Biletler, havalimanının metro istasyonundaki bilet makinelerinden satın alınabilir.

Lizbon Havalimanı'ndan şehir merkezindeki Baixa-Chiado metro istasyonuna yolculuk süresi 30 dakikadır. Bu durumda Alameda'daki yeşil metro hattına veya São Sebastião'daki mavi metro hattına geçmeniz gerekecektir. Lizbon'un hızlı trenlerin kullandığı ana tren istasyonu Oriente'ye kırmızı metro hattıyla 10 dakikada ve değiştirmeye gerek kalmadan ulaşılabilir. Daha fazla bilgi için lütfen Metro Lisboa web sitesine bakın. Birkaç günlüğüne Lizbon'a gidecekseniz ve konaklamanız sırasında toplu taşıma araçlarını kullanmak, müzeleri ziyaret etmek ve biraz gezmek istiyorsanız, 24 saat, 48 saat veya 72 saat için Lisboa Kartı şiddetle tavsiye edilir!


Lizbon şehrine giden otobüs

Otobüsler 705, 722, 744, 783 ve 208 (gece otobüsü) Lizbon Havaalanı ile şehir arasında çalışıyor. Birden fazla el bagajınız yoksa bu otobüslerden yararlanabilirsiniz. Otobüste bir bilet 2,00 € 'dur, ancak Viva Viagem veya 7 Colinas kartı kullanmak da mümkündür. Birden fazla bagaj parçası taşıyan yolcular, iki yönde hareket eden Aerobus'u kullanmalıdır. Hat 1 şehir merkezine, 2. hat Lizbon'un kuzeyindeki Sete Rios Otobüs Terminali'ne gidiyor. Aerobus'un her iki hattında da geçerli olan 24 saatlik bilet fiyatı 4,00 €, 4-10 yaş arası çocuklar ise yalnızca 2,00 € öder. Aerobus hattı 1 her 20-25 dakikada bir çalışır, son durağı Lizbon'un merkezine yakın Cais do Sodré tren istasyonudur. Daha fazla bilgi için lütfen Carris web sitesine (otobüs ve tramvay) ve web sitesine ve Aerobus tarifesine bakın.

"Lizbon'da iki büyük tren istasyonu var (Oriente ve Santa Apolónia), özellikle havaalanına kısa bir mesafedeki Oriente tren istasyonu, Portekiz'in kuzeyi ve güneyine iyi bağlantılar sunuyor."


Otobüs veya metro ve Sintra'ya tren

Lizbon, havaalanına yakın tek popüler destinasyon değil, aynı zamanda Sintra belediyesi (UNESCO Dünya Mirası Listesi) ve sahil kasabaları Estoril ve Cascais'in popülerliği artıyor. Bu yerler Portekiz Rivierası olarak bilinen Costa Lisboa üzerindedir. Sintra, Palácio da Pena gibi güzel sarayları ve Avrupa anakarasının en batı noktası olan yakındaki Cabo da Roca ile ünlüdür. Havaalanından önce otobüs (705 ve 744) veya metroyu Oriente tren istasyonuna götürmelisiniz, buradan Sintra'ya CP (Linha de Sintra) banliyö treni ile seyahat edebilirsiniz. Bir değişikliği içeren yolculuk 60 dakika sürer.


Biletler

Bir otobüs bileti 2,00 €, metro bileti 1,50 € ve bölgesel tren bileti 2,25 €. Şehirden Rossio tren istasyonundan trene binmek daha iyidir, Sintra'ya yolculuk süresi 40 dakika ve bir bilet 2,25 € tutarındadır. 434 numaralı otobüs, Palácio da Pena'ya giden turistler için yerel bir otobüstür, seyahat süresi 15 dakikadır ve tek bir yolculuk için bilet fiyatı 3,90 € 'dur. Otobüs, Sintra tren istasyonundan Palácio da Pena'ya bir döngü halinde çalışır ve ayrıca tarihi şehir merkezinde (Palácio Nacional de Sintra) ve Castelo dos Mouros'ta durur. Pena Sarayı ve Parkı için biletler GetYourGuide aracılığıyla önceden rezerve edilebilir.


Otobüs veya metro ve Estoril ve Cascais'e tren

Estoril ve Cascais'e trenle de ulaşılabilir, ancak Lizbon'un merkezine yakın Cais do Sodré tren istasyonundan. Buradan banliyö treni CP (Linha de Cascais) ile Estoril ve Cascais'e gidebilirsiniz, yolculuk süresi sırasıyla 28 dakika ve 33 dakikadır.


Biletler

Fiyat her iki varış noktası için de aynıdır, yani 2,25 €. Trenler haftanın her günü 05: 30'dan 01: 30'a kadar çalışır. Cais do Sodré istasyonu şehrin güneyinde yer alır ve Lizbon Havaalanından otobüs (diğerleri arasında Aerobus) ve metroyla ulaşılabilir. C'den bölgesel trenler