Korona Dönemi Seyehat Tavsiyeleri

Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti Biletliyo'da!

Korona Dönemi Seyehat Tavsiyeleri
gezi
05 Nisan 2021

Korona Dönemi Seyehat Tavsiyeleri

Coronavirus Seyahat önerileri

Pandemi sırasında seyahat etmeyi düşünüyor musunuz? Kendinizi COVİD-19'dan korumak için önlemler alın.

Yaygın aşılama, koronavirüs hastalığı 2019 (COVİD-19) pandemisini sona erdirmek için söz veriyor, ancak bir gecede gerçekleşmeyecek. Doktorlar ve araştırmacılar hala aşıların COVİD-19'un yayılmasını nasıl etkileyeceğini öğreniyorlar.

Bu arada, covid -19'a karşı aşılanmış olsanız bile, Seyahat etmeniz gerekiyorsa kendinizi ve başkalarını korumak için önlemler almaya devam edin.


Seyahat etmeden önce

Seyahat planları yapmayı düşünürken, bu soruları göz önünde bulundurun:


COVİD-19'a karşı aşılandınız mı? Eğer uygunsanız, COVİD-19 için tamamen aşı olun. Seyahat etmek için ikinci aşı dozunuzu aldıktan sonra 2 hafta bekleyin. Vücudunuzun herhangi bir aşılamadan sonra koruma sağlaması zaman alır.

Ağır hastalık için risk altında mısınız? Herkes COVİD-19 alabilir, ancak yaşlı yetişkinler ve belirli tıbbi koşulları olan herhangi bir yaştaki insanlar covid-19'dan ciddi hastalık riski altındadır.

Ciddi hastalık riski yüksek olan biriyle mi yaşıyorsunuz? Seyahat ederken enfekte olursanız, semptomlarınız olmasa bile, geri döndüğünüzde yaşadığınız insanlara virüsü yayabilirsiniz.

Evinizin veya hedefinizin gezginler için gereksinimleri veya kısıtlamaları var mı? Tamamen aşılanmış olsanız bile, yerel, eyalet ve federal Test ve seyahat kurallarına uymalısınız.

Yerel gereksinimleri ve kısıtlamaları kontrol edin

Bazı Eyalet, yerel ve bölgesel yönetimler, insanların maske takmasını ve son zamanlarda 14 güne kadar evde kalmak için seyahat edenleri talep etmek gibi gerekliliklere sahiptir. Hedefinizde ve yol boyunca durabileceğiniz herhangi bir yerde kısıtlamalar olup olmadığını kontrol ederek hoş olmayan sürprizlerden ve gecikmelerden kendinizi kurtarın.

Kısıtlamaların yerel koşullara bağlı olarak hızla değişebileceğini unutmayın. Yolculuğunuz yaklaştıkça güncellemeler için tekrar kontrol edin.


Seyahat ve test

Seyahat öncesi ve sonrası testler, covid-19'un yayılma riskini azaltabilir. CDC, seyahatinizden bir ila üç gün önce bir viral test ile test edilmenizi önerir. Test sonuçlarını bekliyorsanız seyahatinizi geciktirin. Seyahat ederken sonuçlarınızın bir kopyasını yanınızda bulundurun.

Testi seyahatinizden üç ila beş gün sonra tekrarlayın. Negatif test etseniz bile, yedi gün boyunca gereksiz aktiviteleri azaltın. Test yaptırmazsanız, 10 gün boyunca gereksiz aktiviteleri azaltın.

Herhangi bir noktada pozitif test yaparsanız, evde kalın. Hemen kendinizi izole edin ve halk sağlığı önerilerini takip edin.


Seyahat ederken güvende kalın

ABD'de, uçaklarda, otobüslerde, trenlerde ve diğer toplu taşıma araçlarında yüz maskesi takmalısınız. Maske sıkıca oturmalı ve hem ağzınızı hem de burnunuzu örtmelidir.


Seyahat ederken kendinizi ve başkalarını korumak için şu adımları izleyin:

 • Siz ve başkaları arasında mümkün olduğunca 2 metre mesafeyi koruyun.
 • Hasta olan herkesle temastan kaçının.
 • Korkuluklar, asansör düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeylerle teması sınırlayın. Bu yüzeylere dokunmanız gerekiyorsa, el dezenfektanı kullanın veya daha sonra ellerinizi yıkayın.
 • Yüz maskesi takın.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Öksürüğü ve hapşırmayı örtün.
 • Ellerinizi sık sık temizleyin. Tuvalete gittikten sonra, yemekten önce ve öksürdükten, hapşırdıktan veya burnunuzu üfledikten sonra özellikle önemlidir.
 • Ellerinizi sık sık sabun ve su ile en az 20 saniye yıkayın.
 • Sabun ve su mevcut değilse, en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Ellerinizin tüm yüzeylerini örtün ve kuru hissedene kadar ellerinizi ovun.
 • Toplu taşıma araçlarında yemek yemekten veya içmekten kaçının. Böylece maskeni sürekli açık tutabilirsin.


Hava yolculuğu

Uçaklarda havanın nasıl dolaştığı ve filtrelendiği nedeniyle, çoğu virüs uçuşlarda kolayca yayılmaz. Bununla birlikte, kalabalık uçuşlar sosyal mesafeyi zorlaştırmaktadır. Ayrıca hava Seyahat güvenlik hatları ve diğer insanlar ile yakın temas içinde size getirebilir havaalanı terminalleri, vakit içerir.

Ulaştırma güvenliği İdaresi (TSA), tarama kontrol noktalarında çöp kutuları da dahil olmak üzere yüzeylerin ve ekipmanların temizlenmesini ve dezenfekte edilmesini artırdı. TSA ayrıca tarama sürecinde değişiklikler yaptı:


Gezginler tarama sırasında maske takmalıdır. Bununla birlikte, TSA çalışanları gezginlerden maskeleri tanımlama amacıyla ayarlamalarını isteyebilir.

Biniş kartlarını TSA memurlarına teslim etmek yerine, gezginler doğrudan tarayıcıya (kağıt veya elektronik) geçiş yapmalı ve daha sonra muayene için tutmalıdır.

Her gezgin, bir taşıma çantasında 12 ons'a (yaklaşık 350 mililitre) kadar bir el dezenfektanı kabına sahip olabilir. Bu kapların tarama için çıkarılması gerekecektir.

Anahtarlar, cüzdanlar ve telefonlar gibi kişisel eşyalar, çöp kutuları yerine el çantalarına yerleştirilmelidir. Bu, tarama sırasında bu öğelerin işlenmesini azaltır.

Gıda maddeleri plastik bir torba içinde taşınmalı ve tarama için bir kutuya yerleştirilmelidir. Yiyecekleri el çantalarından ayırmak, elekleyicilerin muayene için torbaları açması olasılığını azaltır.

Taramadan hemen önce ve sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve su ile yıkadığınızdan emin olun.


Araba Seyahat

Hava yolculuğu sizin için olmayabilir. Direksiyonun arkasına geçmeyi tercih edebilirsiniz, bu da çevreniz üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Yaptığınız duraklar hakkında hala akıllı olmanız gerekecek, ancak bu sadece biraz planlama gerektiriyor.


Yola çıkmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken şeyler:

 • Mümkün olduğunca az durak yapmayı planlayın, ancak uykulu olursanız sürmeyi bırakın.
 • Yüz maskelerini, el dezenfektanlarını ve dezenfektan mendillerini kolayca erişilebilen bir yere koyduğunuzdan emin olun, böylece yolculuk sırasında bunları gerektiği gibi kullanabilirsiniz.
 • Yolculuğa çıkmak için yiyecek ve su hazırlayın. Restoranlara ve marketlere erişimin sınırlı olması durumunda, bozulmayan ürünleri dahil etmeyi düşünün.
 • Gaz almanız gerektiğinde, dokunmadan önce tutamaklarda veya düğmelerde dezenfektan mendil kullanın. Yakıt doldurduktan sonra el dezenfektanı kullanın. Ve gittiğiniz yere vardığınızda, ellerinizi en az 20 saniye yıkamak için sabun ve su kullanın.
 • Yolda bir yemek almaya karar verirseniz, yol kenarında veya yol kenarında servis sunan restoranları tercih edin.
 • Diğer kara taşımacılığı
 • Otobüs veya trenle seyahat ediyorsanız, uzun bir süre boyunca başkalarının 6 feet (2 metre) içinde oturmanın veya ayakta durmanın sizi koronavirüsü alma veya yayma riski daha yüksek olabilir. Seyahat sırasında kendinizi korumak için yukarıda belirtilen önlemleri uygulayın.

Uçsanız bile, hedefinize vardığınızda ulaşıma ihtiyacınız olabilir. Araç kiralama seçeneklerini ve dezenfeksiyon politikalarını çevrimiçi olarak inceleyebilirsiniz. Otelde kalmayı planlıyorsanız, müsaitlik durumuna göre transfer servisini kontrol edin.


Toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız, sosyal mesafeyi koruyun, maske takın ve el dezenfektanı kullanın veya hedefinize ulaştıktan sonra ellerinizi yıkayın. Bir sürüş hizmeti kullanmayı planlıyorsanız, sürücünün yanındaki ön koltukta oturmayın.


Oteller ve diğer konaklama

Otel endüstrisi, gezginlerin koronavirüs ve Güvenlik konusunda endişe duyduğunu kabul ediyor. Konukları ve personeli nasıl koruduğu hakkında bilgi için herhangi bir büyük zincirin Web sitesini kontrol edin. Bazı en iyi uygulamalar şunlardır:

 • Gelişmiş temizleme prosedürleri
 • Sosyal uzaklaşma önlemleri
 • Personel ve konukların maskelenmesi
 • Temassız ödeme
 • Bir misafirin hastalanması durumunda protokol, örneğin temizlik ve dezenfeksiyon için odayı kapatmak gibi
 • Tatil kiralama siteleri de temizlik söz konusu olduğunda oyunlarını artırıyor. Temizlik yaparken maske ve eldiven kullanmak ve misafirler arasında bekleme süresi içinde inşa etmek gibi halk sağlığı yönergelerini takip etme taahhüdünü vurgularlar.


Odanıza veya kiranıza vardığınızda, kapı kolları, ışık anahtarları, tezgahlar, masalar, masalar, telefonlar, uzaktan kumandalar ve musluklar gibi yüksek dokunuşlu yüzeyleri dezenfekte edin. Prewrapped plastik ürünlerin dışında yıkama tabak, bardak, bardak ve çatal bıçak () kullanmadan önce.


Bir çantada olaması gerekenler listesi yapmak

Seyahatiniz için bir şeyler toplamanın zamanı geldiğinde, seyahatiniz sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz ilaçları ve bu gerekli güvenli Seyahat malzemelerini alın:

 • Yüz maskeleri
 • Peçete
 • Alkol bazlı el dezenfektanı (en az %60 alkol)
 • Yüzeyler için dezenfektan mendiller (en az %70 alkol)
 • Termometre
 • Yüksek risk altındaki kişiler için hususlar

Herkes COVİD-19'a neden olan virüsden çok hasta olabilir, ancak yaşlı yetişkinler ve belirli tıbbi durumları olan herhangi bir yaştaki insanlar ciddi hastalık riski altındadır.


Riskinizi artıran koşullar arasında kanser, kronik böbrek hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, Down sendromu, ciddi kalp problemleri, zayıflamış bağışıklık sistemi, obezite, gebelik, orak hücre hastalığı, sigara ve Tip 2 diyabet bulunur.


Seyahat, COVİD-19'u alma ve yayma şansınızı artırır. Evde kalmak, kendinizi ve başkalarını COVİD-19'dan korumanın en iyi yoludur. Seyahat etmeniz gerekiyorsa, doktorunuzla konuşun ve almanız gereken ek önlemleri sorun.


Önce güvenliğin

Hastalık ortaya çıktığında en iyi planların bile bir kenara bırakılması gerekebilir. Seyahat arkadaşlarınızdan herhangi biri veya siz evde kalın:

 • Hastasınız veya semptomlarınız olmasa bile COVİD-19'unuz olduğunu düşünüyorsunuz
 • Bir covid-19 viral testinin sonuçlarını bekliyor musunuz
 • Herhangi bir semptomunuz olmasa bile COVİD-19 tanısı kondu
 • Son 14 gün içinde, bu kişinin herhangi bir semptomu olmasa bile, covid-19 şüphesi olan veya teşhis edilen bir kişi vardı