Türkiye’de görülmesi gereken 10 yer

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Biletliyo'da!

Türkiye’de Görülmesi Gereken 10 Yer
gezi
13 Mayıs 2019

Türkiye’de Görülmesi Gereken 10 Yer

Türkiye’de görülmesi gereken 10 yer 

Ülkemiz sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi mekanları ile sadece yerli değil yabancı turistlerinde ilgisini çekmekte olup her yıl tatil ve gezi amacı ile gelinmektedir. Her bir bölgesinde hatta şehrinde gezilecek pek çok yer bulunan ülkemizin ziyaret edilecek tarihi ve turistik mekanları oldukça fazladır. Saklı kalmış doğal güzellikleri, mavisi ve yeşili, tarihi kalıntıları ve eserleri, doğa harikası yerleri ile gezilecek pek çok mekan arasından seçmesi her ne kadar zor olsa da Türkiye’de görülmesi gereken 10 yer nerelerdir? Kısaca bahsedelim.

Türkiye’de Doğal Güzellikleri ile Görülmeye Değer YerlerÜlkemizde doğal güzelliği ile görülmesi gereken birbirinden güzel yerler bulunmakta olup on tane ile sınırlandırmak pek de kolay değildir. Ancak size rehber olabilmesi için Nevşehir iline ait olan Kapadokya bölgesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden ilki diyebiliriz. Bu bölge yanardağ lavlarının püskürmesi ile oluşan peribacaları ve pek çok medeniyete ait yer altı şehirleri ile görülmeye değer özel bir coğrafyaya sahip olmaktadır. Her mevsim gidilebilecek olan bölgeye pek çok ulaşım seçeneği olup uygun uçak bileti bulmak da mümkündür.

Muğla İli Fethiye İlçesi sınırları içerisinde yer alan ve yaz aylarında turistlerin akınına uğrayan doğal güzelliklerimizden biri de Ölüdeniz’dir. Mavi ve yeşilin buluştuğu bu doğa harikası yere bulunabilecek ucuz uçak bileti seçeneklerinin mutlaka değerlendirilmesini tavsiye ederiz. Üçüncü olarak Denizli il sınırı içerisindeki Pamukkale travertenlerinin bembeyaz görüntüsü ile görülesi güzellikte olduğundan bahsedebiliriz. Ayrıca çevrede sıcak termal su kaynaklarının bulunması da turistleri bu bölgeye çekmektedir. Ülkemizde doğal güzellikleri ile ayrı bir yere sahip olan İstanbul şehrinde bulunan Çamlıca Tepesi’de eşsiz manzarası ile sizi büyüleyecek yerler arasında bulunmaktadır. Bir diğer gitmenizi tavsiye edeceğimiz yer ise Konya’nın güzel mesire yeri olan Meram Bağları’dır. Gerek manzarası gerekse gece ışıklandırması ile kendisine hayran bırakan Meram Bağları’na gidebilmek için Konya iline farklı şirketlerin düzenlediği uçuşlar ile ekonomik uçak bileti bulabilmek de mümkündür.

Türkiye’nin Görülmeye Değer Tarihi Güzellikleri

Ülkemizde tarihi ve doğal güzellikleri ile ilgi çeken ve dünyanın her yerinden turistlerin akın ettiği şehrimiz İstanbul da görülmesi gereken yerler bir hayli fazla olmaktadır. Fakat özellikle şehirde bulunan tarihi Galata Kulesi ve Kız Kulesi gezilmesi gereken ve çeşitli efsanelere konu olmuş yerlerdendir. Görülmeye değer bir başka yer ise Adıyaman il sınırlarında bulunan ve Dünya Kültür Mirası olarak seçilen Nemrut Dağı üzerinde bulunan dev heykeller ve tarihi eserleri ile her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Uygun uçak bileti seçenekleri bulunabilen bu bölgeye mutlaka gidilmesini ve görülmesini tavsiye ederiz. Ülkemizde tarihi eserlere ve antik şehirlere ilgi duyanların görmesi gereken sekizinci yer ise UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Efes Antik Kenti olmaktadır. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması ile Efes görülmesi gereken en önemli tarihi yerler arasındadır. Ayrıca Çanakkale ilindeki Truva’da sahip olduğu tarihi kalıntıları ve Truva atı ile ziyaret edilmesi gereken yerlerden olmakta ve yıl içerisinde uygun uçak bileti de bulunabilmektedir. Son olarak da Antalya’da bulunan Aspendos’a gidilmesi ve görülmesini tavsiye edebiliriz. Sahip olduğu mimarisi ile günümüze kadar korunmuş olan bu antik Roma tiyatrosu Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.