En Uygun & Ucuz İstanbul Batum Uçak Bileti

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
19
Pts
20
Sal
21
Çar
22
Per
23
Cum
24
Cts
25
Paz
26
Pts
27
Sal
28
Çar
29
Per
30
Cum
01
Cts
02
Paz
03
Pts
04
Sal
000
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Batum Gezilecek Yerler

Batum Botanik Bahçesi : Batum şehir merkezine yaklaşık 7 km mesafede bulunan ve Karadeniz kıyısında yer alan bu bu bahçe, dünyanın en büyük botanik bahçeleri arasında yer almaktadır. Hem bulunduğ Kafkasya bölgesine özgü hem de dünyanın birçok bölgesine ait 5000’in üzerinde bitkinin yer aldığı bu bahçe, Batum ziyareti sırasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.Orta Camii : Batum’da yıkılmadan kalan tek cami unvanını taşıyan Orta Camii, 1880’li yıllarda inşa edilmiştir. Sovyetler Birliği zamanında kapatalan diğer dini yapılar gibi bu cami de o dönemlerde kapalı tutulmuştur. 1990’lı yıllara gelindiğinde restorasyon çalışmaları ile tekrardan hayata döndürülen cami şu anda müftülük ve Kur’an kursu gibi bölümleri ile hizmet vermeye devam etmektedir.Piazza Meydanı : Avrupa’da bulunan büyük şehir meydanlarını andıran bu bölge, içerisindeki restoran, kafe, otel ve diğer işletmeler ile şehrin sosyal hayatınının kalbini attığı yerdir. Meydana girilince hissedilen taze hava kokusunun insanı etkilediği ve bazı akşamlarda sunulan canlı müzik ile şehre gelip eğlenmek isteyenler için ziyaret edilesi bir yerdir.Batum Bulvarı : Batum şehir merkezinde yer alan plaja paralel bir şekilde inşa edilmiş ve yaklaşık 7 km uzunluğundaki bu yapı ve çevresindeki alanlar, özellikle yaz akşamlarının vazgeçilmez yerlerinden biridir. Yürüyüş alanları, bisiklet yolları, çeşitli kafe ve restoranlar ile oldukça hareketli bir yer olan Batum Bulvarı 1881 yılında inşa edilmiştir. Etrafındaki çeşmeler, heykeller, palmiyeler ve park alanları ile göze oldukça hoş gelen bu alan, Batum’a gelen yerli ve yabancı tursitler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir.Chacha Tower : İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Saat Kulesi’nin adeta bir kopyası olan bu kule, yaklaşık 25 m yüksekliğindedir. Etrafında dört çeşme bulunan kule ismini, çeşmelerinden her gün akşam saatlerinde 10 dk boyunca akan ve bir Gürcü içkisi olan Chacha’dan almaktadır.Alfabe Kulesi : Yapımı 2012 yılında gerçekleştirilen yaklaşık 130 m yükseliğindeki bu kulenin tarihsel anlamı 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Gürcü alfabesinin dünyadaki 12 alfabeden biri olmasına ithafen inşa edilen kulenin ilginç tasarımı ve mimarisi görenleri şaşkına çevirmektedir.Batum Fener Kulesi : İlk inşaası Osmanlı Devleti döneminde 1863 yılında gerçekleştirilen kuleyi Ruslar 1878 yılında yeniden inşa etmiştir. Yaklaşık 21 m yüksekliğindeki kule 1882 yılında Fransız mühendisler tarafından tekrardan yapılmıştır. Batum limanı yakınlarında yer alan ve şehrin tarihi dokusunu en güzel şekilde yansıtan bu yapı, Batum ziyaretinin olmazsa olmazlarındandır.Batum Hakkında

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinin doğu bölgesinde ve Türkiye sınırına 15 km uzaklıkta yer alan Batum, Rusya için Karadeniz’de kritik bir liman şehri olması açısından büyük bir öneme haizdir. Yerli halkının Batumi olarak adlandırdığı şehir, eski çağlarda Perslerin Bathys ismiyle kurduğu bir liman şehri idi. Önce Pontusluların daha sonra Romalıların egemenliği altına giren Batum, M.Ö. 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu için önemli bir lojistik ikmal merkezi konumundaydı. Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılması ile Doğu Roma (Bizans) hakimiyeti altına giren şehir, o bölgedeki Laz Krallığının kontrolüne bırakılmıştır.

Batum ve civarındaki bölge, 9. yüzyılda Müslümanlar tarafından fethedilmiştir. Fakat, Müslümanlar bu bölge üzerinde çok fazla hakimiyet sağlayamamış ve 10. yüzyılda bu bölge, Gürcistan Birleşik Krallığı tarafından yönetilmeye başlanmıştır. 13. yüzyıldan sonra Moğollar, Araplar ve Gürcüler gibi farklı devlet ve topluluklar tarafından yağmalanan Batum ve çevresinde, 15. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlıların hakim olduğu görülmektedir. Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından Trabzon’a bağlı bir sancak olarak yönetilmesi uygun görülen şehir, daha sonra Erzurum eyaletine bağlı bir sancak haline getirilmiştir. Devam eden yıllar içerisinde tek başına bir eyalet olan Batum ve çevresinde Osmanlı Devleti ile başlayan Müslüman hakimiyeti 19. yüzyıla kadar sürmüştür.

1878 yılında imzalanan Berlin antlaşması ile Rusya’ya bırakılan bu liman şehrinin genişleyip büyük bir şehir olması ise Batum, Tiflis ve Bakü’yü birbirine bağlayan demiryolu inşaatı ile mümkün olmuştur. 1900 yılında Bakü – Batum petrol hattının toprakları üzerinden geçtiği şehir, Rusya’nın Karadeniz üzerindeki çok önemli bir bölgesi haline gelmiş ve nüfusu da buna paralel olarak giderek artmaya başlamıştır.

3 Mart 1918 yılında Rusya’nın 1. Dünya Savaşı’ndan çekilirken Osmanlı Devleti ile yaptığı Brest – Litovsk Antlaşması uyarınca Osmanlı Devleti idaresine bırakılan bu topraklar, daha sonra aynı yıllarda imzalanan Mondros Mütakeresi (30 Ekim 1928) gereğince İngilizlerin işgaline verilmiştir. İngilizler bu bölgede iki yıl boyunca kalıp akabinde bölgeden çekilince Batum ve çevresinde Gürcistan devleti hakim olmuştur. Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından bu karara itiraz edilip bölge tekrardan Türk toprakları yapılmak istense de devam eden süreç içerisinde Rusya ile Moskova Antlaşması’nda mütabakata varılmış ve Batum, Gürcistan devletinin toprak parçası haline gelmiştir.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

Sabiha Gökçen Havaalanı

 İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : Sabiha Gökçen Havaalanı, İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

E3 - 4. Levent - Sabiha Gökçen Havalimanı

E9 - Bostancı - Sabiha Gökçen Havalimanı

E10 - Kadıköy - Kurtköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

E11 - Kadıköy - Sabiha Gökçen Havalimanı

16S - Sabiha Gökçen Havalimanı - Metrobüs Uzunçayır

KM33 - Pendik YHT - Esenkent Metro

130H - Deniz Harp Okulu - Sabiha Gökçen Havalimanı

132H - Pendik YHT - Sabiha Gökçen Havalimanı

122H - 4.Levent - Yenişehir - Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

HAVABUS : Kadıköy ve Taksim ile Sabiha Gökçen Havaalanı arasında hizmet vermekte olan ve belirli noktalardan her yarım saatte bir hareket eden HAVABUS otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanına ulaşım sağlanabilmektedir.

HAVABUS otobüslerinin Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan hareket noktası terminal binası gelen katı çıkışı karşısındadır. Otobüsler, Taksim’den Taksim Divan oteli karşısında, Abdulhakhamit caddesinde Point Otel önünden, Kadıköy’den de rıhtım İETT durakları önünden hareket etmektedirler.

Havaalanı ile Kadıköy arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Tem Bağlantı Yolu - Yeni Sahra – Kadıköy

Havaalanı ile Taksim arasında sefer yapan otobüslerin iki yöndeki güzergahları şu şekildedir:

Sabiha Gökçen Havaalanı - Kavacık - FSM Köprüsü - 1.Levent - Zincirlikuyu Metrobüs -  Dolapdere - Taksim

Taksim - Beşiktaş - Boğaziçi Köprüsü - Tem Bağlantı Yolu - Sabiha Gökçen Havaalanı

Araç kiralama : Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında hizmet veren birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç temin edilebilmektedir.

İstanbul Havaalanı

İstanbul içindeki noktalar arasında tercih edilebilecek ulaşım seçenekleri aşağıda verilmiştir.

Taksi : İstanbul Havaalanı, Avrupa Yakası’nda Tayakadın ve Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilmiştir. Havaalanından şehir merkezine veya şehirdeki herhangi bir noktadan havaalanına ulaşım için günün her saatinde taksiler ile hızlı ve komforlu bir yolculuk yapılabilmektedir.

Otobüs : Aşağıda numaraları ve güzergahları listelenen belediye otobüsleri ile günün hemen her saatinde havaalanı ile şehirde birçok nokta arasında ulaşım sağlanabilmektedir.

H–1 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havalimanı

Mahmutbey Metro – Karacaoğlan İÖO. – İnönü Caddesi – Halkalı Caddesi – Pirireis – 15 Temmuz Mah. – Sanayi Mahallesi – İkitelli Köprü – İstanbul Havalimanı                                                                                                   

H–2 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı

Mecidiyeköy Metrobüs – Çağlayan Yolu – Nurtepe Viyadük – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kıyı Emniyeti – İstanbul Havalimanı

H–3 | Halkalı – İstanbul Havalimanı

Gümrük –  Halkalı İstasyon – Gültepe Mahallesi – Göl Konutları – Bezirganbahçe TOKİ – İstasyon Mah. Muh. – Sakarya Sokak – M. Akif Ersoy Hastane – Avrupa Konutları 3 – Halkalı Polis Merkezi – Halkalı Park – Koca Ali Sokak – Güneşpark Evleri – Halkalı Yolu – İkitelli Caddesi – Atatürk Mahallesi – İkitelli Garajı – MASKO 2 – MASKO 1 – Demirciler Sitesi – İstanbul Havalimanı

H–4 | Atatürk Havalimanı –  İstanbul Havalimanı

Atatürk Havalimanı – İstanbul Havalimanı

HAVAİST : İstanbul Havaalanı’na düzenlenen 19 adet HAVAİST otobüs seferi ile şehrin hemen her noktasından havaalanına ulaşım sağlamak mümkündür. Bu otobüsler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

İST–1 | Yenikapı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 48 km, Süre: 110 dk)

Yenikapı İDO – Yenikapı Marmaray – Aksaray – Ulubatlı – İstanbul Havaalanı

İST–1 | Sultanahmet Deparı (Çatladıkapı – Sultanahmet – Eminönü Transit – Piyalepaşa – Nurtepe Viyadük – İstanbul Havaalanı) (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 52 km, Süre: 110 dk)

İST–2 | TÜYAP – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık 58 km, Süre: 110 dk)

TÜYAP – Cumhuriyet Mahallesi – Beylikdüzü – Haramidere – İstanbul Havaalanı

İST–3 | Otogar – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 39 km, Süre: 75 dk)

Otogar – Otogar Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–4 | Bakırköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 44 km, Süre: 80 dk)

Bakırköy İDO İskelesi – Ataköy 4. Kısım – Şirinevler – Kuleli – İstanbul Havaalanı

İST–5 | Beşiktaş – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 43 km, Süre: 110 dk)

Beşiktaş İskele – Zincirlikuyu Metrobüs 2 – 4. Levent – Seyrantepe Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–6 | Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 31 km, Süre: 55 dk)

Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havaalanı

İST–7 | Kadıköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 110 dk)

Kadıköy – Acıbadem Metro İst. – Uzunçayır Metrobüs – Yenisahra – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–8 | Pendik – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 30 TL, Uzaklık: 97 km, Süre: 100 dk)

Pendik İDO iskelesi – Pendik YHT İstasyonu – Tavşantepe Metro – Sabiha Gökçen Havaalanı – İstanbul Haavaalanı

İST–9 | Hacıosman – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Hacıosman – Maslak – İstanbul Havaalanı

İST–10 | Sancaktepe – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 25 TL, Uzaklık: 64 km, Süre: 120 dk)

Özyeğin Üniversitesi – Yenidoğan Üst Geçit – Madenler – Tepe Üstü – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havaalanı

İST–11 | Arnavutköy – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 12 TL, Uzaklık: 20 km, Süre: 35 dk)

Arnavutköy Peronlar – ArnavutköyBelediye – Taşoluk Peronlar – İstanbul Havaalanı

İST–12 | Kemerburgaz – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 21 km, Süre: 40 dk)

Bahçeköy Caddesi – Kemerburgaz – Kemerburgaz Evleri

İST–13 | Sarıyer – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 16 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 60 dk)

Sarıyer – Maden Mahallesi – Nalbanttepe – Zekeriyaköy Yolu – Uskumruköy Yolu – İstanbul Havaalanı

İST–14 | Başakşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 27 km, Süre: 45 dk)

Başakşehir Metrokent – İstanbul Havaalanı

İST–15 | Bahçeşehir – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 21 TL, Uzaklık: 42 km, Süre: 80 dk)

Bahçeşehir Merkez – Merkez Kayaşehir – İstanbul Havaalanı

İST–16 | Mahmutbey Metro – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 36 km, Süre: 60 dk)

Mahmutbey Metro – 15 Temmuz Mahallesi – İstanbul Havaalanı

İST–17 | Halkalı – İstanbul Havaalanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 75 dk)

Gümrük – Halkalı İstasyon – Halkalı Park – Atatürk Mahallesi – Demirciler Sitesi – İstanbul Havaalanı

 

İST–18 | Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 37 km, Süre: 60 dk)

Mecidiyeköy Metrobüs – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havaalanı

İST–19 | Taksim – İstanbul Havalimanı (Fiyat: 18 TL, Uzaklık: 40 km, Süre: 95 dk)

Abdülhakhamit Caddesi – Nurtepe–Viyadük – İstanbul Havalimanı

Araç kiralama : İstanbul Havaalanı’ndan şehrin istenilen noktasına gitmek ve havaalanına geri dönmenin en komforlu ve hızlı yollarından biri de kiralık araç kullanımıdır. Havaalanında bulunan birçok araç kiralama ofisi ile iletişime geçerek kiralık araç talebinde bulunulabilmektedir.

Batum Havalimanı Ulaşım

Batum Havaalanı şehir merkezine sadece 5 km uzaklıkta yer almaktadır ve yolculuk süresi yaklaşık olarak 15 dk kadar olmaktadır. Havaalanı ulaşımı için taksiler, toplu taşıma araçları, havaalanı servisleri veya kiralık araç seçenekleri kullanılabilmektedir.

Taksi : Otobüs ve havaalanı servisi bekleyerek vakit kaybı yaşamak istemeyenler için havaalanında 7 gün 24 saat hizmet veren taksiler ile şehirde istenilen noktaya hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Otobüs : Batum Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyenler saat 07.00 ile 22.30 arasında hizmet veren 9 ve 10 numaralı otobüsleri kullanabilmektedirler.

Havaalanı servisleri : Batum Havaalanı ile Hopa arasında hizmet veren Havaş servisleri ile havaalanı ulaşımı sağlanabilmektedir. Güzergahı; Hopa Limanı – Sarp Sınır Kapısı – Batum Havalimanı şeklinde olan servisler her gün, günde bir veya iki defa sefer düzenlemektedir. Yolculuk yaklaşık 45 dk kadar sürmektedir.

Araç kiralama : Havaalanı ile şehir merkezi arasında komforlu bir yolculuk tercih edenler ve taksi, otobüs ve servis saatlerini bekleyerek vakit kaybetmek istemeyen Batum yolcuları, havaalanında bulunan araç kiralama acentaları ile iletişime geçerek kiralık araç talebinde bulunabilmektedirler.