En Uygun & Ucuz İstanbul Brüksel Uçak Bileti

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
02
Paz
03
Pts
04
Sal
05
Çar
06
Per
07
Cum
08
Cts
09
Paz
10
Pts
11
Sal
12
Çar
13
Per
14
Cum
15
Cts
16
Paz
17
Pts
000
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Brüksel Gezilecek Yerler

Grand Place (Grote Markt): Brüksel'in Eski Kent'inin tam kalbinde yer alan şehrin ana meydanı (Grand Place olarak bilinir), Avrupa'nın en iyi korunmuş yerlerinden biridir.

Meydanın zarif karakterinin çoğu, muhteşem alınlıkları, pilasterleri ve korkulukları, süslü oyulmuş taş işçiliği ve zengin altın dekorasyonu ile zarif Gildehuizen'in (lonca evleri) eşsiz mimarisinden kaynaklanmaktadır.

Grand Place'in belirleyici karakteri, bazı Flaman etkileriyle Barok tarzının tekdüzeliğidir. Mimarisinin uyumu, çoğu binanın 1696 ve 1700 yılları arasında yükseldiği kısa bir inşaat süresi ile elde edilir.

Ancak, Grand Place'in tarihi çok daha eskilere dayanıyor. İlk olarak 11. yüzyılda kuruldu ve kısa bir süre sonra şehrin siyasi ve ekonomik merkezi haline geldi.

Meydandaki en tanınmış bina, rakip Bruges şehrinde Stadhuis'i yükseltmek amacıyla 1402 yılında inşa edilen Hôtel De Ville (Belediye Binası).

İçeride birkaç muhteşem oda var. Victor Janssens tarafından muhteşem bir tavan ile Maximilian Odası, Brüksel goblen asılı; büyük meclise en etkileyici arasında yer alıyor ve onun tasarımları için; büyük bir ziyafet salonu ve Evlilik Odası, hem de güzel panelli; ve Escalier d'Honneur, duvar resimleri ile Brüksel tarihini gösteren duvar halıları.


Mannekin Pis: Rue de l'etuve boyunca Brüksel'in en iyi bilinen dönüm noktası olan Manneken Pis, genellikle bir turist kalabalığı tarafından kuşatılmaktadır.

Her ne kadar en az 1388'e kadar izlenebilse de, halk arasında "Brüksel'in en eski vatandaşı" olarak adlandırılan idrar yapan küçük bir çocuk figürünün kökeni hakkında pek bir şey bilinmemektedir."

Bununla birlikte, Manneken çeşitli efsanelerle çevrilidir. Birine göre, çeşme bir yangını önleyen cesur bir bebeğin anısıdır, diğerine göre, bir alayda yer alırken acil bir dürtüye yenik düşen bir kontun oğlunu anmaktadır.

Mevcut heykel 1619 yılında yaşlı Jérôme Duquesnoy tarafından yapıldı ve her zaman kurtarılmış olsa da birkaç kez çalındı. Brüksel'deki büyük kutlamalar, etkinlikler ve festivaller sırasında, heykel kostüm giydiği için ünlüdür.

Saint-Michel Katedrali (Sint-Michiels Kathedraal): St. Michael ve St. Gudula'ya (Brüksel'in koruyucu azizleri) adanmış bu Gotik kilise ilk olarak 1225'te kuruldu, ancak sadece 15.yüzyılda tamamlandı.

Cephe etkileyici, geniş bir basamak uçuşunun üzerinde görkemli bir şekilde yükseliyor ve Jan van Ruysbroeck tarafından tasarlanan ikiz 69 metre yüksekliğindeki kulelerle taçlandırılıyor.

Güzel orantılı iç mekan (108 x 50 metre) cömertçe döşenmiştir ve Bernard van Orley tarafından yaratılan bazı seçkin vitray pencerelere ev sahipliği yapmaktadır.

Charles V ve Portekizli Isabella (Güney transept) ve Macar Kraliyet çifti Louis II ve Mary'yi (Kuzey transept) tasvir eden en iyi örnekleri görmek için transeptlere gidin ve daha sonra koronun solundaki Kutsal Sacrament şapeline gidin.

Place Royale (Koningsplein): Fotoğraf çekimleri için favori bir cazibe merkezi olan bu meydandaki en önemli bina, Belçika Kraliyet ailesi tarafından resmi bir konut olarak kullanılan Kraliyet Sarayı (Palais Royal).

Çatıdaki Belçika bayrağı, hükümdarın varlığına işaret ediyor ve her gün saat 2:30'da muhafızların tören değişimi gerçekleşiyor.

Temmuz ayının sonundan Ağustos ayının sonlarına kadar, sarayın iç mekanına ücretsiz rehberli turlar, büyük resepsiyon odaları ve salonlarda yer almaktadır.

Sarayın çevresi, Neoklasik cephelere sahip kültürel binalardan oluşan bir topluluktur.

Kraliyet Bilimler Akademisi'ne ev sahipliği yapan ve bir zamanlar Orange Veliaht Prensi'nin ikametgahı olan Palais des Académies ve 1920'lerde Victor Horta tarafından tasarlanan ve inşa edilen plazanın Batı tarafındaki Palais des Beaux-Arts (Paleis voor Schone Kunste) en iyi örneklerden ikisidir.


Mont Des Arts: Mont des Arts, 1956 ve 1958 yılları arasında Place Royale ve Place de L'albertine arasındaki yükseltilmiş alanı işgal etti.

Büyük binaların mimari olarak heybetli kompleksi Bibliothèque Albert I ve çarpıcı modern Palais De La Dynastie ve Palais De Congrès içerir.

Alt merkezi şehir manzarası aralarında 20 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bibliothèque Albert I, Burgonya yönetimi döneminde kuruldu ve değerli bir el yazması Koleksiyonu ve birkaç ilginç müze ile birlikte üç milyondan fazla cilt içeriyor.


Notre-Dame du Sablon: Genellikle Belçika'nın en güzel Gotik kiliselerinden biri olarak kabul edilen 15-16.yüzyıl Notre-Dame du Sablon Kilisesi (Onze Lieve Vrouw op de Zavel), ilk olarak 1304'te Tatar Yayı Loncası tarafından sablon'un kumlu genişliğine dikilen küçük bir şapelin yerine inşa edildi.

Kilisenin iç kısmı, özellikle muhteşem vitray pencereleri nedeniyle nefes kesicidir.

Ayrıca ilgi çekici olan, kısmen Luc Fayd'herbe'nin eseri olan Thurn und Taxis ailesinin mezar Şapeli.

Kutsal bakire'de, bakire'nin ortaya çıktığı Antwerp Baet Soetens'ten bir kadın tarafından 1348'de şapele getirilen bir Madonna'nın efsanesine göre, bir kopyası olan Bakire'nin bir figürüdür.

Parc du Cinquantenaire: Parc du Cinquantenaire, ülkenin 50.yıldönümünü anmak için 1880 yılında kuruldu.

Merkezinde, 1905 yılında Fransız mimar Charles Girault tarafından tasarlanan ve Brüksel'in en ilginç Müzelerinden ikisine ev sahipliği yapan büyük bir zafer kemeri ile birbirine bağlanan anıtsal Palais du Cinquantenaire yer almaktadır.

Kraliyet Sanat ve Tarih Müzesi, dünyanın dört bir yanından çekilen eserlerin yanı sıra dünyanın en geniş goblen koleksiyonlarından biri olan Belçika'nın Ulusal Arkeoloji koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Belçika Ordusu Müzesi ve Askeri Tarih Müzesi (koninklijk Museum van het Leger en van de Militaire geschiedenis), askeri teknolojinin gelişimine ve Belçika topraklarında savaşan büyük kampanyalara genel bir bakış sunuyor.


Brüksel Hakkında

Brüksel, resmi olarak Brüksel-Başkent Bölgesi, Belçika'nın başkenti olan Brüksel şehri de dahil olmak üzere 19 belediyeden oluşan Belçika'nın bir bölgesidir. Brüksel-Başkent Bölgesi, ülkenin orta kesiminde yer alır ve hem Belçika Fransız topluluğunun hem de Flaman topluluğunun bir parçasıdır, ancak Flaman bölgesinden (içinde bir yerleşim bölgesi oluşturduğu) ve Valon bölgesinden ayrıdır. Brüksel, kişi başına düşen GSYİH açısından Belçika'nın en yoğun nüfuslu ve en zengin bölgesidir. Diğer iki bölgeye kıyasla nispeten küçük bir alan olan 162 km2'yi kaplar ve 1.2 milyondan fazla nüfusa sahiptir. Brüksel'in beş kat daha büyük Metropol alanı 2,5 milyondan fazla insanı kapsıyor ve bu da onu Belçika'nın en büyüğü yapıyor. Aynı zamanda 5 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Ghent, Antwerp, Leuven ve Valon Brabant yönünde uzanan büyük bir conurbation parçasıdır.

Brüksel, Senne Nehri üzerindeki küçük bir kırsal yerleşimden büyüdü ve Avrupa'da önemli bir Şehir bölgesi haline geldi. İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana, uluslararası politika için önemli bir merkez olmuştur ve çok sayıda uluslararası organizasyona, politikacıya, diplomatlara ve memurlara ev sahipliği yapmaktadır. Brüksel, Avrupa Birliği'nin fiili başkentidir, çünkü idari-yasama, yürütme-politik ve yasama dalları da dahil olmak üzere bir dizi ana AB kurumuna ev sahipliği yapmaktadır (yargı Şubesi Lüksemburg'da yer almaktadır ve Avrupa Parlamentosu Strazburg'da yılın azınlığı için toplanmaktadır). Adı bazen AB'yi ve kurumlarını tanımlamak için metonymik olarak kullanılır. Benelüks Sekreterliği ve NATO Genel Merkezi de Brüksel'de bulunmaktadır. Belçika'nın ekonomik başkenti ve Euronext Brüksel ile Batı Avrupa'nın en iyi finans merkezlerinden biri olarak, bir alfa küresel şehir olarak sınıflandırılır.[27] Brüksel, bazen "Avrupa'nın Kavşağı"lakabını kazanan demiryolu, karayolu ve hava trafiği için bir merkezdir. Brüksel metrosu, Belçika'daki tek hızlı geçiş sistemidir. Ayrıca, hem havaalanı hem de tren istasyonları ülkenin en büyük ve en işlek istasyonlarıdır.[

Tarihsel olarak Hollandaca konuşan Brüksel, 19. yüzyılın sonlarından itibaren Fransızca'ya bir dil kayması gördü. Brüksel Başkent Bölgesi resmi olarak Fransızca ve Hollandaca iki dilli,  Fransızca şimdi lingua franca olmasına rağmen, sakinlerin %90'ından fazlası bunu konuşabiliyor. Brüksel de giderek daha çok dilli hale geliyor. İngilizce, nüfusun yaklaşık üçte biri tarafından ikinci bir dil olarak konuşulmaktadır ve birçok göçmen ve gurbetçi diğer dilleri de konuşmaktadır.

Brüksel mutfağı ve gastronomi için bilinir,  yanı sıra tarihi ve mimari simge; bazıları UNESCO Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir.[39] başlıca cazibe merkezleri arasında tarihi Grand Place, Manneken Pis, Atomium ve La Monnaie/De Munt gibi kültürel kurumlar ve Sanat ve Tarih Müzeleri bulunmaktadır. Belçikalı çizgi Romanların uzun geleneği nedeniyle, Brüksel de çizgi romanın başkenti olarak kabul edilir.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

Sabiha Gökçen Havaalanı

 İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : Sabiha Gökçen Havaalanı, İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

E3 - 4. Levent - Sabiha Gökçen Havalimanı

E9 - Bostancı - Sabiha Gökçen Havalimanı

E10 - Kadıköy - Kurtköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

E11 - Kadıköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

16S - Sabiha Gökçen Havalimanı - Metrobüs Uzunçayır

KM33 - Pendik YHT - Esenkent Metro

130H - Deniz Harp Okulu - Sabiha Gökçen Havalimanı

132H - Pendik YHT - Sabiha Gökçen Havalimanı

122H - 4.Levent - Yenişehir - Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

HAVABUS : Kadıköy ve Taksim ile Sabiha Gökçen Havaalanı arasında hizmet vermekte olan ve belirli noktalardan her yarım saatte bir hareket eden HAVABUS otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanına ulaşım sağlanabilmektedir.

HAVABUS otobüslerinin Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan hareket noktası terminal binası gelen katı çıkışı karşısındadır. Otobüsler, Taksim’den Taksim Divan oteli karşısında, Abdulhakhamit caddesinde Point Otel önünden, Kadıköy’den de rıhtım İETT durakları önünden hareket etmektedirler.

Havaalanı ile Kadıköy arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Tem Bağlantı Yolu - Yeni Sahra – Kadıköy

Havaalanı ile Taksim arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Kavacık - FSM Köprüsü - 1.Levent - Zincirlikuyu Metrobüs -  Dolapdere - Taksim

Taksim - Beşiktaş - Boğaziçi Köprüsü - Tem Bağlantı Yolu - Sabiha Gökçen Havaalanı

Araç kiralama : Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında hizmet veren birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç temin edilebilmektedir.

İstanbul Havaalanı

İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : İstanbul Havaalanı, Avrupa Yakası’nda Tayakadın ve Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilmiştir. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

H–1 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havalimanı

Mahmutbey Metro – Karacaoğlan İÖO. – İnönü Caddesi – Halkalı Caddesi – Pirireis – 15 Temmuz Mah. – Sanayi Mahallesi – İkitelli Köprü – İstanbul Havalimanı                                                                                                   

H–2 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı

Mecidiyeköy Metrobüs – Çağlayan Yolu – Nurtepe Viyadük – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kıyı Emniyeti – İstanbul Havalimanı

H–3 | Halkalı – İstanbul Havalimanı

Gümrük –  Halkalı İstasyon – Gültepe Mahallesi – Göl Konutları – Bezirganbahçe TOKİ – İstasyon Mah. Muh. – Sakarya Sokak – M. Akif Ersoy Hastane – Avrupa Konutları 3 – Halkalı Polis Merkezi – Halkalı Park – Koca Ali Sokak – Güneşpark Evleri – Halkalı Yolu – İkitelli Caddesi – Atatürk Mahallesi – İkitelli Garajı – MASKO 2 – MASKO 1 – Demirciler Sitesi – İstanbul Havalimanı

H–4 | Atatürk Havalimanı –  İstanbul Havalimanı

Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı

HAVAİST : İstanbul Havaalanı’na düzenlenen 19 adet HAVAİST otobüs seferi ile şehrin hemen her noktasından havaalanına ulaşım sağlamak mümkündür. Bu otobüsler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

İST–1 | Yenikapı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 48 km, Süre: 110 dk)

Yenikapı İDO – Yenikapı Marmaray – Aksaray – Ulubatlı – İstanbul Havaalanı

İST–1 | Sultanahmet Deparı (Çatladıkapı – Sultanahmet – Eminönü Transit – Piyalepaşa – Nurtepe Viyadük – İstanbul Havaalanı) (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 52 km, Süre: 110 dk)

İST–2 | TÜYAP – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık 58 km, Süre: 110 dk)

TÜYAP – Cumhuriyet Mahallesi – Beylikdüzü – Haramidere – İstanbul Havaalanı

İST–3 | Otogar – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 39 km, Süre: 75 dk)

Otogar – Otogar Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–4 | Bakırköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 44 km, Süre: 80 dk)

Bakırköy İDO İskelesi – Ataköy 4. Kısım – Şirinevler – Kuleli – İstanbul Havaalanı

İST–5 | Beşiktaş – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 43 km, Süre: 110 dk)

Beşiktaş İskele – Zincirlikuyu Metrobüs 2 – 4. Levent – Seyrantepe Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–6 | Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 31 km, Süre: 55 dk)

Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı

İST–7 | Kadıköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 110 dk)

Kadıköy – Acıbadem Metro İst. – Uzunçayır Metrobüs – Yenisahra – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–8 | Pendik – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 30 TL, Uzaklık: 97 km, Süre: 100 dk)

Pendik İDO iskelesi – Pendik YHT İstasyonu – Tavşantepe Metro – Sabiha Gökçen Havaalanı – İstanbul Haavaalanı

İST–9 | Hacıosman – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Hacıosman – Maslak – İstanbul Havaalanı

İST–10 | Sancaktepe – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 120 dk)

Özyeğin Üniversitesi – Yenidoğan Üst Geçit – Madenler – Tepe Üstü – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–11 | Arnavutköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 12 TL, Uzaklık: 20 km, Süre: 35 dk)

Arnavutköy Peronlar – ArnavutköyBelediye – Taşoluk Peronlar – İstanbul Havaalanı

İST–12 | Kemerburgaz – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 21 km, Süre: 40 dk)

Bahçeköy Caddesi – Kemerburgaz – Kemerburgaz Evleri

İST–13 | Sarıyer – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Sarıyer – Maden Mahallesi – Nalbanttepe – Zekeriyaköy Yolu – Uskumruköy Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–14 | Başakşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 27 km, Süre: 45 dk)

Başakşehir Metrokent – İstanbul Havaalanı

İST–15 | Bahçeşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık: 42 km, Süre: 80 dk)

Bahçeşehir Merkez – Merkez Kayaşehir – İstanbul Havaalanı

İST–16 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 36 km, Süre: 60 dk)

Mahmutbey Metro – 15 Temmuz Mahallesi – İstanbul Havaalanı

İST–17 | Halkalı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 75 dk)

Gümrük – Halkalı İstasyon – Halkalı Park – Atatürk Mahallesi – Demirciler Sitesi – İstanbul Havaalanı

 

İST–18 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 37 km, Süre: 60 dk)

Mecidiyeköy Metrobüs – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havaalanı

İST–19 | Taksim – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 95 dk)

Abdülhakhamit Caddesi – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havalimanı

Araç kiralama : İstanbul Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında bulunan birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç talebinde bulunulabilmektedir.

Belçika Havalimanı Ulaşım

Brüksel'e tren: Brüksel havaalanı, -1 seviyesindeki terminalin altında kendi tren istasyonuna sahiptir. Saatte altı kez bir tren Brüksel havaalanı – Zaventem tren istasyonundan Brussel-Noord, Brussel-Centraal ve Brussel-Zuid istasyonlarına gider. Brüksel havaalanından Brussel-Centraal'a trenle Yaklaşık 17 dakikada ulaşılabilir.

Tren Biletleri : Bir’ Standartbiljet '– Belçika'da (Flanders) çağrıldığı gibi – tek bir yolculuk için 8.90 € 'dan fiyatlandırılır, 5.40 €' luk Diabolo ücretini içerir. 11 yaşından küçük en fazla dört çocuk, 12 yaş ve üstü her ödeme yapan kişi ile ücretsiz seyahat edebilir.

Brüksel'e otobüs: Trenin yanında, Brüksel Havaalanı ile şehir merkezi arasında otobüsle seyahat edebilirsiniz. Haftanın her günü 12 numaralı otobüs hattını kullanabilirsiniz. 'Havaalanı hattı' otobüsleri seviye 0'dan (platform C) kalkmaktadır. Otobüs hattı 12, Brüksel'in Avrupa mahallesinde, Brüksel Havaalanı ve Troon İstasyonu arasında çalışır. Brüksel'in merkezinde olmanız gerekiyorsa, Brüksel-Schuman istasyonundaki otobüsten inebilir ve metroya (M1 ve M5) transfer edebilirsiniz. Havaalanından Brüksel-Schuman istasyonuna otobüs yolculuğu ortalama 30 dakika sürer, 12 numaralı otobüs hattı her 10-20 dakikada bir çalışır. Brüksel havaalanından son otobüs saat 00: 30'da kalkıyor, şehirden ilk otobüs saat 05: 00 civarında kalkıyor.

Otobüs Biletleri: Tek bir bilet, C platformundaki kırmızı-mavi GO ticket otomatlarından 4.50 € ve otobüste 6.00 € ' dur. Biletler otobüs, metro ve tramvayda 60 dakika boyunca geçerlidir. Ayrıca 24 saat (€ 7.50), 48 saat (€ 14.00) veya 72 saat (€ 18.00) sınırsız seyahat için nispeten ucuz bir atlama bileti satın alabilirsiniz. Bu bileti almak için 5,00 € değerinde bir MOBIB kartına sahip olmanız gerekir. Bilmek güzel, otobüs hattı 21 Havaalanı ve Brüksel arasında aynı rotayı çalışır. Daha fazla bilgi için lütfen 12. ve 21. hat otobüslerinin web sitesine ve zaman çizelgesine bakın.

İpucu: Brüksel kartı ile, Brüksel'deki 30 müzeye ücretsiz erişimin ve toplu taşıma sisteminin (STIB/MIVB) ücretsiz kullanımının tadını çıkarın!

Ghent, Bruges, Leuven, Liège, Mechelen ve Antwerp Tren:

Havaalanının kendi tren istasyonu olduğu için birçok Belçika şehrine ulaşabilirsiniz. Güzel ve popüler şehirlere Ghent ve Bruges'e trenle kolayca ulaşılabilir. Ghent'e (Gent-Sint-Pieters İstasyonu) saatte iki doğrudan tren var, her ikinci tren Bruges'e gidiyor .03 saat geçti.

Ne yazık ki, Brüksel havaalanı – Zaventem'den Liège'nin ana tren istasyonu olan Liège-Guillemins'e doğrudan tren yoktur. Leuven'deki trenleri değiştirmeniz gerekiyor, her yarım saatte bir tren havaalanından Leuven'e (Louvain) kalkıyor. Leuven Üniversitesi şehrine yolculuk sadece 13 dakika sürer, Liège'ye tren yolculuğu 33 dakika daha sürer. Saatte iki kez Brüksel havaalanı – Zaventem'den Antwerpen Centraal tren istasyonuna bir trene binebilirsiniz, seyahat süresi sadece 32 dakikadır. Yolda, tren de Mechelen (11 dakika) ve Antwerpen Berchem (26 dakika) durur.

Bir biletin fiyatı varış noktasına bağlıdır, Bruges ve Liège Biletleri, Leuven ve Mechelen gibi yakındaki şehirlere (yaklaşık 9.00€) biletlerden daha pahalıdır (yaklaşık 20.00€). Daha fazla bilgi için lütfen Belçika Demiryolları web sitesine bakın.

Otobüs hizmetleri

Anvers Havaalanı Ekspres: Airport Express, Brüksel Havaalanı ile Antwerp liman kentindeki ana tren istasyonu olan Antwerpen Centraal arasında yer almaktadır. Antwerp'teki duraklar Koningin Astridplein (Merkez İstasyonu) ve Antwerp güneyindeki Crowne Plaza Hotel'in (Zuid) önünde yer almaktadır. 2 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz seyahat ederken, herkes otobüse binerken aşağıda belirtilen fiyatları ödemek zorundadır. Otobüs sürücüleri sadece nakit ödemeleri kabul eder.

Brüksel havaalanında otobüs 0.seviyeden (e platformu) kalkmaktadır. Airport Express, Antwerp ve Brüksel havaalanı yönünde her 60 dakikada bir çalışır, yolculuk süresi 45 dakikadır. Otobüs daha hızlı değil, Antwerp'e doğrudan trenden biraz daha ucuz (seyahat süresi: 30 dakika, fiyat: 11.60€). Antwerp'ten gelen ilk otobüs saat 03: 00'de kalkıyor, Brüksel havaalanından gelen son otobüs saat 00: 00'da kalkıyor. Daha fazla bilgi için lütfen web sitesine ve Airport Express programına bakın.