En Uygun & Ucuz İstanbul Kutaisi Uçak Bileti

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
19
Pts
20
Sal
21
Çar
22
Per
23
Cum
24
Cts
25
Paz
26
Pts
27
Sal
28
Çar
29
Per
30
Cum
01
Cts
02
Paz
03
Pts
04
Sal
000
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Kutaisi Gezilecek Yerler

Bagrati Katedrali : UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine adı yazılan bu tarihi katedral, şehrin en eski yapılarından biri olma özelliği taşımaktadır. 11. yüzyılda dönemin Gürcü kralı 3. Bagrat tarafından inşa ettirilen ve Orta Çağ Gürcü mimarisinin detaylarını çok güzel bir şekilde yansıtan bu yapı, şehrin en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer almaktadır.

Gelati Manastırı : UNESCO’nun adını dünya kültür mirası listesine dahil ettiği bir diğer yapı olan bu manaastır, Chalcitela nehrinin kıyısındaki tepe noktalarından biri üzerine inşa edilmiştir. 12. yüzyıldan günümüze kadar birçok eklemeler yapılan bu tarihi kilise, Kutaisi’nin bir diğer önemli tarihi ve turistik yapısıdır.

Colchis Çeşmesi : Şehir merkezine inşa edilmiş ve çevresinde birçok hayvan heykelinin yer aldığı bu görkemli çeşmenin en üst katında ise altından yapılan bazı heykeller bulunmaktadır. Farklı tasarımı ve mimari yapısı ile oldukça ilgi çeken bu yapı, görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Kutaisi Mezarlığı : Gürcülerin mezar kültüründe oldukça ilginç noktalar bulunmaktadır. Mezarların başına orada yatan kişinin veya yaşarken yaptığı işlerle ilgili heykelvari taşlar konulmaktadır. Bu ilginç geleneği yakında tanımak isteyenler, Kutaisi’ye geldiklerinde bu mezarlığa mutlaka uğramalıdırlar.

Kutaisi Sinagogu : Bir zamanlar Yahudilerin de yaşadığı şehirde 19. Yüzyılından sonlarına doğru inşa edilen bu sinagog, Gürcistan’ın tarih boyunca birçok dinden, kültürden ve medeniyetten insana ev sahipliği yaptığını gösteren en güzel örneklerden biridir.

Parlamento Binası : Kutaisi, Gürcistan’ın başkenti olmamasına rağmen, hükümet parlemento binasını bu şehirde yapmaya karar vermiştir. Çok yakın bir zamanda, 2012 yılında hizmete açılan ve değişik mimari tasarımı ile oldukça ilgi çeken bu yapıyı tam anlamıyla tanımak ve öğrenmek için yaklaşık 1 saat süren turlara katılmak mümkündür.

Prometheus ve Sataplia Mağarası : İmereti koruma alanlarında bulunan bu mağaralar birbirine yakın konumda yer almaktadır ve aynı gün içerisinde ziyaret edilebilmektedir. İsmini efsanelere konu olan bir karakter Prometheus’ten alan mağara, doğa harikası güzelliği ile her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Sataplia Mağarası ise yine aynı ismi taşıyan dağın iç kısımlarında yer almaktadır. Sataplia Dağı üzerinden de şehrin muhteşem manzarasını izlenebilmektedir. Oldukça gizemli bir atmosferi bulunan mağaraların hemen dışındaki restoranlarda ise gezi sonrası dinlenmek mümkündür.

Kutaisi Hakkında

Kutaisi şehri eski çağlarda Kafkasya bölgesinde hüküm sürmüş olan Kolhis Krallığı'nın başkenti idi. Arkeolojik çalışmalardan elde edilen bulgular, şehrin, MÖ 6. ve 5. yüzyıllarda Kolhis Krallığı’nın başkenti olduğunu göstermektedir. İason ve Argonotların Kolhis’e yaptıkları yolculuğa dair Yunanca olarak yazılan Argonautika adındaki meşhur destansı şiirin sahibi Apollonius Rhodius, eserinde, Kutaisi’yi varacakları son mekan ve Kral Aeëtes’in ikametgahı olarak betimlemiştir.

Kutaisi, ilerleyen yüzyıllarda Araplar tarafından işgal edilene kadar Lazika Krallığı’nın başkenti olarak hüküm sürmüştür. Gürcistan’ın batı bölgelerine düzenlenen bir Arap saldırısı, Abazglar tarafından Lazik ve İberyalı müttefikler ile beraber geri püskürtülmüştür ve 2. Leon o yıllarda Bizans’a karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesini kazanmış ve devletin başkentini Kutaisi olarak ilan etmiştir. Böylece Lazika ve Abazglar aynı devlet altında bir birlik oluşturmuşlardır. Devam eden yıllarda Gürcistan’da, 11. yüzyıla gelindiğinde bir siyasi birlik oluşması sağlanmıştır.

Kutaisi, 1008'den 1122'ye kadar birleşik Gürcistan Krallığı'nın başkenti olarak kalmıştır ve 15. yüzyıldan 1810'a kadar da İmereti Krallığı'nın başkenti olmuştur. 1508 yılında, şehir, Osmanlı İmparatorluğu'nun sultanı 2. Bayezid’in oğlu 1. Selim (Yavuz Sultan Selim) tarafından fethedilmiştir.

Ucuz Uçak Bileti

17. yüzyıl boyunca, İmereti kralları, Osmanlılardan bağımsız olma mücadelelerinde kendilerine yardım etmeleri için Ruslardan sürekli olarak destek istemiş ve onlara çok sayıda çağrıda bulunmuştur. Tüm bu itirazlar, Rusya’nın Osmanlılar ile olan ilişkilerini bozmak istemediği için uzun süre göz ardı edilmiştir. Fakat 18. ve 19. yüzyıllarda iki devletin farklı konular yüzünden sürekli karşı karşıya gelmeleri Kutaisi ve çevresi için de bir siyasi mücadeleye neden olmuştur.

Bölgedeki Rus ve Türklerin siyasi üstün kurma girişimleri, 1810'da İmereti Krallığı'nın Rusya İmparatorluğu tarafından ilhak edilmesiyle sona ermiştir. Daha sonra Kutaisi şehri, batı Gürcistan topraklarının büyük bir kısmını kaplayan Kutaisi valiliğinin başkenti yapılmıştır.

Kutaisi, 1991'de Gürcistan'ın bağımsızlığından önce büyük bir sanayi merkezi idi. Ülkenin ekonomik anlamda bir çöküş sürecine girmesi ile Kutaisi eski refah seviyesi yüksek günlerinden uzakta kalmış ve bunun sonucu olarak da birçok Kutaisi vatandaşı yurtdışına çalışmak amacıyla gitmeye başlamıştır. Nüfusun geri kalanı arasında ise küçük çaplı ticari faaliyetler devam etmektedir.

2011'de, Gürcistan cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili, parlamentonun Kutaisi'ye taşınmasıyla ilgili anayasa değişikliği imzalamıştır. 26 Mayıs 2012 tarihinde de Saakashvili, Kutaisi'deki yeni parlamento binasını hizmete açmıştır.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

Sabiha Gökçen Havaalanı

 İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : Sabiha Gökçen Havaalanı, İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

E3 - 4. Levent - Sabiha Gökçen Havalimanı

E9 - Bostancı - Sabiha Gökçen Havalimanı

E10 - Kadıköy - Kurtköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

E11 - Kadıköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

16S - Sabiha Gökçen Havalimanı - Metrobüs Uzunçayır

KM33 - Pendik YHT - Esenkent Metro

130H - Deniz Harp Okulu - Sabiha Gökçen Havalimanı

132H - Pendik YHT - Sabiha Gökçen Havalimanı

122H - 4.Levent - Yenişehir - Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

HAVABUS : Kadıköy ve Taksim ile Sabiha Gökçen Havaalanı arasında hizmet vermekte olan ve belirli noktalardan her yarım saatte bir hareket eden HAVABUS otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanına ulaşım sağlanabilmektedir.

HAVABUS otobüslerinin Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan hareket noktası terminal binası gelen katı çıkışı karşısındadır. Otobüsler, Taksim’den Taksim Divan oteli karşısında, Abdulhakhamit caddesinde Point Otel önünden, Kadıköy’den de rıhtım İETT durakları önünden hareket etmektedirler.

Havaalanı ile Kadıköy arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Tem Bağlantı Yolu - Yeni Sahra – Kadıköy

Havaalanı ile Taksim arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Kavacık - FSM Köprüsü - 1.Levent - Zincirlikuyu Metrobüs -  Dolapdere - Taksim

Taksim - Beşiktaş - Boğaziçi Köprüsü - Tem Bağlantı Yolu - Sabiha Gökçen Havaalanı

Araç kiralama : Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında hizmet veren birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç temin edilebilmektedir.

İstanbul Havaalanı

İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : İstanbul Havaalanı, Avrupa Yakası’nda Tayakadın ve Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilmiştir. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

H–1 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havalimanı

Mahmutbey Metro – Karacaoğlan İÖO. – İnönü Caddesi – Halkalı Caddesi – Pirireis – 15 Temmuz Mah. – Sanayi Mahallesi – İkitelli Köprü – İstanbul Havalimanı                                                                                                   

H–2 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı

Mecidiyeköy Metrobüs – Çağlayan Yolu – Nurtepe Viyadük – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kıyı Emniyeti – İstanbul Havalimanı

H–3 | Halkalı – İstanbul Havalimanı

Gümrük –  Halkalı İstasyon – Gültepe Mahallesi – Göl Konutları – Bezirganbahçe TOKİ – İstasyon Mah. Muh. – Sakarya Sokak – M. Akif Ersoy Hastane – Avrupa Konutları 3 – Halkalı Polis Merkezi – Halkalı Park – Koca Ali Sokak – Güneşpark Evleri – Halkalı Yolu – İkitelli Caddesi – Atatürk Mahallesi – İkitelli Garajı – MASKO 2 – MASKO 1 – Demirciler Sitesi – İstanbul Havalimanı

H–4 | Atatürk Havalimanı –  İstanbul Havalimanı

Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı

HAVAİST : İstanbul Havaalanı’na düzenlenen 19 adet HAVAİST otobüs seferi ile şehrin hemen her noktasından havaalanına ulaşım sağlamak mümkündür. Bu otobüsler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

İST–1 | Yenikapı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 48 km, Süre: 110 dk)

Yenikapı İDO – Yenikapı Marmaray – Aksaray – Ulubatlı – İstanbul Havaalanı

İST–1 | Sultanahmet Deparı (Çatladıkapı – Sultanahmet – Eminönü Transit – Piyalepaşa – Nurtepe Viyadük – İstanbul Havaalanı) (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 52 km, Süre: 110 dk)

İST–2 | TÜYAP – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık 58 km, Süre: 110 dk)

TÜYAP – Cumhuriyet Mahallesi – Beylikdüzü – Haramidere – İstanbul Havaalanı

İST–3 | Otogar – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 39 km, Süre: 75 dk)

Otogar – Otogar Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–4 | Bakırköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 44 km, Süre: 80 dk)

Bakırköy İDO İskelesi – Ataköy 4. Kısım – Şirinevler – Kuleli – İstanbul Havaalanı

İST–5 | Beşiktaş – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 43 km, Süre: 110 dk)

Beşiktaş İskele – Zincirlikuyu Metrobüs 2 – 4. Levent – Seyrantepe Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–6 | Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 31 km, Süre: 55 dk)

Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı

İST–7 | Kadıköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 110 dk)

Kadıköy – Acıbadem Metro İst. – Uzunçayır Metrobüs – Yenisahra – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–8 | Pendik – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 30 TL, Uzaklık: 97 km, Süre: 100 dk)

Pendik İDO iskelesi – Pendik YHT İstasyonu – Tavşantepe Metro – Sabiha Gökçen Havaalanı – İstanbul Haavaalanı

İST–9 | Hacıosman – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Hacıosman – Maslak – İstanbul Havaalanı

İST–10 | Sancaktepe – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 120 dk)

Özyeğin Üniversitesi – Yenidoğan Üst Geçit – Madenler – Tepe Üstü – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–11 | Arnavutköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 12 TL, Uzaklık: 20 km, Süre: 35 dk)

Arnavutköy Peronlar – ArnavutköyBelediye – Taşoluk Peronlar – İstanbul Havaalanı

İST–12 | Kemerburgaz – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 21 km, Süre: 40 dk)

Bahçeköy Caddesi – Kemerburgaz – Kemerburgaz Evleri

İST–13 | Sarıyer – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Sarıyer – Maden Mahallesi – Nalbanttepe – Zekeriyaköy Yolu – Uskumruköy Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–14 | Başakşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 27 km, Süre: 45 dk)

Başakşehir Metrokent – İstanbul Havaalanı

İST–15 | Bahçeşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık: 42 km, Süre: 80 dk)

Bahçeşehir Merkez – Merkez Kayaşehir – İstanbul Havaalanı

İST–16 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 36 km, Süre: 60 dk)

Mahmutbey Metro – 15 Temmuz Mahallesi – İstanbul Havaalanı

İST–17 | Halkalı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 75 dk)

Gümrük – Halkalı İstasyon – Halkalı Park – Atatürk Mahallesi – Demirciler Sitesi – İstanbul Havaalanı

İST–18 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 37 km, Süre: 60 dk)

Mecidiyeköy Metrobüs – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havaalanı

İST–19 | Taksim – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 95 dk)

Abdülhakhamit Caddesi – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havalimanı

Araç kiralama : İstanbul Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında bulunan birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç talebinde bulunulabilmektedir.

Kutaisi Havalimanı Ulaşım

Tiflis’e yaklaşık uzaklığı 200 km ve Batum’a yaklaşık uzaklığı 120 km olan Kutaisi Uluslararası Havaalanı’na ulaşım sağlamak için çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Taksi : Haftanın her günü ve günün her saatinde hizmet veren havaalanı taksileri ile şehrin istenilen her noktasına vakit kaybı yaşamadan hızlı ve komforlu şekilde ulaşım yapılabilmektedir.

Otobüs : Gürcistan’daki en büyük havaalanı ulaşım hizmeti sağlayan firmalardan biri olan Georgian Bus, Gürcistan'daki bütün büyük şehirlere minibüsler ile hizmet sunmaktadır. Otobüs kalkış saatleri uçakların Kutaisi Havaalanı'na gidiş ve geliş zamanına göre ayarlanmaktadır. Tüm yolcular, uçuş kayıtlarından yarım saat önce terminal binasının önüne bırakılmaktadır.

Araç kiralama : Şehre gelenler genelde sadece Kutaisi’yi değil Tiflis ve Batum gibi yakında bulunan diğer şehirleri de gezmek istediklerinden, esnek bir ulaşım seçeneği olarak kiralık araçlar ön plana çıkmaktadır. Bunun için havaalanı içerisinde yer alan yetkili ofisler ile  uçuşlardan önce veya uçaktan indikten sonra iletişim kurulması gerekmektedir.