En Uygun & Ucuz İstanbul Bükreş Uçak Bileti

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
14
Cum
15
Cts
16
Paz
17
Pts
18
Sal
19
Çar
20
Per
21
Cum
22
Cts
23
Paz
24
Pts
25
Sal
26
Çar
27
Per
28
Cum
29
Cts
000
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Bükreş Gezilecek Yerler

Eski Şehir : Eski Şehir, yapıların 15. ve 16. yüzyıllara tarihlendiği Bükreş'in en eski yerleşim yerlerinden biridir. Yüzyıllar boyunca, Romen prenslerinin ikametgahı, ticaret merkezi, ibadet yeri ve gezginler için bir kavşak olmuştur. Ayrıca, Ceausescu'nun 1980'lerde yeni bir Sosyalist başkent vizyonunu inşa etmek için kentin beşte birini yerle bir ederek hayatta kalmayı başardı. Onlarca yılı bir gecekondu mahallesi olarak geçirdikten sonra, Komünizmin çöküşünden bu yana Eski Kent'in çoğu mutenalaşmış ve yenilenmiştir.

Yine de birçok tarihi bina cesurca restore edilmiş olsa da, diğer mülkler de makyajlarını bekliyor. Bu zıtlık, Eski Kent'in yaya yollarına ve kitapçılar, tiyatrolar, restoranlar ve kafelerin sıralandığı Arnavut kaldırımlı sokaklarına çok daha fazla çekicilik katıyor.


Parlamento Sarayı: Parlamento Sarayı (Palatul Parlamentului), Bükreş'teki en önemli turistik yerlerden biridir. Dünyanın en büyük ikinci binası (Pentagon'dan sonra), aynı zamanda dünyanın en ağır binası olarak ünvanını da iddia eden bir mimari dev.

330.000 metrekarenin üzerinde 3.000'den fazla odaya sahip olan ve mermer ve çelikten inşa edilmiş olan bina, aslen ailesinin ikametgahı ve hükümetinin koltuğu olarak kullanan vizyon sahibi diktatör Nikolay Çavuşesku tarafından Halkın Evi olarak adlandırıldı.

Çavuşesku bunu tamamlamak için ibadethaneleri, atölyeleri, fabrikaları, parkları, Eski Kent'in bir bölümünü ve tüm mahalleleri yerle bir etti. 20.000'den fazla işçi ve 700 mimar, Neoklasik tarzdaki bu gösterişli sarayda 1985'ten 1997'ye kadar 13 yıl boyunca çalıştı ve bu süre zarfında Romenlerin çoğu yoksullukla karşı karşıya kaldı.


Romanya Athenaeum : George Enescu Filarmoni Orkestrası'na ev sahipliği yapan görkemli Romanya Athenaeum (Ateneul Român), şehrin en prestijli konser salonudur. Fransız mimar Albert Galleron tarafından tasarlanan 19. yüzyıl binası, 41 metre yüksekliğinde bir kubbe ve altı İyonik sütundan oluşan bir peristil ile eski bir Yunan tapınağına benziyor.

İç mekanlar, karmaşık bir şekilde boyanmış altın varaklı tavanlar, basamaklı balkonlar ve spiral mermer merdivenlerden oluşan bir lobiye sahiptir. 652 koltuklu oditoryum, mükemmel akustiği ve güzel sanatıyla tanınır. Dairesel salonun etrafında dolanan 70 metre uzunluğunda ve üç metre yüksekliğindeki fresk, Romanya'nın tarihinden sahneleri gururla tasvir ediyor.


Stavropoleos Kilisesi: Küçük, huzurlu ve güzel Stavropoleos Kilisesi (Manastirea Stavropoleos) 1724 yılında bir Yunan keşiş, Ioanikie Stratonikeas tarafından yaptırılmıştır. Sütunlarla kaplı karmaşık bir şekilde oyulmuş girişi ile bu Brâncovenesc tarzı kilise, Bükreş'te benzersiz bir simge yapı olarak öne çıkıyor. Ortodoks kilisesi, ince taş ve ahşap oymalara ve Romanya ve Bizans unsurlarının bir kombinasyonuna sahiptir. 18. yüzyıldan kalma mezar taşlarıyla dolu bir bahçe avlusu ile çevrilidir.

İçeride birkaç fresk ve ahşap ikonlar hayranlıkla izlenebilir. Kilise kompleksi bir zamanlar bir han ve bir manastır içeriyordu, ancak ikisi de yıkıldı. Kilise, depremlerden zarar gördükten sonra birkaç kez restore edildi ve Bizans müziğiyle ilgili geniş bir kitap koleksiyonuna ev sahipliği yapan eşsiz kütüphanesi ile dikkat çekiyor.


Eski Princely Mahkemesi ve Eski Princely Mahkemesi Kilisesi: Eski Şehrin kalbinde yer alan Eski Princely Mahkemesi (Curtea Veche), Eflak prenslerinin saray ikametgahıydı. Belki de en iyi bilinen sakini, Bram Stoker'ın Drakula hikayesine ilham veren Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Vlad Tepes'ti. Ünlü Rumen prensinin bir heykeli, mahkeme duvarları, birkaç kemer ve sütunlar da dahil olmak üzere geçmişten kalanların arasında duruyor.

16. yüzyıl prensi Mircea Ciobanul, Kazıklı Voyvoda'nın yönetiminden sonra sarayı onardı ve çevredeki Lipscani bölgesini yetenekli zanaatkarlardan oluşan bir topluluk kurarak Bükreş'in ticaret merkezi olarak büyüttü. 1559'da Ciobanul, sarayın yanına Old Princely Court Kilisesi'ni inşa etti. Takip eden iki yüzyıl boyunca, Romanya prenslerinin taç giyme yeri oldu.

Ayrıca, kalıntıların etrafındaki arkeolojik kazı sırasında bulunan çanak çömlek ve eserlerin bulunduğu Eski Mahkeme Müzesi de görülmeye değerdir.


Devrim Meydanı : Devrim Meydanı (Piata Revolutiei), Romanya'da diktatör Nikolay Çavuşesku'nun son iktidar dakikalarının sahnesini oluşturduktan sonra adını aldı. 21 Aralık 1989'da, 100.000'den fazla kalabalığın yardımıyla burada bir darbe gerçekleşti ve komünist parti liderini kaçmaya zorladı ve ülke tarihinin akışını değiştirdi. Bu tarihe kadar merkez meydan, Ulusal Sanat Müzesi'nin şu anki evi olan Kraliyet Sarayı'na yakınlığından dolayı Saray Meydanı olarak biliniyordu.

Senato Sarayı, Romanya Athenaeum ve Athenee Palace Hilton Bucharest gibi diğer tarihi binalar da yakınlardadır.

Devrim Meydanı, dramatik Yeniden Doğuş Anıtı ile de tanınır. 2005 yılında dikilen, kanlı devrimin 1.058 kurbanının isimleri ve komünist parti tarafından hapsedilen Romanya başbakanı Iuliu Maniu'nun bronz bir heykelini içeriyor.


Zafer Kemeri: 1878'de tamamlanan Bükreş'in ilk Zafer Kemeri (Arcul de Triumf) ahşaptan yapıldı ve I.Dünya Savaşı'nda savaşan Rumen askerlerine adandı. 1936'da granit olarak yeniden inşa edildi ve mimar Petre Antonescu tarafından tasarlandı. 27 metre yükseklikte. Kemer, Ion Jalea ve Dimitrie Paciurea gibi en önemli Romen heykeltıraşlarının yarattığı heykellerle süslenmiştir.

Bu güne kadar askeri geçit törenlerinin merkezi noktası olma amacına hizmet etmeye devam ediyor. Rumen askerleri, ülkenin ulusal bayramı olan her 1 Aralık da dahil olmak üzere büyük olaylar için onun altında yürüyorlar.


Cismigiu Bahçesi : Bükreş, yıl boyunca yerel halkın uğrak yeri olan güzel parklarla çevrilidir. 19. yüzyılın ortalarında tasarlanan en eski şehir parkı Cismigiu Bahçeleri'dir. Kayık kiralamak yazın burada yapılacak en popüler şeylerden biridir ve buz pateni pisti kışın popülerdir. Alman peyzaj mimarı Carl Meyer, 1860 yılında açılan parkı tasarladı ve Romanya dağlarından 30.000 ağaç ve bitki ile Viyana'daki botanik bahçelerinden yeşilliği getirdi.

400 dönümlük bir alana yayılan King Michael I Park, Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi'ne, bir açık hava tiyatrosuna, spor kulübüne ve eski moda bir eğlence parkına ev sahipliği yapmaktadır. Gölde her yaz halka tekne kiralama hizmeti verilmektedir. Parkı çevreleyen 19. ve 20. yüzyıl villaları, Bükreş'in seçkinlerinin evleri.

Fransız peyzaj sanatçısı Eduard Redont tarafından tasarlanan ve 1906'da tamamlanan Carol Park, başkentin en güzel parklarından biri olarak kabul ediliyor. Romanya'nın Meçhul Asker Mezarı ve yaz konserleri için popüler olan Arenele Romane adlı Roma dönemi tarzı bir açık hava tiyatrosu burada yer almaktadır.

Ayrıca keşfedilmeye değer olan Bükreş Botanik Bahçesi (Gradina Botanica din Bucuresti) 1860 yılında kurulmuştur. 17 hektarlık bir alana yayılmıştır ve 10.000'den fazla farklı bitki türüne sahiptir. Öne çıkan özellikler arasında sayısız serası, bilgilendirici bir müze ve tadını çıkarabileceğiniz bol miktarda çiçek yatağı bulunmaktadır.


Carturesti Carusel : Eski Kent'in merkezinde güzel bir şekilde restore edilmiş 19. yüzyıldan kalma bir binanın içinde yer alan, şehrin en etkileyici kitapçısı Carturesti Carusel'dir. Bu 1.000 metrekarelik mağaza, 10.000'den fazla kitap, 5.000 albüm ve DVD ile dolu raflarla altı kata yayılmıştır. Etkileyici bir şekilde minimal tasarımı, merkezi bir ışıklıktan süzülen ışıkla oynayarak, hareketli bir atlıkarınca gibi bir atmosfer yaratıyor, dolayısıyla adı, kelimenin tam anlamıyla "Carousel of Light" anlamına geliyor.

Kitapçı, yalnızca kitap okumak ve kitaplara göz atmak için değil, aynı zamanda sanat ve dinlenmek için de yerel bir merkezdir. Carturesti Carusel, değişen çağdaş sanat sergileri, medya merkezi sunumları ve en üst kattaki davetkar bistro kafesiyle de uğrak yeri.


Bükreş Hakkında

Romanya'nın başkenti Bükreş, ülkenin en büyük şehri ve ana siyasi, idari, ekonomik, finans, bankacılık, eğitim, bilim ve kültür merkezidir. 500 yıldan daha uzun bir süre önce onaylanmış bir başkent olan Bükreş, bugünlerde neredeyse iki milyonluk bir nüfusla hareketleniyor.


Zaman geçmişin kokusunu korumuş ve onu hiç bitmeyen öykülere yerleştirmiştir. Örneğin, Manuc's Inn, Bükreş'in eski hanları arasında en iyi korunmuş olanıdır. Seyahat eden tüccarları barındırmak için 1808 civarında inşa edildi. Han aynı zamanda Bükreş'in tarihi binalarından biridir. Sahibi Emanuel Marzayan (daha çok Manuc Bey olarak bilinir), Rus-Türk savaşını sona erdiren ve Besarabya'nın Rusya tarafından kazanılmasıyla sonuçlanan anlaşmanın 1812'de imzalanması için binayı teklif etti. Antlaşma Bükreş Antlaşması (1812) olarak bilinir. Bina, Osmanlı İmparatorluğu'nun her yerinde yaygın olan kervansarayların sergilediği iki kademeli galerilere sahiptir. Bugün, Manuc's Inn bir otel-restoran ve şarap evi olarak hizmet vermektedir.


Lipscani bölgesi Bükreş'in kalan en eski bölümüdür ve “tarihi merkez” olarak bilinir. Bu bölge, orta çağlardan 20. yüzyılın sonlarına kadar Bükreş'in en önemli ticaret bölgesiydi. Ayrıca, prensin burada mahkemesi vardı - kalıntılar bugün Fransız Sokağı'nda görülebilir. Muhtemelen tarihi ve gece hayatı ile daha çok ünlü olsa da, Bükreş'in Eski Şehir bölgesi aslında yemek yiyebileceğiniz harika yerlere ev sahipliği yapmaktadır: hem lüks, kaliteli yemek mekanları, hem de kebaplar ve paket servisler.


Şehrin eski merkezindeki ilgi çekici yerlerin çoğu, Strategica konferansında katılımcılara sunulan Bükreş Gezi Turu'na dahildir.


Bugün şehir, özgünlük ve çekicilik gösteren neoklasik bir tarzda eski ile yeninin, geleneksel ile modernin bir karışımıdır. Online dergi slate.fr tarafından yayınlanan bir zirveye göre, 2012 yılında Bükreş, bira fiyatı, şehirdeki öğrenci sayısı ve öğrenci sayısı gibi çeşitli kriterleri dikkate alarak Avrupa'nın 'en havalı' şehirleri arasında ikinci sırada yer aldı. turistlerin ve sakinlerin eğlenebileceği mahalleler.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

Sabiha Gökçen Havaalanı

 İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : Sabiha Gökçen Havaalanı, İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

E3 - 4. Levent - Sabiha Gökçen Havalimanı

E9 - Bostancı - Sabiha Gökçen Havalimanı

E10 - Kadıköy - Kurtköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

E11 - Kadıköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

16S - Sabiha Gökçen Havalimanı - Metrobüs Uzunçayır

KM33 - Pendik YHT - Esenkent Metro

130H - Deniz Harp Okulu - Sabiha Gökçen Havalimanı

132H - Pendik YHT - Sabiha Gökçen Havalimanı

122H - 4.Levent - Yenişehir - Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

HAVABUS : Kadıköy ve Taksim ile Sabiha Gökçen Havaalanı arasında hizmet vermekte olan ve belirli noktalardan her yarım saatte bir hareket eden HAVABUS otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanına ulaşım sağlanabilmektedir.

HAVABUS otobüslerinin Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan hareket noktası terminal binası gelen katı çıkışı karşısındadır. Otobüsler, Taksim’den Taksim Divan oteli karşısında, Abdulhakhamit caddesinde Point Otel önünden, Kadıköy’den de rıhtım İETT durakları önünden hareket etmektedirler.

Havaalanı ile Kadıköy arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Tem Bağlantı Yolu - Yeni Sahra – Kadıköy

Havaalanı ile Taksim arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Kavacık - FSM Köprüsü - 1.Levent - Zincirlikuyu Metrobüs -  Dolapdere - Taksim

Taksim - Beşiktaş - Boğaziçi Köprüsü - Tem Bağlantı Yolu - Sabiha Gökçen Havaalanı

Araç kiralama : Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında hizmet veren birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç temin edilebilmektedir.

İstanbul Havaalanı

İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : İstanbul Havaalanı, Avrupa Yakası’nda Tayakadın ve Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilmiştir. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

H–1 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havalimanı

Mahmutbey Metro – Karacaoğlan İÖO. – İnönü Caddesi – Halkalı Caddesi – Pirireis – 15 Temmuz Mah. – Sanayi Mahallesi – İkitelli Köprü – İstanbul Havalimanı                                                                                                   

H–2 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı

Mecidiyeköy Metrobüs – Çağlayan Yolu – Nurtepe Viyadük – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kıyı Emniyeti – İstanbul Havalimanı

H–3 | Halkalı – İstanbul Havalimanı

Gümrük –  Halkalı İstasyon – Gültepe Mahallesi – Göl Konutları – Bezirganbahçe TOKİ – İstasyon Mah. Muh. – Sakarya Sokak – M. Akif Ersoy Hastane – Avrupa Konutları 3 – Halkalı Polis Merkezi – Halkalı Park – Koca Ali Sokak – Güneşpark Evleri – Halkalı Yolu – İkitelli Caddesi – Atatürk Mahallesi – İkitelli Garajı – MASKO 2 – MASKO 1 – Demirciler Sitesi – İstanbul Havalimanı

H–4 | Atatürk Havalimanı –  İstanbul Havalimanı

Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı

HAVAİST : İstanbul Havaalanı’na düzenlenen 19 adet HAVAİST otobüs seferi ile şehrin hemen her noktasından havaalanına ulaşım sağlamak mümkündür. Bu otobüsler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

İST–1 | Yenikapı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 48 km, Süre: 110 dk)

Yenikapı İDO – Yenikapı Marmaray – Aksaray – Ulubatlı – İstanbul Havaalanı

İST–1 | Sultanahmet Deparı (Çatladıkapı – Sultanahmet – Eminönü Transit – Piyalepaşa – Nurtepe Viyadük – İstanbul Havaalanı) (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 52 km, Süre: 110 dk)

İST–2 | TÜYAP – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık 58 km, Süre: 110 dk)

TÜYAP – Cumhuriyet Mahallesi – Beylikdüzü – Haramidere – İstanbul Havaalanı

İST–3 | Otogar – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 39 km, Süre: 75 dk)

Otogar – Otogar Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–4 | Bakırköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 44 km, Süre: 80 dk)

Bakırköy İDO İskelesi – Ataköy 4. Kısım – Şirinevler – Kuleli – İstanbul Havaalanı

İST–5 | Beşiktaş – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 43 km, Süre: 110 dk)

Beşiktaş İskele – Zincirlikuyu Metrobüs 2 – 4. Levent – Seyrantepe Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–6 | Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 31 km, Süre: 55 dk)

Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı

İST–7 | Kadıköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 110 dk)

Kadıköy – Acıbadem Metro İst. – Uzunçayır Metrobüs – Yenisahra – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–8 | Pendik – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 30 TL, Uzaklık: 97 km, Süre: 100 dk)

Pendik İDO iskelesi – Pendik YHT İstasyonu – Tavşantepe Metro – Sabiha Gökçen Havaalanı – İstanbul Haavaalanı

İST–9 | Hacıosman – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Hacıosman – Maslak – İstanbul Havaalanı

İST–10 | Sancaktepe – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 120 dk)

Özyeğin Üniversitesi – Yenidoğan Üst Geçit – Madenler – Tepe Üstü – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–11 | Arnavutköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 12 TL, Uzaklık: 20 km, Süre: 35 dk)

Arnavutköy Peronlar – ArnavutköyBelediye – Taşoluk Peronlar – İstanbul Havaalanı

İST–12 | Kemerburgaz – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 21 km, Süre: 40 dk)

Bahçeköy Caddesi – Kemerburgaz – Kemerburgaz Evleri

İST–13 | Sarıyer – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Sarıyer – Maden Mahallesi – Nalbanttepe – Zekeriyaköy Yolu – Uskumruköy Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–14 | Başakşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 27 km, Süre: 45 dk)

Başakşehir Metrokent – İstanbul Havaalanı

İST–15 | Bahçeşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık: 42 km, Süre: 80 dk)

Bahçeşehir Merkez – Merkez Kayaşehir – İstanbul Havaalanı

İST–16 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 36 km, Süre: 60 dk)

Mahmutbey Metro – 15 Temmuz Mahallesi – İstanbul Havaalanı

İST–17 | Halkalı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 75 dk)

Gümrük – Halkalı İstasyon – Halkalı Park – Atatürk Mahallesi – Demirciler Sitesi – İstanbul Havaalanı

 

İST–18 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 37 km, Süre: 60 dk)

Mecidiyeköy Metrobüs – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havaalanı

İST–19 | Taksim – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 95 dk)

Abdülhakhamit Caddesi – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havalimanı

Araç kiralama : İstanbul Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında bulunan birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç talebinde bulunulabilmektedir.

Bükreş Havalimanı Ulaşım

Bükreş iline giden otobüs

Bükreş şehir merkezine otobüs ve trenle ulaşabilirsiniz, zaman ve para açısından otobüs (Ekspres Hat) en iyi seçiminizdir. Bükreş Henri Coanda Havaalanına çift yönlü ulaşım sağlayan otobüsler 780 numaralı otobüs ve 783 numaralı otobüslerdir. 780 numaralı otobüsün duraklarından biri Bükreş'in en büyük tren istasyonu olan "Gara de Nord" dur (metro M1 ve M4). 783 numaralı otobüsün terminali, şehrin merkezindeki büyük bir meydan olan 'Piata Unirii'dir (metro M1, M2 ve M3).


Gün içinde otobüsler, Geliş ve Gidiş terminallerinin önünden saatte birkaç kez hareket eder, ancak 783 numaralı otobüs (her 15 dakikada bir) 780 numaralı otobüsten (her 30 dakikada bir) daha sık çalışır. Tren istasyonuna ve şehir merkezine yolculuk, trafik koşullarına bağlı olarak yaklaşık 45 dakika sürer.


Otobüs biletleri

Otobüsle seyahat etmek istiyorsanız, önce bir seyahat bileti satın almanız gerekir, bir Multiplu kart (1,60 RON), Activ kart Nominal (kişisel, ücretsiz) ve Activ kartı Nominal olmayan (kişisel olmayan, 3,70 RON) arasından seçim yapabilirsiniz. ). Mavi-beyaz Multiplu kart, en az iki ve maksimum on yolculukla bir kez şarj edilebilir. Ayrıca 8,00 RON fiyatına bir günlük geçiş kartı seçebilirsiniz, ancak Express Line havaalanı otobüslerinde seyahat etmenize izin vermez. Yeşil-beyaz Activ kartına maksimum 50.00 RON yükleme yapılabilir. Havaalanına gidiş-dönüş otobüs yolculuğu, her iki ulaşım biletiyle birlikte 7,00 RON, yani tek yön yolculuk başına 3,50 RON tutarındadır.


Otobüse bindiğinizde biletinizi doğrulamanız gerekir, unutmayın! Otobüs şoföründen bilet almak mümkün değil, Geliş salonunun önündeki bilet gişelerinden ve bilet makinesinden bilet almalısınız. Multiplu kart ve Activ kart ile Romanya'nın başkentinde otobüs, troleybüs ve tramvayları (STB) kullanabilirsiniz. Toplu taşıma biletleri Bükreş'teki metrolarda (METROREX) geçerli değildir. Metro biletleri metro istasyonlarındaki bilet makinelerinden temin edilebilir, iki bilet fiyatı sadece 5,00 RON'dur.